Obrovský Měsíc i Slunce se staly v Brně hitem. Letos k nim přibyla noční Země
První srpnový týden představí brněnská hvězdárna pět obřích vesmírných těles. Inspirací je sonda, která vidí pouliční lampy i rybářské lodě.
Začalo to Měsícem. Hvězdárna a Planetárium Brno chtěly nějak připomenout přistání člověka na vesmírném tělese. Tehdy se objevil nápad udělat velký model Luny. Hvězdárna se nakonec spojila s firmou Kubíček. Ta sice běžně vyrábí hlavně horkovzdušné balony, takový Měsíc ale zvládla také. Od té doby je na Kraví hoře k vidění každé léto nový kosmický unikát.
„Chtěli jsme vytvořit fotorealistický, řemeslně špičkově provedený model Měsíce o průměru deset metrů, který bude vypadat pěkně jak ve dne, tak za nočního osvětlení. Jeho velikost byla zvolena jako největší možná, a to kvůli technickým i praktickým omezením. Ostatně tiskový podklad měl neuvěřitelné rozlišení 100 000 x 40 000 pixelů, a i když jsme měli k dispozici velmi podrobné fotografické mapy, bylo nezbytné je pixel po pixelu zkontrolovat a ručně na nich odstranit kazy i chyby soutisku,“ popisuje brněnská hvězdárna. S tím vším pomohla také firma Visualove.
Zkrátka nic jednoduchého. Na obrovské Luně tehdy pracovali grafici i astronomové a vše ladili do detailu. Ale povedlo se a objekt získal jméno Lunalón jako spojení slov Luna a balon. Na nafukovací Měsíc se tehdy přišly podívat tisíce lidí a hvězdárna tak další rok pokračovala.
Od té doby přibude před hvězdárnou každý rok nové těleso. V roce 2020 to byla Terralóna, model planety Země. Pak přibyl Mars, neboli Marsmeloun. Loni Slunce nebo také Heliosféra. Čtyři objekty letos doplnil pátý, a tím je Temnalóna – model noční planety Země. Hvězdárna ho ukázala už v červenci, a to spolu s běžným modelem Země, teď se na Kraví horu vrátí všech pět objektů.
K vidění tu budou od 1. až do 8. srpna, vždy od 14:00 do 23:30. Tedy aspoň za předpokladu, že bude dobré počasí. To znamená, že by neměl foukat silný nárazový vítr nebo by nemělo hustě pršet. Pokud počasí dovolí, pak v osm hodin večer proběhne představení nové Temnalóny v podání ředitele hvězdárny Jiřího Duška, jeho kolegy Jana Píšaly nebo Tomáše Přibyla z Technického muzea v Brně.
„Noční strana Země není černá, bezvýrazná ani statická. Sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteory vytvářejí světlo, které je patrné po dobu několika milisekund až po dny a týdny, dokonce i měsíce. Nejzřetelnější je ale to světlo, které vytváří člověk a jež slouží k zahnání tmy,“ přibližuje hvězdárna, proč se rozhodla pro noční model Země.