Odmítl nabídku Microsoftu a stále bojuje o přežití. Zachráncem TikToku na americkém trhu by se mohl stát Oracle
Už na úterý je stanovený termín, do něhož má čínská sociální síť TikTok prodat své americké operace, aby mohla ve Spojených státech i nadále fungovat. Po několikatýdenním mlžení o potenciálních kupcích vyšlo najevo, že Microsoft nakonec nebude ten, který se do obchodu, jenž může dosahovat až desítek miliard dolarů, zapojí.
Bezprecedentní kauza vznikla na základě exekutivního nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Do technologické scény vnesl politiku tím, že s odvoláním na otázku národní bezpečnosti nařídil vlastníkovi TikToku, čínské společnosti ByteDance, aby prodala své americké operace americké firmě, jinak bude na jeho největším trhu zakázán.
Stejný osud už ho ostatně bez varování potkal v Indii, která byla pro síť přinejmenším stejně zásadním trhem jako USA. Microsoft, který se hned na začátku přihlásil jako jeden z možných zájemců, ale nakonec TikTok nekoupí. „ByteDance nám dnes dal na vědomí, že americké operace TikToku neprodá Microsoftu. Jsme si jisti, že náš návrh by byl pro uživatele TikToku dobrý, zatímco my bychom chránili zájmy národní bezpečnosti,“ uvedla jedna z největších amerických technologických firem.
Microsoft byl jednou z firem, o které se jako o potenciálním kupci amerických operací TikToku nejvíce spekulovalo. Tím druhým byl a stále je další technologický obr Oracle, který měl ByteDance nabídnout 20 miliard dolarů (448 miliard korun) a nyní se stává horkým kandidátem na to, aby obří obchod skutečně zfinalizoval. Nic však v tuto chvíli není jisté a situace je stále komplikovaná.
Podle zdrojů deníku The New York Times a serveru CNN se ovšem Oracle má ve Spojených státech stát jeho byznysovým partnerem. Spojení nebylo označeno jako jasný prodej a zatím se ani neví, zda pomůže odvrácení zákazu TikToku v USA. Žádná ze stran se ke zprávám oficiálně nevyjádřila.