Odpad z jatek zpracovává pro nábytek i auta. České Karo prodalo rekordní objem kůží

Od vstupu firmy na trh Start pražské burzy hodnota jejích akcií vyrostla o 340 procent. V dalších letech chystá přechod na hlavní parket.

Peter BrejčákPeter Brejčák

karo

Foto: Karo Invest

Pavel Klvaňa, zakladatel Karo Leather

0Zobrazit komentáře

Původně se společnost Karo Leathers věnovala obchodu s kůžemi pro nábytkářský průmysl, před osmi lety ke svému byznysu přidala také výrobu a nyní do ní ve velkém investuje. Během prvního pololetí přitom firma zaznamenala svůj rekord, když celkem prodala 634 tisíc metrů čtverečních kůží, což znamená meziroční růst o 64 procent. To skupině přineslo konsolidované tržby ve výši 192 milionů korun, meziročně o přibližně devadesát procent více.

Společnost přitom pracuje s odpadní kůží, čímž buduje i nový ekosystém cirkulární ekonomiky. „Žádná zvířata kvůli nám neumírají. Jsou to zbytky z jatek,“ upozornil již dříve finanční ředitel společnosti a její menšinový akcionář Jakub Hemerka. Ten společně se zakladatelem a generálním ředitelem Pavlem Klvaňou a investičním fondem Czegg Ventures z finanční skupiny Starteepo Františka Bostla drží podíl 79 procent, zbylých 21 procent akcií připadá na drobné investory.

Za celý loňský rok skupina prodala celkem 670 milionů čtverečních kůží a její tržby dosáhly 191 milionů korun s růstem o dvaatřicet procent. Letos Karo očekává navýšení tržeb o 77 procent na celkových 338 milionů korun. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) přitom loni firma vykázala ve výši 23 milionů, letos očekává 49 milionů. S růstem byznysu se firmě daří budovat i důvěru investorů.

S akciemi firmy se na parketu Start pražské burzy, který je určen spíše menším a středně velkým společnostem, začalo obchodovat v listopadu 2019 na ceně 40 korun za kus. Aktuální cena je 176 korun, což za celé období znamená nárůst o 340 procent. Od začátku letoška pak došlo k navýšení z úrovně 125 korun o bezmála čtyřicet procent.

Vlastní výrobu Karo rozběhlo v roce 2015 v Boršově u Jihlavy, přičemž kromě navyšování tamních kapacit nyní investuje také na brownfieldu v Brtnici, kde roste druhý závod skupiny a jeho otevření se očekává v listopadu. „V boršovském závodu již produkční kapacity na sto tisíc metrů čtverečních měsíčně máme a po dokončení rozšíření závodu se výrobní kompetence ještě rozšíří. Očekáváme, že nejpozději v roce 2026 budeme stabilně měsíčně prodávat přes 120 tisíc metrů čtverečních. A díky projektu v Brtnici s mnohonásobně vyšší marží,“ hodnotí Pavel Klvaňa, zakladatel a ředitel Karo Leather.

„Cílem našich současných aktivit je vytvoření silné a unikátní výrobní skupiny, která bude schopna ve svém výrobním zázemí realizovat výkony přinášející zisk EBITDA 250 milionů korun ročně,“ doplňuje finanční ředitel Jakub Hemerka. Takový milník je pro firmu důležitý i z dalšího důvodu – skupina chce v dalších letech dosáhnout toho, aby se s jejími akciemi obchodovalo na hlavním parketu pražské burzy.

K tomu má dojít pod dohledem zmiňované skupiny a akcionáře Starteepo. „Pro přechod na hlavní trh pražské burzy jsou důležité dvě podmínky. Tou byznysovou je dosažení EBITDA sto milionů korun, aby přechod dával finanční smysl. A po stránce technické je to přechod na mezinárodní účetní standardy IFRS. Věřím, že brzy budeme připraveni,“ doplnil Bostl, který je zároveň i členem dozorčí rady společnosti.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi