Český projekt limitovaných tisků nabízí umění do každé domácnosti. Miliony do něj investoval Miton

Obklopit se uměním můžete i tehdy, kdy nemáte statisíce na originály od současných tvůrců. Cestu ukazuje platforma 100ks.

100ks

Foto: 100ks

Projekt 100ks přináší kurátorovaný výběr děl od současných českých umělců

0Zobrazit komentáře

Limitované řady tisků od současných českých umělců, od každého díla pouhých sto kusů. Na tom staví projekt 100ks, který založil kreativní ředitel a zakladatel reklamní a video produkční agentury Publishers Jakub Svoboda. Chtěl přinést na český trh kurátorovaný výběr dostupného umění, aby se lidé mohli ve větší míře obklopovat originálními díly. Rozjezd projektu nyní podpořila skupina Miton investicí v řádu jednotek milionů korun.

„Projekt vzešel z mé vlastní potřeby. Chtěl jsem si domů pořídit současné umění, ale zjistil jsem, že se jedná o komplikovanou disciplínu. Na uměleckém trhu jsem se předtím nepohyboval, a tak jsem musel strávit spoustu času rešeršemi, abych zjistil, jak vše funguje,“ vysvětluje Svoboda.

Případným zájemcům z řad uměleckých začátečníků se tak rozhodl ušetřit práci a otevřít jim dveře do jinak poměrně uzavřeného světa. Sám oslovil kurátory, s jejichž pomocí vytipoval umělecká díla, která zákazníkům zpřístupňuje v podobě limitovaných tisků v cenovém rozpětí od 2 770 do 7 000 korun. Každé dílo je po vytištění podepsáno autorem a očíslováno.

„100ks nabízí umělcům novou cestu k zákazníkům, aniž by se museli starat o marketing. I přes větší cílovou skupinu jde stále o limitovanou sérii, nad kterou má autor stoprocentní kontrolu. Ten největší benefit, jak ho vnímají i sami umělci, je rozšíření povědomí nejen o nich samotných, ale i o současném českém umění jako celku,“ dodává Svoboda.

svoboda

Foto: 100ks

Zakladatel projektu 100ks Jakub Svoboda

Díla, která lze díky projektu 100ks pořídit, jsou vždy seřazena do tematických sérií. První tři vybral kurátor, kunsthistorik a výtvarný teoretik Petr Vaňous. Obrazy orámoval tématy Figurace v proměnách, Krajina dnes a Nový jazyk malby. Aktuálně je v nabídce dvacet dva děl od osmnácti umělců, které kurátor vnímá jako vycházející hvězdy domácí umělecké scény.

„Na začátku měli umělci trochu obavy, ale přesvědčilo je to, že jsou součástí výběru od Petra Vaňouse, jednoho z nejrenomovanějších kurátorů. A nakonec byli všichni nadšení z výsledku, tisky jsou totiž opravdu kvalitní,“ uvádí zakladatel platformy. Jednotlivá díla jsou vždy vytištěna pigmentovými inkousty ve špičkové muzejní kvalitě na bavlněný papír.

Figurace v proměnách je zaměřená, jak název série napovídá, na lidskou figuru a její proměny. Lidské tělo, jeho pohyby a gesta zobrazují například malíři Petr Malina, Ondřej Mestek nebo Matěj Lipavský. Kolekce Krajina dnes je tvořena díly od Ondřeje Malečka, Ester Knapové či Zbyňka Sedleckého, která se dotýkají proměny malířské disciplíny krajinářství na základě přehodnocení vztahu k přírodě.

Série Nový jazyk malby je ryze abstraktní a na své si v ní přijdou milovníci neotřelých tvarů a živých barev. „Kolekce zahrnuje osobité, často svobodně experimentující přístupy k obrazu, k jeho materiální skladbě a kompozici. Samotná experimentální povaha děl se stává součástí sdělení o světě, který je neustále v pohybu a neustále se proměňuje,“ říká Petr Vaňous.

Projekt investičně podpořila skupina Miton, která má v portfoliu startupy jako Glami, Rohlík, Bonami, Scuk nebo Knihobot. „I v oblasti umění na sebe strhává čím dál více pozornost umělá inteligence. Během pár let můžeme čekat nekonečnou záplavu umění generovaného AI. Bude tak ještě složitější odlišit originální tvorbu. Pro autory bude těžší zviditelnit se, aby se mohli věnovat své tvorbě naplno,“ komentuje aktuální trend partner Mitonu Michal Jirák.

A dodává, že o to důležitější bude podpora umění, za kterým je lidská ruka a příběh. „Investice do 100ks je naším prvním příspěvkem v této oblasti. Chceme tak podpořit české umělce a všem nám ostatním dopřát výběr obrazů s garancí originality, kvality a v dostupném formátu.“

Projekt 100ks se bude na začátku soustředit ryze na online prodej, ale do budoucna Svoboda počítá také s pop-up výstavami, aby díla případným zájemcům ještě více přiblížil.

100-ks3

Foto: 100ks

V současnosti je nabídka na 100ks tvořena třemi uměleckými kolekcemi

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym