Startuje olympiáda v Paříži, Češi na ní mají 113 sportovců. Odhad říká, že přivezou 11 medailí
Zahajovací ceremoniál na řece Seině a v centru města mají sledovat stovky tisíc lidí, které budou strážit desítky tisíc policistů a vojáků.
V Paříži začaly olympijské hry. Jejich slavnostní zahájení je netradiční, organizátoři jej totiž nenaplánovali na stadionu, ale v centru města. Výpravy připlují po Seině na Trocadéro, kde se uskuteční program a nezbytné formality. Českými vlajkonoši na ceremoniálu jsou mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková a dvojnásobný olympijský šampion v judu Lukáš Krpálek. Poradíme vám, kde úvodní show sledovat.
Na šestikilometrovou pouť po řece k Eiffelově věži se vydá zhruba 160 lodí se sportovci s výjimkou ruských a běloruských, které Mezinárodní olympijský výbor kvůli válečné agresi na Ukrajině z defilé vyloučil již v polovině března. Na bezpečnost dohlíží třicet tisíc policistů a četníků, posílených o patnáct tisíc vojáků. Ceremoniál mělo na březích řeky sledovat původně 600 tisíc lidí, organizátoři počet následně snížili zhruba na polovinu.
Judista Lukáš Krpálek ponese vlajku na zahájení podruhé, této pocty se mu dostalo také před osmi lety v Riu de Janeiro. Čeští olympionici budou nastupovat v oblečení v národních barvách, nejvýraznějším prvkem kolekce designéra Jana Černého je plášť spojující český baloňák a ve Francii oblíbený trenčkot.
Kde sledovat zahajovací ceremoniál i následný program?
Vysílat přenosy budou volně šířená veřejnoprávní média Česká televize a Český rozhlas. Zároveň je možné olympiádu sledovat i na placeném kanálu Eurosport 1 a ve streamovací aplikaci Max.
Česká výprava čítá 113 sportovců, kteří budou v součtu obhajovat 11 medailí, jež přivezli z minulé olympiády, která se v roce 2021 konala v Tokiu. Podle předpovědního modelu poradenské agentury Deloitte bychom i letos měli mít 11 medailí. Deloitte se se svým odhadem trefili jak v Tokiu, tak předtím v Riu de Janeiro, kde Češi vybojovali deset cenných kovů.
„Existují odhady medailových úspěchů vycházející z posledních výsledků konkrétních sportovců či týmů. My však více rozumíme ekonomice, proto jsme k odhadu výsledků opět použili model Andrew Bernarda a Meghan Busseové, který při predikování olympijských úspěchů používá takzvané ekonomické proměnné,“ říká k expert Deloitte, známý ekonom David Marek.
A ještě dodává: „Základní myšlenkou tohoto modelu je, že sportovní úspěchy jsou provázány s velikostí populace a ekonomikou. Zařazení velikosti populace jako vysvětlující proměnné je zřejmé – čím více obyvatel konkrétního státu, tím větší pravděpodobnost, že se mezi nimi najde výjimečně sportovně talentovaný jedinec.“
Olympiáda potrvá do 11. srpna a největší medailová očekávání jsou u tradičně silných disciplín, jako je atletika, judo, a kanoistika. Velké šance jsou také v tenisu.