Občanská válka láká na rozpad USA. Ale místo vyhroceného konfliktu čekejte putování jak v The Last of Us

Civil War není špatný film. To, co chce říct, říká jasně. Jenže téma, které si pro své sdělení zvolil, by si zasloužilo jiné zpracování.

obcanska-valka-06

Foto: Vertical Entertainment

Kirsten Dunst v Občanské válce

0Zobrazit komentáře

Dovedete si představit v USA třaskavější téma než občanskou válku? Asi těžko. Plakáty, které lákají na snímek Alexe Garlanda přesně s tímhle názvem, nabízejí podmanivé záběry na obklíčený Bílý dům a budí očekávání. U nich ale film bohužel končí. Občanská válka, v originále Civil War, je ve skutečnosti road movie o novinářích, kteří projíždějí apokalypsou. A je jedno jakou.

Evropští diváci budou mít při sledování Občanské války o něco těžší pozici. Společenské pnutí, které Spojené státy nyní, zvlášť v době před prezidentskými volbami, zažívají, je nám vzdálené a málokdo do něj skutečně vidíme. O to větší zklamání ale může být skutečnost, že nový film od režiséra snímků Anihilace nebo Ex Machina je silně apolitický. To znamená, že o tom, proč v USA zuří občanská válka, se nedozvíte vůbec nic.

Jediným náznakem spojitosti se skutečným světem jsou první sekundy filmu, v nichž prezident v podání Nicka Offermana s lehce trumpovskou dikcí připravuje projev o velkém, ba dokonce tom největším vítězství amerických sil proti separatistům. Což, jak se brzy ukáže, je jen propagandistické blouznění jako z úst Benita Mussoliniho či Saddáma Husajna. Víc už vám ale film nenabídne. Dokonce i identita separatistů, zastoupených jinak názorově většinou rozdílnými státy Texas, Kalifornie a Florida, přispívá k jeho deklarované apolitičnosti.

Co by se muselo stát, aby se tyhle státy, které by se v reálu mnohem pravděpodobněji postavily proti sobě, spojily? Co bylo důvodem k válce, za co jedna nebo druhá strana bojují a je někdo v právu? Odpověď na žádnou z těchto otázek nečekejte. Což je legitimní postoj, jenže snaha vytvořit apolitický film nefunguje ve chvíli, kdy si jako kulisu zvolíte výsostně politické a v současnosti velmi horké téma. Tedy možnost rozkolu mezi jednotlivými americkými státy, který vygraduje v další občanskou válku. Vede to až k takovým situacím, že žádná z postav o tom, co se stalo, nemluví. Což nepůsobí zrovna uvěřitelně.

Místo toho se připravte na lekci o absurditě násilí a války v podobě road movie se čtveřicí novinářů. Kirsten Dunst je vyhořelá a zkušená válečná fotografka. Wagner Moura je tak trochu na adrenalinu závislý reportér a společně válkou zmítanými státy (ne všechny jsou součástí konfliktu, jak se dozvíte z jednoho či dvou náznaků… jak je to ale možné?) míří do Washingtonu. Aby přinesli světu největšího sólokapra v podobě rozhovoru s autoritářským prezidentem. Přidá se k nim už stárnoucí Stephen McKinley Henderson a mladá a naivní fotoreportérka Cailee Spaeny.

Společně projíždějí malebnou krajinou, kde občas narazí na vojáky, ale úplně stejně by mohli natrefit na nakažené jako v The Last of Us. Nebo mimozemšťany z Války světů. Nebo cokoliv jiného. Mimochodem právě The Last of Us připomíná Občanská válka opravdu hodně. A to nejen vizuálně tím, že vidíte zdevastovanou Ameriku, ale i formátem. Podobně jako seriál od HBO ukazoval apokalypsu v každém díle z trochu jiného úhlu, sledujeme to samé ve zhuštěné formě i v Garlandově filmu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V jedné pomyslné epizodě Občanské války se tak hrdinové zastaví ve městě, kterému se válka jako zázrakem vyhnula. V další narazí na masový hrob a vyšinuté rasistické vojáky. Jindy stráví noc v uprchlickém táboře. Pak se ocitnou uprostřed absurdní přestřelky, kdy někdo střílí po někom, ale nikdo neví ani neřeší, k jaké straně konfliktu patří. Tyto jednotlivé obrazy umí být samy o sobě mrazivé, napínavé i srdečné, ale v rámci celého filmu o občanské válce v USA jejich spojení vyznívá prázdně.

Nejvýraznější náplní snímku tak není ideologický konflikt mezi Američany, ale téma novinářské etiky a práce žurnalistů uprostřed válečných zón. Co je objektivita? Je správné věci zaznamenávat, ale aktivně nepomáhat? To jsou seriózní otázky, které Občanská válka pokládá a rozebírá. Jenže pak sama sebe sráží, když jejich řešení vkládá do vztahu dvou fotografek, jedné starší a druhé teprve začínající, u nichž od prvního okamžiku víte, jakými dvěma způsoby může dopadnout. A jen čekáte, který si režisér zvolil.

Mainstreamovou – či chcete-li blockbusterovou – představu o občanské válce film naplňuje v samotném závěru, kdy separatistická vojska zaútočí na Washington DC. Na první pohled působivé scény jak z moderních dílů stříleček Call of Duty ale vystřídá vystřízlivění. Z hlavního města se sice kouří, noční oblohou létají střely a vrtulníky, okolím se rozléhají výbuchy a střelba, Lincolnův památník nevydrží… ale i tak si řeknete, že je možná dobře, že Garland nenatočil válečný velkofilm. Protože ostřelované město je tak nějak nepoškozené, skleněné stěny mrakodrapů nerozbité a finální zteč je otázkou asi tuctu vojáků a jednoho tanku.

Občanská válka není špatný film. To, co chce ve skutečnosti říct, říká jasně. Ale dalo by se to udělat i v jiných kulisách – jenže road movie po rozbitém Súdánu by tolik lidí do kin nenalákala… Pro spoustu diváků tak bude škoda, že si Garland ke svému sdělení volí téma, které by si zasloužilo jiné zpracování. Ale znovu, my na Občanskou válku koukáme z Evropy, třeba to americký divák bude vnímat jinak.

Víte, co dělají učitelé s vašimi dětmi? Club Zero klade nepříjemné otázky a dává ještě horší odpovědi

Mia Wasikowska hraje v novém filmu učitelku, která má na internátní škole naučit děti vědomě jíst. Zní to nevinně, že?

mia-wasikowska

Foto: Aerofilms

Hlavní roli ve filmu Club Zero má Mia Wasikowska

0Zobrazit komentáře

Na první pohled vypadá Club Zero jako film o jídle. Velice rychle vám ale dojde, že ve skutečnosti je snad o tom nejhorším, co se může rodičům stát – o tom, že někdo zmanipuluje jejich děti a oni nevědí, co s tím. Takže žádnou příjemnou podívanou nečekejte. A to ani v případě, že děti nemáte a tahle rovina na vás nebude tolik dopadat. Tak jako tak jde o intenzivní zážitek, ze kterého vám nebude dobře.

Ne nadarmo popisuje Club Zero jeho český distributor jako „syrový a velmi aktuální thriller o zničující síle autority a její magnetizující moci v období křehkého dospívání“. Zdánlivě prosluněný a pastelovými barvami nešetřící snímek přesně takový totiž je. Znepokojivý snad ve všech ohledech.

Stojí za ním rakouská režisérka Jessica Hausner, jejíž poslední film Malý Joe o zákeřné karmínové rostlině se nesl v podobně zneklidňujícím duchu a námět má velice jednoduchý. V nejmenované internátní škole, v nejmenované zemi a v blíže neurčené době začne učit mladá slečna Novaková v podání Mii Wasikowské, někdejší Alenky z říše divů.

Jí ztvárněnou – a neustále divný pocit vyvolávající – učitelku povolala rodičovská rada, které to přišlo jako dobrý nápad. Slečna Novaková se totiž věnuje vědomému stravování a to by se jejich dětem mohlo hodit. Parta dospívajících se skutečně chytí, myšlenka jíst méně a lépe mezi nimi mocně rezonuje, stejně je ale osloví sama učitelka. Mezi ní a několika studenty se vytvoří silné pouto. A situace se brzy vymkne kontrole.

Club Zero je provokativní snímek, který reflektuje hned několik oblastí dnešní společnosti – zaneprázdněnost i pokrytectví rodičů, kteří přehlížejí potřeby svých dětí a nejsou schopni se na ně napojit, stejně jako umělou péči institucí, které se ve skutečnosti chtějí hlavně zalíbit. A také povrchní přístup k ekologickým otázkám, za které se dá leccos schovat, nebo nekritické přijímání trendů a hledání vzorů, k nimž se lze upnout.

Prostředí je sice navýsost uhlazené, že je něco v nepořádku, ale dává film okatě najevo. A asketicky vyhlížející slečna Novaková v něm ční. Tak moc, až je to do očí bijící, jenže nikoho to ve skutečnosti nebije. Rodiče i ředitelka si jedou své, děti vidí maximálně o víkendu a dělají s nimi to co vždycky. Jejich potomci mají mezitím plné hlavy všeho, co na ně svět kolem tlačí, a snaží se s tím nějak vyrovnat. A když přijde učitelka, která jim nabídne cestu, skočí po ní.

Právě v tom, je Club Zero téměř děsivý. V tom, jak jednoduše v něm lidé ztratí spojení s těmi, se kterými by si měli být nejblíž. Někteří rodiče jsou opravdu povrchní a zbabělí, až byste jim za to nejradši nafackovali, jiní jsou ztracení sami v sobě, nedaří se ale ani upřímně milující matce. Jistě, všechno je tu vyhnané do extrémní stylizované karikatury, i tak se ale do vaší hlavy možná vloudí myšlenka, jestli by se vám to také nemohlo stát…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tu jen umocňuje fakt, že všechno začalo u jídla. Kdo se kdy sám – nebo prostřednictvím svých přátel – potýkal s nějakou poruchou příjmu potravy, potvrdí, že častým důvodem, proč se u nich rozvinula, bylo, že šlo o jednu z mála věcí, kterou mohli sami ve svém životě kontrolovat. A měli pocit, že nad ní vládnou opravdu jen oni sami. Ne třeba rodiče.

Jídlo je dnes navíc obrovské téma, což Club Zero zdůrazňuje snad na všech rovinách – tatínkem, který na internetu jen tak najde někoho, kdo se zabývá vědomým jezením, matkou, která s ním má problém, matkou, která přes něj definuje svůj vztah se synem, ale i pomůckami, které na svých hodinách používá slečna Novaková a které jako byste vystřihli z Instagramu kohokoliv, kdo se vás snaží naučit jíst (zdravě). Je to navíc téma výsostně osobní i společenské, takže ke kritice, kterou režisérka zamýšlí, se perfektně hodí.

Její výtka o snadném podlehnutí manipulaci je jasně celospolečenská. Právě proto, že rodiče, ať už mají se svými dětmi jakékoliv vztahy, selhávají všichni do jednoho, stejně jako ostatní učitelé. Prostředí internátní školy, kde rodina přenáší zodpovědnost na učitele, protože to ani jinak nejde, jen důraz na pomyslnou chybu systému umocňuje.

Club Zero je samozřejmě svého druhu pohádka – ovšem ta drsnějšího ražení –, je v něm spousta zjednodušení i nedořešených otázek a odehrává se v ne úplně realistickém skleníku. I tak stojí za zhlédnutí. Bude to sice trochu masochistické, ale je to film, který si zaslouží šanci. Pro svou podivnost i to, o jak jednoduché věci vypráví. Připravte se ale na scény, před nimiž vás budou v kině varovat a ze kterých se vám opravdu může udělat nevolno.