Nová úroveň lokálních potravin. Němci vytvořili malé farmy pro pěstování 100% čerstvého salátu přímo v obchodu

Filip HouskaFilip Houska

infarm-1

Foto: xoio

Supermarketové regály, v nichž rostou saláty

0Zobrazit komentáře

I když čerstvé biopotraviny poslední měsíce zastiňuje umělé maso, které se přímo z laboratoří dostává do oblíbených burgerů, stále jsou suroviny vyráběné bez použitý chemických přípravků pro vybranou sortu zákazníků naprosto zásadní. Vzhledem k rostoucí dostupnosti specializovaných prodejen včetně autentických farmářských stánků si je navíc mohou pořizovat mnohem snáz. Mnohdy tomu však něco chybí.

Většina běžně nabízených biopotravin sice může splňovat přísnou legislativu, ale pokud jsou uměle zabaleny, jde zpravidla o důkaz, že odněkud přicestovaly. Lze tak namítnout, že nejsou 100% čerstvé, protože nějaký čas strávily v krabicích v nákladních prostorech. Tento zcela tradiční průběh se však snaží alespoň částečně změnit německý startup Infarm, který má maximální čerstvost ve svém DNA.

Pro vybrané evropské a americké supermarkety navrhuje malé farmy v podobě regálů, které je možné umístit přímo dovnitř obchodu a zacházet s nimi jako s běžnými poličkami s potravinami. Hlavní rozdíl je v tom, že uvnitř těchto minifarem suroviny skutečně „rostou“ a zákazník si tak může být jistý jejich maximální čerstvostí. Aktuálně Infarm operuje se indoorovými saláty i bylinkami.

infarm-3

Foto: xoio

Indoorové farmy od Infarm

„Za poslední století bylo jídlo pěstováno daleko od míst, kde se reálně konzumuje (nakupuje), což způsobovalo environmentální neudržitelnost dodavatelského řetězce,“ vysvětluje spoluzakladatel startupu Osnat Michaeli a naráží na negativní jevy, které neustálé cestování s již vyprodukovanými nebo vypěstovanými potravinami způsobuje.

Nemusí jít totiž pouze o záruku maximální, skutečné čerstvosti. Jakýkoliv převoz, ať už prostřednictvím nákladních vozů, lodí nebo letadel, totiž generuje škodlivé emise zatěžující planetu. Pokud by suroviny rostly přímo v prostorách, odkud si je lidé mohou rovnou koupit, tento problém by se mohl zčásti vyřešit.

carlsberg-lahev-drevena-vlakna-2

Přečtěte si takéNáhrada skla i plechu. Carlsberg ukazuje nové lahve z dřevěných vláken, s nimiž chce snižovat uhlíkovou stopuNáhrada skla i plechu. Carlsberg ukazuje nové lahve z dřevěných vláken, s nimiž chce snižovat uhlíkovou stopu

Dalším neméně důležitým aspektem je spotřeba vody. Během pěstování rostlin při venkovních podmínkách se má použít mnohonásobně větší množství vody, než kdyby se přešlo na pěstování uvnitř. Infarm uvádí, že jejich saláty mají vykazovat až o 95 procent nižší nutnost vody ve srovnání s klasickou produkcí.

Farmáři na cloudu

Vzhledem k tomu, že Infarm provozuje několik desítek těchto unikátních farem, především v rodném Německu, je pro startup obtížné mít rozsáhlý tým farmářů, který by správné podmínky pro indoorové rostliny aktivně fyzicky kontroloval a opečovával. Šel na to proto jinak, moderněji – vytvořil si vlastní cloudový systém, na základě kterého to nejnutnější zajišťuje z Berlína, respektive ze své centrální farmy.

infarm-2

Foto: Infarm

Inovativní minifarmy doplňují běžný sortiment

„Z cloudu dokážeme získávat minutové informace o tom, jak naše rostliny rostou, a to včetně specifických metrik jako teplota, pH a nutriční koncentrace. Dokážeme i reagovat na jejich adaptaci v nových prostředích,“ zmiňuje Michaeli pro magazín Fast Company.

Všechny regály z dílen startupu, které na první pohled připomínají velké chladničky, jsou navíc vybaveny technologiemi potřebnými k tomu, aby neustále vylepšovaly tamní půdu a nabízely čím dál lepší kvalitu salátů nebo bylinek. Průběžné zlepšování pak posuzují i zaměstnanci, kteří se dvakrát týdně u jednotlivých boxů zastaví, aby rostliny posbírali k prodeji a zasadili nová semínka.

Ambiciózní produkce

Infarm zatím pochopitelně není běžnou součástí supermarketů a je otázka, kdy jeho řešení bude veřejnost brát jako naprosto normální věc. Startup tomuto plánu nicméně věří a opírá se nejen o zmíněnou čerstvou a ekologickou šetrnost, ale také o efektivitu produkce. Minifarmy totiž mají zvládnout na pouhých dvou metrech čtverečních za jeden rok vypěstovat až osm tisíc rostlin, přičemž je možné tento prostředek jakkoliv škálovat.

infarm-5

Foto: Infarm

Podmínky pro rostliny startup mění na dálku ze své centrály

Pro supermarkety (a další podniky) by to znamenalo jak zvýšení efektivity, tak ušetření nákladů za ruční pěstování, respektive odebírání od partnerských dodavatelů. Až čas však ukáže, jak daleko se Infarm může dostat. Začátkem roku firma pod vedením Ereza Galonského dostala investici ve výši 100 milionů dolarů a v příštím roce chystá expanzi až do třinácti poboček ve Spojených státech. Rozhodně tedy nestojí na jednom místě a vertikální farmaření se snaží rozjet ve větším objemu.