Olomoucká policie řeší milionový kryptoměnový podvod. Stačí používat selský rozum, radí komisař
Různých internetových podvodů nebo pochybných nabídek na rychlé zhodnocení peněz se s rozmachem sociálních sítí vyrojilo opravdu hodně. Někdy jsou snadno průhledné, jak ukázala zkušenost redaktora CzechCrunche, jindy se naopak tváří relativně neprůstřelně. A jinak tomu není ani u nabídek týkajících se investic do kryptoměn, na což nyní doplatil i muž z Olomouckého kraje. Toho anonymní podvodník připravil o více než milion korun. Podobným útokům však lze poměrně snadno předcházet.
Vše začalo prostým telefonátem a slibem rychlého výdělku skrze program zaměřený na investice do kryptoměn. Důvěřivý čtyřiašedesátiletý muž z Olomoucka si na výzvu neznámého podvodníka nainstaloval do počítače program pro vzdálený přístup. Pak se přihlásil do internetového bankovnictví, aby v následujících dnech zjistil, že mu pachatel z bankovního účtu převedl více než milion korun.
„Uvedl, že se před pár měsíci zaregistroval do programu k investování do kryptoměn. Na počátku listopadu ho kontaktoval neznámý volající s tím, že oznamovatel má na svém investičním účtu už čtrnáct tisíc dolarů. Nabídl mu pomoc s výběrem a instruoval ho, jak má postupovat. Místo toho mu ale od 16. do 20. prosince z účtu odčerpal přes milion korun na různé účty,“ popisuje komisař Libor Hejtman z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
U těchto podvodníků ostatně bývá zvykem, že si často vybírají oběti, které nemusí mít s novými trendy příliš velké zkušenosti. Ačkoliv jsou kryptoměny dnes už poměrně rozšířené, mluví se o nich v čím dál širších kruzích a například známý finančník Radovan Vávra do nich drobně investovat doporučuje, do detailu jim mnozí stále příliš nerozumí. V první řadě jsou digitální měny v čele s bitcoinem náchylné na rychlé výkyvy hodnot, tudíž investice do nich může být velmi riziková.