Obytné domy nemusí stavět jen developeři, zvládnou to i sami nájemníci. Výzkum ukáže, jak na to
Participativní bydlení je o tom, že se skupina lidí dohodne a sama si postaví bydlení. S netradiční formou začínají pracovat i města a obce.
Zprávy o cenách nemovitostí jsou v poslední době pozitivní – začíná se zlevňovat. Odborníci se ale shodují, že není možné čekat žádné velké žně. Ceny bytů a domů řádově neklesnou, spíš se zlepší životní podmínky lidí. V mezičase ale pořád platí, že vlastní bydlení je pro více lidí čím dál nedostupnější. Pomoci by s tím mohlo participativní bydlení, což je za hranicemi úspěšný koncept, který se do českého prostředí snaží v rámci společného projektu přetavit architekti, sociologové, ekonomové či sociální antropologové z různých univerzit a organizací.
Nejde o žádný sociální konstrukt. V participativním bydlení totiž spolu lidé nutně nemusí sdílet kuchyň ani koupelnu – prim i nadále hraje individuální soukromý prostor bytu. Sdílení vybraných prostorů je jen na případném rozhodnutí samotných obyvatel. V participativním bydlení jde totiž většinou o dohodu. Na počátku je to dohoda mezi několika lidmi, kteří se chtějí společně pustit do projektu s cílem zajistit si vlastní bydlení. To má na konci několik benefitů.
„V současné době spolupracujeme na mezioborovém výzkumu, který má ukázat, jaké formy bydlení může člověk aktivně sdílet. Nemusí přitom jít jen o sdílení ve smyslu prostoru – může jít o ekonomiku, financování, právní formu nebo přípravu i správu projektu,“ vysvětluje David Tichý z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Na výzkumu pracuje právě jeho pracoviště, dále také Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, Sociologický ústav Akademie věd, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci a nezisková organizace Arnika. V zádech mají navíc státní organizaci, a sice Technologickou agenturu ČR.
Důležitou výhodou participativního bydlení je, že si může člověk postavit v podstatě dům snů – dělá si ho totiž na míru. Zároveň se dají trochu obejít naddimenzované ceny současných projektů. „Když si kupujete byt přes developera, kupujete ho i s marží. U participativního bydlení můžete na některých nákladech ušetřit, ale musíte si na začátku položit několik otázek,“ uvádí architekt.
„Jde o to, jestli máte pozemek a k tomu adekvátně velkou skupinu zájemců o tuto formu bydlení, jestli máte projekt, zajištěné financování, vybranou formu vlastnictví, jestli máte zkušenosti s vyřizováním stavebního povolení, jestli budete na projektu spolupracovat se zástupci města. My pracujeme na výzkumném projektu, jehož cílem je na všechny tyto a další otázky zodpovědět, nastavit definice, proces a ve finále i zjistit, jak se lidé ve vybraných městech k této formě bydlení staví,“ doplňuje.
Úspora může být různá. Podle Tichého může v průměru dosahovat kolem dvaceti procent i více. Pokud je možná domluva s obcí, pak lze ušetřit ještě víc. Vzhledem k tomu, že ale platí úsloví „čas jsou peníze“, může být úspora ještě větší, k výsledku lze totiž dojít rychleji.
Dílčí příklady už existují. Například v pražské Šárce vzniká projekt, za kterým stojí čtyři rodiny. Výhodu mají v tom, že si přizvali někdejšího studenta pražské architektury Jakuba Nakládala. Ten jim pomáhá s celým procesem jako projektový manažer. To znamená, že společně s rodinami připravuje stavební program či výběrové řízení na architekta, provede úředními nutnostmi nebo poukáže, na co si dát pozor.
V participativním bydlení je potřeba myslet na to, že sdílené prostory nejsou jen vstup, chodba, garáže a technické vybavení. Studio Unit architekti, kde je Tichý společníkem, navrhovalo například bytový soubor na Vackově, kde jsou sdílené dvorky a společenská místnost. „Funguje to, i když stavebníkem byl developer. Maminky si navzájem pohlídají děti, potkávají se tam teenageři, tatínkové společně koukají na fotbal,“ líčí architekt.