Od tisků k prodeji originálů. Náš projekt se stal vstupenkou do světa umění, říká šéf startupu 100ks
Před rokem představil Jakub Svoboda projekt 100ks, zaměřený na prodej limitovaných edic tisků. Nyní chce lidem zjednodušit i nákup originálů.
Jakub Svoboda přes dvacet let působí v oblasti reklamy a médií. Založil reklamní agenturu Publishers, kterou vede coby kreativní ředitel, v minulosti provozoval také server Tyinternety.cz. A přiznává, že ještě před rokem 2020 by dal dohromady jména jen hrstky žijících umělkyň a umělců. Dnes se s nimi ale pravidelně setkává v jejich ateliérech, povídá si s nimi nejen o tom, co jim vzniká pod rukama, a je důležitou součástí popularizační vlny současného českého umění. Založil totiž startup, jenž díla z českých ateliérů dostává k podstatně širšímu okruhu lidí, než je tomu ve světě originálů.
Stejně jako tomu bylo v mnoha jiných případech, i u Jakuba Svobody došlo ke změně uvažování v hlubinách pandemie covidu. Uvědomil si totiž, že ho doma obklopují prázdné stěny a že pokud by je chtěl zaplnit něčím hodnotným, musel by proniknout do poměrně uzavřeného světa sběratelství a ideálně si najít někoho, kdo by mu s výběrem děl dobře poradil. Jenže ne každý chce hned investovat do originálu. A pokud ano, jak zvolit klíč, podle kterého vybírat?
„Umělecký svět je z mnoha důvodů uzavřený a funguje ve vlastní bublině, takže se do něj někomu, kdo se v něm dlouhodobě nepohybuje, těžko dostává. Říkal jsem si, že mi v Česku chybí služba, která by lidem zpřístupnila umění v dostupné formě a zároveň v co nejlepší možné kvalitě. A tak vznikl projekt 100ks, který už krátce po založení ukázal, že jsem se trefil do uvažování spousty dalších lidí,“ vypráví Jakub Svoboda.
Z vlastních zdrojů dal nejprve dohromady finance pro testovací projekt, do kterého se mu podařilo dostat první trojici umělců. Z jejich ateliérů se vybrala díla, z nichž posléze vzniklo sto reprodukcí. Ta se následně objevila na e-shopu, kde si je mohli začínající milovníci umění pořídit za pár tisíc korun.
„Když to začalo vypadat tak, že to celé může dávat smysl, oslovili jsme Miton, který se nám podařilo přesvědčit, aby nám pomohl s dalším rozvojem. Investovali do nás jednotky milionů korun, díky kterým jsme mohli výrazně rozšířit nabídku a plnohodnotně projekt rozjet,“ říká Svoboda. Aktuálně má za sebou jeho startup spolupráci se šedesáti umělci a podařilo se mu prodat asi 2 500 reprodukcí. Svoboda si do konce roku dává o tisícovku vyšší cíl, což by obratově vycházelo asi na 20 milionů korun.
Výběr umělkyň a umělců v portfoliu 100ks vychází z doporučení zapojených kurátorů a kurátorek. Kromě kunsthistorika a výtvarného teoretika Petra Vaňouse se startupem spolupracují také kurátorka a teoretička umění Karina Kottová a historička umění Silvia L. Čúzyová. Každý, kdo zabrousí do aktuálního výběru tisků, má tak jistotu, že si může vybírat už jen ryze podle vlastního vkusu, a nemusí přemýšlet na tím, jestli má to které dílo skutečnou uměleckou hodnotu.