Koněvova ulice na Žižkově se přejmenuje na Hartigovu. Změna se dotkne nejméně pěti tisíc lidí

Hlavní žižkovská třída ponese jméno po prvním starostovi čtvrti. Ten se zasloužil o pojmenování ulic po slavných Češích.

Eliška NováEliška Nová

Hlavní ulice Žižkova, Koněvova, se přejmenuje

0Zobrazit komentáře

Před třemi roky odmítla Ivana Koněva Praha 6 – za halasného nesouhlasu Ruska a také prezidenta Miloše Zemana odstranila sochu někdejšího sovětského maršála. Teď se ho zbaví i Praha 3, jedna z hlavních žižkovských ulic se totiž přejmenuje a nově ponese jméno Hartigova. Trojka tak vzdá hold svému prvnímu starostovi.

Krok, který již dříve posvětila místopisná komise, nyní dokonali hlasováním pražští radní. A to na žádost Prahy 3. Někdejší velitel 1. ukrajinského frontu přestal být žádoucí. V květnu 1945 sice byl při osvobození Prahy, zároveň se ale podílel na krvavém potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a měl být také aktivní během druhé berlínské krize, která vyústila ve stavbu Berlínské zdi. Koněv také vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu prováděli zpravodajský výzkum před srpnovou okupací v roce 1968.

Na místo Koněva se má nově tři a půl kilometru dlouhá třída jmenovat po Karlu Hartigovi, který byl starostou Královských Vinohrad. Poté, co se od nich Žižkov odtrhl, se v roce 1876 stal i jeho prvním starostou. Kromě toho byl Hartig vlastenec a stavitel – jeho regulační plán je dnes považován za zakládající listinu Žižkova. Byl to také Hartig, kdo nechal na vlastní náklady vylomit z vrchu Vítkova základní kámen Národního divadla.

Hartig se ale také zasloužil o označení ulic a náměstí po slavných Češích. Přejmenování Koněvovy ulice jde tak vlastně ruku v ruce s jeho posláním. Ulice prý tehdy byly označovány v národních barvách, tedy červené a bílé. Později se k tomu přidalo i celé hlavní město, které praxi drží až do dnešní doby.

To všechno vedlo Prahu 3 k tomu, že se svou hlavní třídu rozhodla přejmenovat. V historii k tomu došlo už několikrát. Budoucí Hartigova se už dříve jmenovala například Vídeňská nebo Poděbradova. Nesla ale název i po druhém největším českém městě, tedy Brněnská. Koněvova je od roku 1946, kdy se jí tak rozhodla pojmenovat tehdy vládnoucí komunistická strana.

Podle Prahy 3 se začalo o přejmenování ulice mluvit už v devadesátých letech, kdy se ostatně přejmenovávaly i další ulice a náměstí. Znovu přišla změna jména na přetřes, když Rusko napadlo Ukrajinu. Loni v březnu navrhl Praze 3 změnu Klub přátel Žižkova. Ten také přišel s nápadem dát ulici jméno Hartigova.

O všem měli možnost hlasovat také ti, kdo na Koněvově bydlí a podnikají. Druhá anketa se týkala i širší veřejnosti. Ti první nové přejmenování odmítli, byť se sluší dodat, že lístek přišla odevzdat asi jen čtvrtina. Širší veřejnost byla nadpoloviční většinou pro.

Koho se však změny dotknou nejvíce, budou právě obyvatelé Koněvovy ulice. O nový občanský průkaz bude muset žádat na pět tisíc lidí, byť Praha 3 říká, že to usnadní, jak jen to bude možné. O termín bude možné zažádat online, výměna bude zdarma. Na nové jméno ale stejně tak budou narážet také místní podnikatelé nebo majitelé vozů, kteří tu mají trvalé bydliště. Ti si budou muset zažádat o výměnu technického průkazu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym