Od vývojářů pro vývojáře. Český startup usnadňuje tvorbu aplikací, v prvním kole nabírá 12 milionů

Startup Zerops vznikl jako spin-off webhostingové společnosti VSHosting. Po třech letech vývoje jej podpořily Presto Ventures a Gi21.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zerops-team

Foto: Zerops

Tým startupu Zerops

0Zobrazit komentáře

Hlavní přidaná hodnota práce programátorů se skrývá v psaní kódu, často ale musí řešit i správu úložišť, databází a serverů. Tento problém si uvědomili Aleš Rechtorík a Jan Saidl a začali vyvíjet platformu Zerops, která dokázala získat platící zákazníky od prvního dne spuštění. Teď již hlásí tisíce nasazení a zároveň uzavření svého prvního finančního kola. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Zerops

Kdo investuje: Presto Ventures a Gi21 Capital zakladatele Damira Špoljariče

Kolik a v jakém kole: Téměř 12 milionů korun v pre-seed kole

Co startup dělá: Zerops poskytuje platformu pro vývoj, nasazení a provoz aplikací – bez ohledu na jejich velikost nebo složitost. Cílem startupu je zjednodušit život a práci programátorů tím, že se nebudou muset zabývat správou infrastruktury, jako jsou úložiště, databáze nebo provoz serverů.

„Zerops je doslova definicí produktu ‚od vývojářů pro vývojáře‘. Jsme si dobře vědomi, že jdeme proti gigantům cloudového sektoru, proto s pokorou tvrdě pracujeme na získání důvěry uživatelů z vývojářské komunity,“ komentuje spoluzakladatel Aleš Rechtorík.

zerops-founders_ales-jan_1-min

Foto: Zerops

Zakladatelé startupu Zerops Aleš Rechtorík a Jan Saidl

Zakladatelé: Zerops vznikl jako spin-off společnosti VSHosting, největšího středoevropského poskytovatele hostingových služeb, za nímž stojí zakladatel Damir Špoljarič z Gi21. Za startupem pak stojí zakladatelé Aleš Rechtorík a Jan Saidl. Rechtorík má více než patnáct let zkušeností jako vývojář a UX designér, zároveň je spoluzakladatelem nástroje pro řízení obchodu a nákladů Costlocker. Saidl působil jako vedoucí vývojář VSHostingu, jako systémový architekt a infrastrukturní programátor sbírá zkušeností přes 25 let. Do zakládajícího týmu patří ještě dalších devět členů.

Jak je startup velký: Zerops již do své mise investoval tři roky vývoje a miliony eur. Hlásí tisíce úspěšných nasazení (takzvaných deployů) a čtrnáct spravovaných služeb s vysokou dostupností.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proč je to zajímavé: „Všichni vidíme masivní využití umělé inteligence při programování, vývojáři dnes vyvíjí mnohem rychleji a efektivněji. Ruku v ruce s tímto chtějí také velmi jednoduše získat a nastavit infrastrukturu, na které jejich projekty poběží. V Prestu máme spin-offy z větších firem rádi. Zerops je již několikátý v našem portfoliu a zatím nám svou rychlostí a zájmem uživatelů dělá největší radost,“ komentuje Přemysl Rubeš z Presto Ventures.

Na co startup plánuje využít investici: Na rozšíření integrace s nejpopulárnějšími frameworky a open-source softwarem, rozšíření znalostní základny a dokumentace, zdokonalení onboardingového procesu a také získání trakce v rámci příprav na globální expanzi. Během dvou let chce přilákat tisíce aktivních uživatelů.

Vše o startupových investicích

Za lepší úpravy genů. Nenápadná miliardová firma z Prahy podpořila stamiliony startup elitních vědců

BTL vyrábí medicínské přístroje, vědci z biochemického ústavu zase objevili unikátní látku vhodnou pro genové úpravy. Tak společně založili startup.

Luboš KrečLuboš Kreč

tomas drbal

Foto:BTL

Tomáš Drbal, technický ředitel společnosti BTL

0Zobrazit komentáře

X-Men jsou členové elitní skupiny superhrdinů, kteří bojují s nejzákeřnějšími bídáky světa. A co XMAN? Svým způsobem také, jen ne v komiksovém prostředí, ale na molekulární úrovni – jde o nanočástici, která umožní ještě přesnější genové úpravy. A ty už dnes pomáhají pacientům trpícím třeba mozkovou atrofií, vrozenými poruchami vidění či onkologickými onemocněními. XMANy objevili čeští vědci, nyní se spojili s multimiliardovou zdravotnickou skupinou BTL a založili startup, jehož cílem není nic menšího než „stát se jedním z hlavních hráčů na světovém poli genové medicíny“.

Místo, kde lipidické nanočástice zvané XMAN objevili, má s byznysovým potenciálem základního výzkumu hodně bohaté (a to doslova) zkušenosti: tým Petra Cíglera a Kláry Gantz Šaškové působí na pražském Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOChB). Ten patří dlouhodobě k nejúspěšnějším a nejcitovanějším českým vědeckým institucím, působil na něm totiž chemik Antonín Holý, jehož patenty jen za rok 2022 vynesly 3,3 miliardy korun a ústav díky tomu disponuje – na české poměry – astronomickým majetkem v řádu desítek miliard.

Na to ostatně upozornil i šéf ÚOChB Jan Konvalinka: „Přímo v genech našeho ústavu je něco, co inspiruje kolegy nejen k vynikající vědě, ale také k aplikaci jejich výsledků v praxi. Daří se to už od 60. let minulého století. Léky Antonína Holého mají totiž své předchůdce. A doufejme i nástupce.“ Mezi ně by mohla patřit i nová firma s názvem Adalid Sciences.

Jestliže v případě objevů profesora Holého, které pomáhají v boji například s virem HIV, se pražští vědci spojili s americkou (v 90. letech ještě poměrně malou) farmaceutickou společnosti Gilead Sciences, nyní vsadili na hráče z domácího prostředí, ovšem s výrazným mezinárodním přesahem: většinovým spolumajitelem Adalidu je skupina BTL, která vyrábí medicínské přístroje pro fyzioterapii nebo kardiologii, působí do celém světě a za rok 2022 měla tržby převyšující 15 miliard korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Perspektiva oboru a produktu je pro nás velmi důležitá, ovšem ještě důležitější jsou lidé, kteří jej vyvíjejí. Kredibilita vědecké instituce, z níž do Adalidu přicházejí, stejně jako jejich odborné a osobnostní kvality, hrály při našem rozhodování o investici rozhodující roli,“ řekl Tomáš Drbal, technický ředitel BTL a hlavní tvář skupiny (její majitel Jiří Vild s médii dlouhodobě nekomunikuje).

BTL se zavázala, že na další vývoj, který by měl vygradovat klinickými studiemi, poskytne stovky milionů korun. Jak přesně to bude finančně fungovat, o kolik půjde peněz a jaký je časový plán? „Firmu budeme financovat dle potřeby a dohody průběžně,“ odpověděl Drbal na dotaz CzechCrunche.

A na co se tedy bude Adalid Sciences přesně zaměřovat? XMAN dokáže fungovat jako takový molekulární kurýr a umí bezpečně dopravit do buněk nukleové kyseliny. A to jak základní stavební kameny DNA, tak dlouhé řetězce RNA.

vedci

Spoluzakladatelé společnosti Adalid Sciences (zleva): František Sedlák, Petr Cígler, Klára Grantz Šašková, David Schreib

Genové terapie se přitom ve světě prudce rozvíjí, protože nukleové kyseliny se dají použít k různým úpravám a změnám genetické informace. Touto cestou tedy lze bojovat s dosud jen těžko léčitelnými chorobami. Genové terapie hrají roli i při vývoji očkovacích látek proti infekčním i onkologickým chorobám.

„Naší výhodou je, že nabízíme lipidické nanočástice, které mají oproti těm stávajícím výrazně lepší vlastnosti. Kromě toho, že naše částice vykazují vyšší účinnost, navíc nejsou toxické a organismy je dobře snášejí i po opakovaném podání. Teď nás čeká náročné preklinické testování,“ zhodnotila Klára Šašková, v čem spočívá výhoda látek, které na ÚOChB objevili. Svá zjištění následně publikovali v časopisu Advanced Functional Materials.