Obří fúze Avastu s jeho americkým konkurentem se odkládá. Investoři ale díky tomu ještě dostanou dividendu
Fúze českého antivirového obra Avastu s americkou společností NortonLifeLock se odkládá. Jeden z největších obchodů tuzemské historie v hodnotě necelých 200 miliard korun se měl podle nedávných informací uskutečnit ještě tento měsíc, nakonec však do finalizace zasáhly regulační úřady ve Španělsku a Velké Británii – a proto se spojení posouvá na duben. Akcionáři Avastu ale díky tomu dostanou dividendu za loňský rok.
Významná kapitola české byznysové historie se rozepsala loni v srpnu, kdy se objevila velká zpráva o spojení Avastu s firmou NortonLifeLock. Americký konkurent tehdy oznámil, že za společnost vedenou Ondřejem Vlčkem zaplatí až 8,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 186 miliard korun. Pak už se čekalo, než obchod odsouhlasí akcionáři a orazítkují antimonopolní úřady.
V polovině loňského listopadu schválili prodej firmy do amerických rukou akcionáři Avastu, již tak navázali na stejné rozhodnutí akcionářů druhé strany. Poté začaly obchod schvalovat i antimonopolní úřady většiny zemí, ve kterých mají obě společnosti významnější pozici. Jak před pár týdny podotkl deník E15, stále ještě chybělo posvěcení úřadů například z Německa, Španělska a Velké Británie.
Právě očekávané průtahy ze strany španělských a britských regulačních úřadů mají stát za rozhodnutím firmy NortonLifeLock posunout termín dokončení akvizice z 24. února na 4. dubna, jak upozorňuje deník E15. Převzetí Avastu mimo jiné přitáhlo pozornost britského antimonopolního úřadu, jenž v lednu spustil vyšetřování, zda fúze nezúží britským spotřebitelům možnost výběru. Předběžné rozhodnutí má padnout 16. března.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVzhledem k tomu, že se dokončení transakce odložilo, dostanou akcionáři Avastu vyplacenou průběžnou dividendu za loňský rok, a to 11,2 centu (zhruba 2,4 koruny) na akcii. Firma dříve uvedla, že podmínkou výplaty bude to, že se fúze s NortonLifeLock neuskuteční před 1. březnem. Vyplácení podle informací Fio banky začne 3. března.
Jakmile se akvizice dokončí, nová firma by měla vstoupit na americkou burzu Nasdaq – zatím však není jasné, pod jakým názvem. Společnost se má poté zařadit mezi dvacet největších softwarových kolosů světa. Ondřej Vlček by se měl stát prezidentem sloučené firmy, přičemž v jejích orgánech má figurovat i jeden ze zakladatelů Avastu Pavel Baudiš, který jej v roce 1998 rozjel s Eduardem Kučerou.
V souvislosti s očekávaným obchodem se pro Seznam Zprávy vyjádřil i muž, který vede slovenskou antivirovou firmu Eset – Richard Marko. A rovnou uvedl na pravou míru spekulace, že jeho firma půjde ve šlépějích Avastu. „Kybernetická bezpečnost je oblast, kde variabilita hraje velkou roli. Když se trh zredukuje na pár velkých společností, zjednoduší se pozice útočníků. Budou se muset vypořádávat pouze s určitým omezeným množstvím protivníků,“ zmínil v rozhovoru. O spojování s konkurencí neuvažuje ani z geopolitických důvodů.
S přispěním ČTK.