Od ovocných koktejlů k hydroponii. Spoluzakladatel Fruitisima chce Česku pomoci k potravinové soběstačnosti
Ovocné bary, které pomáhal spoluzakládat, lze najít v téměř každém obchodním domě po celém Česku. Tomáš Lichtenberg má však nyní daleko náročnější cíl než zákazníkům nabízet čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy. Chce totiž nastartovat potravinou soběstačnost naší země, k čemuž mu má pomoci síť hydroponických laboratoří a farem jménem Farm Planet.
Byť jsou ovocné bary Fruitisimo relativně malé, denně pro svůj provoz vyžadují obrovské množství vždy čerstvého ovoce a zeleniny. Právě na čerstvosti Jan Hummel a Tomáš Lichtenberg vybudovali celou filozofii svého podniku, který v České republice funguje od roku 2003, kdy si společně založili první zmrzlinový a následně i ovocný bar.
V roce 2017, po otevření okolo pěti desítek poboček a expanzi do zahraničí, Lichtenberg z Fruitisima vystoupil a svůj podíl prodal společníkům. Co mu však zůstalo, byly zkušenosti, díky nimž si uvědomil, jak náročný a proměnný trh s plodinami dováženými do Čech je.
V závislosti na nejrůznějších faktorech se jejich cena a kvalita neustále mění, je však nereálné se tomu vyvarovat. Tuzemský trh je na importu plodin zkrátka závislý, jelikož naše soběstačnost dosahuje zhruba jen třiceti procent celkového objemu poptávky.
„Vše se tedy dováží několik dní z Itálie, Španělska nebo Maroka. Dovoz má výrazný dopad nejen na nutriční hodnotu potravin, ale také na cenu, kterou až ze dvou třetin může tvořit právě přirážka za přepravu. A to ani nemluvím o ekologickém dopadu převážení nezralého ovoce přes půl Evropy,“ říká zakladatel Farm Planet.
„Už teď je navíc jasné, že ceny ovoce a zeleniny budou trvale růst, kromě současné pandemie, která omezila mezinárodní obchod, je další příčinou také dlouhodobé sucho,“ vyjmenovává Lichtenberg důvody, proč bude cena ovoce a zeleniny růst. Právě tyto problémy ho dovedly k myšlence začít navyšovat ono procento tuzemské soběstačnosti, co se pěstování ovoce a zeleniny týče.