Obří fúze Avastu s jeho americkým konkurentem se odkládá. Investoři ale díky tomu ještě dostanou dividendu
Fúze českého antivirového obra Avastu s americkou společností NortonLifeLock se odkládá. Jeden z největších obchodů tuzemské historie v hodnotě necelých 200 miliard korun se měl podle nedávných informací uskutečnit ještě tento měsíc, nakonec však do finalizace zasáhly regulační úřady ve Španělsku a Velké Británii – a proto se spojení posouvá na duben. Akcionáři Avastu ale díky tomu dostanou dividendu za loňský rok.
Významná kapitola české byznysové historie se rozepsala loni v srpnu, kdy se objevila velká zpráva o spojení Avastu s firmou NortonLifeLock. Americký konkurent tehdy oznámil, že za společnost vedenou Ondřejem Vlčkem zaplatí až 8,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 186 miliard korun. Pak už se čekalo, než obchod odsouhlasí akcionáři a orazítkují antimonopolní úřady.
V polovině loňského listopadu schválili prodej firmy do amerických rukou akcionáři Avastu, již tak navázali na stejné rozhodnutí akcionářů druhé strany. Poté začaly obchod schvalovat i antimonopolní úřady většiny zemí, ve kterých mají obě společnosti významnější pozici. Jak před pár týdny podotkl deník E15, stále ještě chybělo posvěcení úřadů například z Německa, Španělska a Velké Británie.
Právě očekávané průtahy ze strany španělských a britských regulačních úřadů mají stát za rozhodnutím firmy NortonLifeLock posunout termín dokončení akvizice z 24. února na 4. dubna, jak upozorňuje deník E15. Převzetí Avastu mimo jiné přitáhlo pozornost britského antimonopolního úřadu, jenž v lednu spustil vyšetřování, zda fúze nezúží britským spotřebitelům možnost výběru. Předběžné rozhodnutí má padnout 16. března.