Ochrana planety něco stojí. Fond Billa Gatese plánuje do ekologických nápadů nalít přes 300 miliard korun

Filip HouskaFilip Houska

Bill Gates během loňské klimatické konference v Glasgow

0Zobrazit komentáře

Na negativní dopady lidského počínaní na naší planetu upozorňuje řada vlivných osobností. A to ani nemusíme jmenovat Gretu Thunbergovou. Jde například o herce Leonarda DiCapria, zakladatele Amazonu Jeffa Bezose nebo Billa Gatese. Právě spoluzakladatel Microsoftu a čím dál větší filantrop nyní oznámil další plány, jak chce životní prostředí chránit. Půjde na to přes takzvané čisté technologie.

Prostřednictvím svého fondu Breakthrough Energy Catalyst, který Bill Gates založil s cílem financovat inovativní nápady s ekologickým přesahem, má v plánu investovat až patnáct miliard dolarů (více než 320 miliard korun) do technologií, které mají eliminovat vlivy negativně ovlivňující životní prostředí.

Zpočátku se chce soustředit na systémy zaměřené na přímé zachycování vzduchu, zelený vodík, udržitelné pohonné hmoty pro letectví nebo dlouhodobé skladování energie. Postupná investice za stovky miliard korun se navíc nemá zajímat jen o teprve vznikající nápady, ale i na velké, zajeté projekty, které dosud nesehnaly dostatek financí.

Vedle toho se Gates plánuje zaměřit i na tvorbu trhů pro tento typ technologií. Svým způsobem se o něco podobného snaží i Itálie ve spolupráci se švédskou firmou Hexicon. Země má ambici stát se stěžejním evropským trhem pro čisté energie z větrných elektráren. Proto jich okolo svého pobřeží v následujících letech několik postaví.

Spolu s tím se chce Gatesův fond zaměřit také na snížení nákladů na výrobu surovin, jako je zelený vodík nebo zelená ocel, respektive ocel vyrobená bez použití uhlí (jen s pomocí ekologických udržitelných zdrojů). Jeho cílem je i snižování „zelené přirážky“, tedy dodatečných nákladů na výrobu produktu. To vše, aniž by očekával běžnou návratnost svých investic.

Nebude se však jednat o financování, které by plynulo čistě z jeho jmění, které podle žebříčku magazínu Forbes dosahuje úrovně 135 miliard dolarů. Fond totiž nabírá peníze od řady firem (od Microsoftu přes GM po American Airlines) i charitativních organizací – do dneška měl obdržet přes 1,5 miliardy dolarů. Plánuje však investovat až desetinásobek této částky za pomoci inovativních finančních struktur a dohod o partnerství.

Důraz na Evropu i Ameriku

Jak Jonah Goldman, šéf fondu Breakthrough Energy Catalyst, zmínil v rozhovoru pro list Financial Times, že peníze na podporu čistých technologií mají putovat primárně do Severní Ameriky, respektive USA, a Evropy. Podpořeny mají být jak státy Evropské unie, tak Velká Británie.

bill-gates-3

Foto: MSC / Mueller

Miliardář a filantrop Bill Gates

Loni v říjnu se čtvrtý nejbohatší muž planety dohodl s britskou vládou na spolupráci, jež se bude soustředit právě na investice do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Obě strany to oznámily na Globálním investičním summitu (GIS), jehož pořadatelem je vláda Velké Británie. Jedním z účastníků byl i britský premiér Boris Johnson.

Ostatně ani státy Evropské unie Bill Gates dřív nevynechával. V červnu minulého roku se s EU domluvil na tom, že společně investují až 820 milionů eur do iniciativ, které mají omezovat množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. Miliardář chce tímto krokem pomoci Evropě k takzvané uhlíkové neutralitě, k níž se jednotlivé státy zavázaly i v rámci green dealu.