OpenAI spustilo vlastní vyhledávač. Vyzkoušeli jsme, jak vyzyvatel Googlu funguje

Žádné reklamy a vyhledávání na úrovni pokecu s přáteli. ChatGPT možná změní kulturu pátrání po informacích.

chatgpt-cc

Foto: CzechCrunch

ChatGPT má novou ikonu zeměkoule

0Zobrazit komentáře

Nejnovější verze umělé inteligence ChatGPT, za kterou stojí vzývaný startup OpenAI, už umí nejenom vyhledat informace, ale nově k nim poskytne i odkazy na relevantní zdroje. To dosud AI dělala spíše na vyžádání a neuměla moc rozlišit, co je to vlastně validní zdroj. Koho tím Sam Altman vyzývá na souboj, je více než jasné.

Nové internetové vyhledávání ChatuGPT funguje jednoduše a od jeho běžného používání se nijak výrazně neodlišuje. Uživatel se přihlásí do svého účtu buď v počítačovém prohlížeči na stránce chatgpt.com, nebo přes aplikaci v telefonu. V rámci psaní promptu pro ChatGPT pak pouze klikne na ikonku zeměkoule těsně pod zprávou. AI mu následně vypíše shrnutí informace a přidá k tomu ikonu s validními odkazy. Ta se dá jedním kliknutím rozbalit do seznamu vpravo.

Pro samotnou OpenAI jde o přelomovou funkci. Na rozdíl od vyhledávače Google totiž uživatel nemusí přemýšlet, jak se má zeptat, nebo jakou kombinaci slov volit, aby dohledal požadované informace. Prostě napíše, nebo vysloví větu tak, jak by se zeptal jiného člověka. Vyhledávání může být také efektivnější proto, že AI zná svého uživatele, tedy minimálně ví, jakým způsobem se jeho uživatel ptá a jaké okruhy ho zajímají. Dokáže tedy i lépe předpokládat, co zhruba může uživatel hledat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Plusem také může být fakt, že na uživatele v rámci hledání informací, na rozdíl od vyhledávání na konkurenčním Googlu a jinde, neskáčou, zatím, žádné reklamy. „Vyhledávání je moje nejoblíbenější funkce, kterou jsme v ChatGPT spustili od původního uvedení na trh! Pravděpodobně zdvojnásobilo moje používání za posledních několik týdnů,“ napsal k novince na svůj účet na sociální síti X zakladatel OpenAI Sam Altman.

Doposud ChatGPT k zodpovídání dotazů využíval pouze omezené množství údajů, díky nové funkci však bude moci vyhledávat aktuální informace plně na internetu. Novinka je od posledního říjnového dne k dispozici platícím uživatelům systému ChatGPT, v příštích měsících se pak rozšíří i na všechny ostatní uživatele.

Už nyní je zároveň dostupné rozšíření ChatuGPT do internetového prohlížeče Chrome. Některým uživatelům ChatGPT nabízí tuto úpravu rovnou ve svém účtu. V příkazovém řádku prohlížeče Chrome se pak dá rovnou vyhledávat pomocí AI. I na to na svém účtu na sociální síti X upozorňuje Altman „Ahoj, moc se omlouvám, že pořád tak vychvaluju náš vlastní produkt, ale opravdu byste si měli zaplatit ChatGPT Plus a nainstalovat rozšíření do Chromu pro vyhledávání. S radostí vždy přiznávám, když uvedeme něco, co není moc dobré, ale tentokrát je to…opravdu dobré.“ Umělou inteligenci od OpenAI od letošního roku využívá i vyhledavač Bing od Microsoftu.

screen

Foto: CzechCrunch

ChatGPT už konečně umí zprostředkovat i předpověď počasí

OpenAI je aktuálně považovaná za nejúspěšnější americký startup a strůjce současného AI boomu. Jejím předním investorem je softwarový gigant Microsoft. Firma, která si před rokem prošla značnými otřesy, systém ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti předloni v listopadu, po jeho rychlém rozšíření se začaly objevovat další podobné nástroje a do světa umělé inteligence byl nucen naskočit i zmiňovaný Google, jeho systém Bard se ale zatím příliš nerozšířil.

Hodnota OpenAI díky tomu všemu letí v poslední době strmě vzhůru. Minulý měsíc firma dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů (zhruba 154 miliard korun). Transakce ji ohodnotila na 157 miliard dolarů (téměř 3,7 bilionu korun).

V reálném čase překládají řeč během videohovorů z třiceti jazyků. Češi chtějí změnit komunikaci

Pražský startup AiLuvio svou platformu spustil teprve nedávno, hlásí však první investici v řádu milionů korun. Ambice mu nechybí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

img_20241011_132301

Foto: AiLuvio

Zakladatelé startupu AiLuvio Jaroslav Jiříček a Filip Směja

1Zobrazit komentáře

Obchodní jednání, zákaznická podpora i osobní konverzace mezi lidmi z různých zemí někdy naráží na jazykové bariéry. A ty chce díky umělé inteligenci zbourat nový český startup AiLuvio, který ve videohovorech překládá – respektive dabuje – řeč v reálném čase. Zatím funguje jen krátce, hlásí ale úspěšné spuštění platformy i uzavřenou úvodní investici. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: AiLuvio

Kdo investuje: MIA Investment holding a tři angel investoři

Kolik a v jakém kole: V úvodním tzv. angel kole jde o 120 tisíc dolarů (2,8 milionu korun). Aktuálně má startup otevřené early seed kolo, v němž chce nabrat 800 tisíc dolarů (bezmála 19 milionů korun).

Co AiLuvio dělá: Jde o platformu, která umožňuje real-time překlady a dabing během videohovorů ve více než třiceti jazycích. Dle svých tvůrců je ideální pro mezinárodní obchodní jednání, zákaznickou podporu i osobní konverzace, kde je potřeba překonávat jazykové bariéry.

„S AiLuvio mohou účastníci z různých zemí komunikovat v reálném čase každý ve svém rodném jazyce, což zlepšuje efektivitu i zážitek z komunikace. Naším cílem je usnadnit globální spolupráci a propojit lidi bez ohledu na jazykové rozdíly,“ komentuje spoluzakladatel Jaroslav Jiříček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sídlo startupu: Praha, uživatele ale mimo domovinu registruje z různých částí světa včetně Ukrajiny, Tchaj-wanu, Číny, Polska či Estonska.

Zakladatelé: Jaroslav Jiříček s osmiletými zkušenostmi v oblasti mezinárodního obchodu a se zájmem o umělou inteligenci. Během kariéry prý vedl globální obchodní operace v hodnotě přes sto milionů korun. Druhým spoluzakladatelem je Filip Směja se specializací na právo týkající se informačních a komunikačních technologií a s dvacetiletou praxí.

Seznámili se při práci, když Směja pomáhal Jiříčkovi jako klientovi s přípravou smluv. „Naše profesní chemie byla okamžitě zřejmá a postupně jsme byli stále častěji v kontaktu. Z našeho pracovního vztahu se vyvinulo přátelství, které nakonec vyústilo ve společný podnik,“ přibližuje Jiříček.

petr-skrla_petr-sima_karel-obluk

Přečtěte si takéŠpatný investor? Když chce příliš velký podíl, varují Obluk a ŠímaŠpatný investor? Ten, který chce příliš velký podíl, varují Obluk a Šíma. Radí, jaké chyby neopakovat

Jak je startup velký: Platforma byla spuštěna teprve v posledních týdnech, reálná data o tržbách tedy neeviduje. „Nyní se soustředíme na získávání uživatelů a růst platformy,“ komentuje Jiříček. Tým startupu tvoří dva zakladatelé a spolupracuje s asi pěti vývojáři.

Proč je to zajímavé: „Projekt zapadá do naší vize, která se mimo jiné zaměřuje na využití umělé inteligence, propojování lidí a na moderní technologickou koncepci. Myšlenka AiLuvio má globální ambice, je promyšlená a škálovatelná a zároveň řeší reálné potřeby jak B2B, tak B2C segmentu. Zakladatelé AiLuvia mají představu o monetizaci nápadů a přístupu k trhu, což nás oslovuje,“ komentuje zakládající člen MIA Investment Igor Zahrádka.

Na co startup plánuje využít investici: Mimo jiné na přidávání dalších funckionalit. „Nechceme z AiLuvia udělat jen běžnou komunikační platformu, ale zcela nový nástroj zaměřený na tvorbu firemních účtů, propojování B2B partnerů, ověřování společností a budování obchodních vztahů. To, co připravujeme, představuje mnohem širší vizi, která může zásadně změnit způsob, jakým firmy komunikují a spolupracují,“ dodává Jiříček.

Vše o startupových investicích