Od amerického fotbalového snu až k ekologii. Bratři Loudové nabírají přes 10 milionů korun na lepší recyklaci plastů
Když budeme psát o tom, že bratři Loudové hráli dlouhé roky profesionálně americký fotbal, s Prague Lions získali několik titulů, s českou reprezentací se podívali na mistrovství Evropy, dařilo se jim také v Německu a mířili do zámoří, tak si možná budete myslet, že jste otevřeli špatný článek. Jenže právě tak začala cesta Tomáše a Petra Loudových k recyklačnímu byznysu.
Ve středočeské dvoutisícové obci Nelahozeves dnes bratři Loudovi čtvrtým rokem budují rodinnou společnost ETW, která se specializuje na recyklaci plastových odpadů a druhotných surovin. Výsledkem je výroba tzv. regranulátu, díky kterému se pak může materiál vrátit zpět do oběhu. Právě na to teď ETW získává důležitou investici.
Přes 10 milionů korun posílá do firmy skupina SFG Holding, která se sice pod vedením Michala Dědka zaměřuje na finanční poradenství a realitní projekty, ale důležitý je pro ni i zodpovědný přístup k planetě. Proto chce podpořit systémové řešení pro recyklaci zemědělských a komunálních plastů, se kterým ETW přichází jako v první v Česku.
Komunální či zemědělské plasty jsou nejčastěji fólie z palet či velkých balení PET lahví, které produkují jak domácnosti, tak průmyslové areály a zemědělská výroba. Jelikož bývají tyto fólie často velmi znečištěné prachem, pískem či papírem, ve většině případů končí na skládkách nebo ve spalovnách. To se však snaží ETW změnit, když je díky speciální technologii dokáže vyčistit, zrecyklovat a znovu využít.
Dosud nikdo v tuzemsku zrecyklovat komunální a průmyslové fólie efektivně a ve velkém neuměl. Protože jde o silně znečištěné materiály, je potřeba speciální filtrační technika, kterou teď ETW díky nové investici nakoupilo a chce se do této recyklace pustit ve velkém.
Výsledkem budou například nákupní tašky vyrobené z regranulátu, který ve výrobě nahradí originální a k životnímu prostředí nešetrný ropný granulát. Recyklovaný regranulát se vyrábí drcením plastových fólií na malé fragmenty, které se pak perou ve speciální mycí lince. Následně se roztaví, vyčistí i od těch nejmenších nečistot a vzniká materiál, z něhož lze opět vyrábět.
Americký fotbalový sen
„Díky nové filtrační technologii, která umí znečištěné fólie až šestkrát vyčistit, budeme schopni recyklovat maximum fólií, s minimem odpadu a s nejvyšší možnou kvalitou výsledného regranulátu,“ uvádí sedmadvacetiletý šéf ETW Tomáš Louda. Se svým o dva roky starším bratrem přitom přišli k současnému byznysu tak trochu náhodou.
Tomáš Louda měl totiž naplánovanou kariéru profesionálního hráče amerického fotbalu. Z německé farmy se chtěl přesunout do kanadské univerzitní ligy a působit v nejprestižnějších zámořských soutěžích, jenže ještě v Německu mu vystavilo stopku zranění.