Organické víno vám ke dveřím přiveze Tesla, plaťte třeba kryptem. V Brně startuje neobvyklá rozvážková služba
Kdyby se vám podařilo získat bitcoiny v roce 2011, co byste s nimi dnes dělali? Stanislav Chlup tento výběr má. Část své zásoby přetavil do velmi reálných vozů Tesla Y. I když si tím plní sen, sám je řídit nebude. Spolu s Kateřinou Plškovou do nich právě usadili poslíčky a poslali je rozvážet po Brně objednávky z restaurací, obchodů i od farmářů. Představují službu Futra, která se má stát nejčistší rozvážkovou službou v Brně a pak možná i jinde. A také službou, která vám přiveze zboží nejspíš v nejdražším autě, co se v širokém okolí pohybuje.
„Na první auto jsme od objednání čekali několik měsíců. Teď máme dvě. A čekáme na další, jen proces trvá delší dobu,“ popisuje Stanislav Chlup, spoluzakladatel startupu Futra. S Kateřinou Plškovou ho připravovali poslední rok a věří, že během dalšího roku se jejich firma stane ekvivalentem pro rozvážkovou službu zaměřenou na menší obchody nebo třeba farmáře.
„Když si člověk chce dát pizzu, vzpomene si na Wolt. Doufáme, že to jednou budeme my. Stejně jako když si bude chtít něco objednat od farmáře,“ říká Plšková. A pokud byste chtěli, můžete za rozvoz zaplatit třeba kryptoměnou.
Biomrkev v Tesle. Co je víc?
Poslední měsíce Kateřina Plšková doslova obíhala farmáře. Začala na brněnském Králově Poli, kde procházela mezi stánky a vytipovala si ty, kteří se jí prostě líbili. Hledala malé zemědělce a vysvětlila jim, co by od nich ráda. Chce se stát mezičlánkem, který jejich produkty dostane k lidem. Dovézt takovou biomrkev až k jejich dveřím. Pokud někde nastalo váhání, tak prý snad jen proto, že na něco takového čeští farmáři nejsou připraveni skladově.
Pak zašla do dalších obchodů: kaváren, cukráren i květinářství. Tyto týdny Futra přidává první spolupráce s většími či menšími obchody a firmičkami, jejichž produkty na svém webu a v aplikaci nabízí. Zatím jich má pod desítku. Plšková hovoří o tom, že jednou bude dovážet i prostě podle objednávek. Zatím jsou nedílnou součástí příběhy spojené s dodavateli i nasmlouvaný bezobalový obchod.
Futra je jednoduše řečeno rozvážková služba. Jenže s neobvyklým zaměřením a speciálním provedením. Dvě Tesly Y, každá za bezmála dva miliony korun, jsou jen začátkem plánovaného vozového parku. Ten zatím při spuštění kryjí další nasmlouvaní řidiči s vlastními vozy, elektroskútry nebo koly.
Cílem zakladatelů je, aby firma na rozvoz nikdy nepoužila spalovací motor. Pokud započte nasmlouvané externí řidiče, v začátku se tomu zcela nevyhne. Ti, kteří budou mít elektro variantu dopravního prostředku, však získají lepší finanční ohodnocení a Plšková s Chlupem je pošlou na eko zakázky, tedy hlavně k farmářům.