Obří čtyřmiliardová investice do startupu Infarm dokazuje, že budoucnost pěstování rostlin visí ve vzduchu
Již neolitičtí zemědělci věděli, že pro co nejbohatší úrodu je nezbytná úrodná půda, dostatek slunečních paprsků a bohatá závlaha. Po patnácti tisících letech se však tyto zaběhlé způsoby pěstování plodin začínají přepisovat. Člověk totiž začíná objevovat postupy, díky kterým lze vypěstovat chutnou mrkev či krásně zelený salát i tam, kde není ani sluneční svit, ani úrodná půda, a přesto tím planetě učiní velkou službu.
Z farem budoucnosti, které lze provozovat i v centrech největších měst, se stává velký trend a obří investice 144 milionů eur, v přepočtu téměř čtyři miliardy korun, do německého startupu Infarm to jen potvrzuje. Zmíněný startup založili v roce 2013 bratři Erez a Guy Galonskové spolu s Osnatem Michaelim. Specializací tohoto německého podniku jsou vertikální zahrady v podobě „regálů“, ve kterých lze pěstovat rostliny přímo na místě odbytu, tedy v supermarketech, restauracích či distribučních centrech.
Tím se eliminují unavené plodiny, které po svém sklizení strávily dlouhé dny v přepravkách, čekajíc na to, až budou vyskladněny do prodejního regálu. Zákazník si v tomto případě vybranou plodinu v podstatě sám přímo sklidí, což mu dává absolutní jistotu v otázce její čerstvosti.
Vertikální farmaření v podání Infarmu navíc probíhá v chytrém režimu. Zařízení, ve kterém jsou rostliny pěstovány, je totiž zapojeno do cloudu a neustále sbírá data týkající se růstu plodin. Na základě jejich vyhodnocení následně dochází k co možná nejlepší optimalizaci podmínek uvnitř onoho regálu, díky čemuž se rostlině lépe daří, má bohatší chuť a také tvary. To vše navíc s maximálním důrazem na ochranu životního prostředí a s nulovou přítomností jakýchkoliv pesticidů.