Oscary ovládlo šílené sci-fi Všechno, všude, najednou a Brendan Fraser. Nominovaní Češi neuspěli
Sci-fi o záchraně multiverza vyhrálo celkem sedm Oscarů. Uspěly také filmy Na západní frontě klid či Velryba. Podívejte se, kde vítězné snímky zhlédnout.
Ceremoniál předávání Oscarů se ne-li nikdy, tak přinejmenším v dohledné době nezbaví aury „té prestižní filmové akce, kde dal Will Smith facku Chrisu Rockovi“. Letošní ročník, který na tuto skandální událost přímo navazoval, se proto neobešel bez atmosféry nápravy reputace. A nakonec tak trochu nudné události. Vše proběhlo přesně tak, jak mělo. Předávání nejznámějších filmových cen ale přesto stálo za pozornost kvůli samotnému umění a titulům, co uspěly. Dominoval totiž snímek, od něhož by to už v principu nikdo nečekal.
Tím snímkem je Všechno, všude, najednou. Šílené nezávislé sci-fi představuje příběh ženy ve středních letech, která provozuje prádelnu na hraně krachu, nudí ji obyčejný život a hrozí jí finanční úřad. Jednoho dne ji ale navštíví manžel z paralelního vesmíru a řekne jí, že jedině ona může zachránit celé multiverzum. Zápletka se postupně vydává do světů, kde lidé mají místo prstů párky a centrem všehomíra je bagel.
Všechno, všude, najednou bylo nominované v jedenácti kategoriích a vyhrálo v sedmi – odneslo si ceny za nejlepší film, režii, původní scénář, hlavní herečku, vedlejší herečku, vedlejšího herce a střih. Snímek se stal miláčkem kritiky i diváků hned po premiéře loni v březnu na festivalu nezávislé kinematografie SXSW a různá ocenění sbírá od té doby.
Podle propočtů serveru IGN se dokonce stal nejoceňovanějším filmem všech dob ještě před Oscary se 158 cenami od významných organizací. Před ním prý vládnul Pán prstenů: Návrat krále se 101 oceněními.
Rekordní sci-fi je dílem režisérského dua Daniela Scheinerta a Dana Kwana, kteří jako dvojice debutovali v roce 2016 a oběma je pouhých 35 let. Pronést děkovnou řeč se ale díky nim vydali i zavedení, avšak dlouho přehlížení herci. Jako nejlepší hlavní herečka totiž uspěla šedesátiletá Michelle Yeoh, známá hlavně z fantasy Tygr a drak. Yeoh se navíc stala první asijskou ženou, co v této kategorii uspěla.
Bouřlivý potlesk vedle ní sklidil také jednapadesátiletý Ke Huy Quan, jehož první (a před Všechno, všude, najednou poslední) významnou rolí byl hrdinův malý pomocník v Indianu Jonesovi a Chrámu zkázy. „Moje cesta začala na lodi,“ řekl původem vietnamský herec.
První rok ve Spojených státech v 80. letech strávil v uprchlickém táboře a ani dlouho poté, co ho Steven Spielberg objevil, jeho hollywoodská kariéra neprosperovala. Mezi lety 1992 a 2021 z filmů prakticky zmizel. „Sny jsou něco, čemu musíte věřit. Já jsem se toho svého skoro vzdal. Teď chci všem říct, abyste ty svoje drželi naživu,“ apeloval Quan v děkovné řeči. Netypicky oscarový titul pak vynesl zlatou sošku ještě herečce Jamie Lee Curtis za vedlejší roli.