Od lidí nabrali přes miliardu, ambiciózní plány nenaplnili. Future Farming nemá ani na výplaty

Společnost Future Farming měla největší aquaponickou farmu v Evropě a velké ambice. Její finanční problémy se ale táhnou již delší dobu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

future-farming5

Foto: Future Farming

Michal Fojtík a Martin Podoba, dvě tváře projektu Future Farming

0Zobrazit komentáře

Česká firma Future Farming, která se zabývá aquaponickým zemědělstvím, se potýká s problémy. Nemá peníze na výplaty zaměstnanců ani na uspokojení věřitelů, kteří si koupili firemní dluhopisy, a chystá uzavření farmy v Brně. Od drobných investorů přitom vybrala přes miliardu korun, uvedly Seznam Zprávy. Agentura ČTK také z insolvenčního rejstříku zjistila, že od pátku je v něm návrh na insolvenci na sesterskou firmu Future Farming Invest II, který podal právní zástupce pěti věřitelů.

Finanční potíže firmy, která je součástí investiční skupiny GFF, se táhnou již delší dobu. Plány, které její majitelé představili před třemi lety, byly přitom poměrně velkolepé. Měla výzkumnou stanici v Kalech na Brněnsku, připravovala stavbu skleníků v Dolních Heršpicích v Brně, v Letonicích na Vyškovsku i na Slovensku a před dvěma lety také koupila zemědělský areál v Přerově nad Labem na Nymbursku.

Velká část plánů se neuskutečnila. Již při jejich představování se objevovaly hlasy, které upozorňovaly, že stanovené závazky není společnost schopna naplnit vzhledem ke svým tržbám. Na to však firma reagovala tím, že její byznys plán počítá v následujících letech s příjmy v řádech stovek milionů, a opírala se o studii předpovídající růst sektoru vertikálních farem o 26,4 procenta ročně.

Většina zaměstnanců ale stále nedostala březnové výplaty a farma v Brně ukončí provoz. V polovině května poslalo vedení Future Farming zaměstnancům sdělení, z něhož vyplývá, že stav firmy je kritický. Koncem loňského roku odešel ze skupiny GFF jeden z podílníků Martin Luňák. Většinovým majitelem a generálním ředitelem je Ondřej Bartoš, který dříve podnikal s kryptoměnami.

Hospodaření skupiny GFF bylo již dříve ztrátové a skupina se potýká s vysokým zadlužením. Prodlení ve výplatě čtvrtletních úrokových výnosů vedlo i k podání insolvenčního návrhu. Pět drobných investorů si koupilo dluhopisy v hodnotě desítek tisíc korun a část výplat má prodlení delší než tři měsíce.

Firma vznikla v roce 2018 a jejím cílem byla komerční produkce potravin, především salátů, ve velkých objemech. Rostliny se pěstují vertikálně v patrech nad sebou po celý rok. Součástí systému jsou sumečci afričtí, kteří žijí v kádích. Skleníky jsou s káděmi propojené hadičkami a trubkami a vzájemně se doplňují. Ryby poskytují živiny rostlinám a ty svými kořeny čistí vodu, která do kádí cirkuluje. Systém již poměrně dlouho a úspěšně funguje ve světě a v menším měřítku se jím zabývají i některé jiné firmy v Česku.

S přispěním ČTK