Obří raketa, kterou chce Musk vozit lidi na Mars, odstartovala z Texasu. Po pár minutách vybuchla
Téměř dva roky po posledním testovacím letu kosmická loď SpaceX sice úspěšně vzlétla, ale pak explodovala. Pro její tvůrce jde ale i tak o úspěch.
Raketa Starship ve čtvrtek v odpoledních hodinách odstartovala ke svému prvnímu suborbitálnímu letu, ten ale neproběhl úplně podle plánu – stroj se po několika minutách vznítil a vybouchl. Původně SpaceX chtělo, aby vystoupal do výšky 240 kilometrů, obkroužil Zemi a spadl do oceánu nedaleko Havaje. Podle společnosti založené a vedené Elonem Muskem je ale úspěchem už jen to, že bez komplikací proběhl samotný vzlet. Byla to první zkouška Starshipu po téměř dvou letech a dosud ta největší, jakou si raketa prošla.
Jednou by rakety americké společnosti SpaceX měly lidstvu pomáhat s lety na Měsíc i na Mars. Teď dosáhly důležitého milníku, když z kosmodromu u texaské obce Boca Chica poprvé odstartovala kompletní sestava nosiče Super Heavy s třiatřiceti motory Raptor a samotnou lodí Starship. Celkem šlo o 120 metrů vysoký kosmický kolos. Start mise byl oproti originálnímu harmonogramu o několik dní odložen, původně se mělo letět už v pondělí.
Kdyby vše probíhalo tak, jak mělo, Starship a booster Super Heavy by se po třech minutách letu oddělily, loď by dosáhla výšky 240 kilometrů a provedla by většinu obletu Země. Přibližně devadesát minut po startu by pak dopadla do oceánu u Havajských ostrovů. Na obratné přistávací manévry, kterými jsou stroje SpaceX vyhlášené, tedy stejně nemělo dojít.
Cílem mise bylo prověření celého raketového systému Starship s boosterem Super Heavy právě tak, jak by jejich integrovaný systém měl v budoucnu startovat k misím na Měsíc i Mars. Data získaná ze senzorů z letu pomohou konstruktérům s vývojem dalších prototypů kosmického plavidla. I když Starship explodovalo při letu, jde stejně o výrazný posun vpřed – dosud se totiž raketu vůbec nepodařilo odlepit tak daleko od země.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs