Osobní filtrační brčko LifeStraw pomáhá lidem v místech bez přísunu pitné vody

Nela VítováNela Vítová

lifestraw
0Zobrazit komentáře

Dostatek pitné vody nemusí být vždy samozřejmostí. Ačkoliv to tak většina z nás v našich každodenních životech bere, pro spoustu lidí na planetě je právě pitná voda nedostatková záležitost. Může se jednat o rozvojové země či místa zasažená přírodní katastrofou, kde lidé trpí nemocemi, protože denně pijí znečištěnou vodu. Stejně tak se ale může stát, že nedostatek pitné vody pocítí lidé, kteří rádi cestují do přírody a ocitnou se na pár dní takzvaně mimo civilizaci.

Celosvětová zdravotnická organizace Vestergaard již desítky let pomáhá lidem v rozvojových zemích se zajištěním základních životních potřeb a snaží se pro ně vytvářet lepší podmínky. V roce 2005 společně s odborníky přišla s přelomovým řešením s názvemLifeStraw, které dokáže zajistit pitnou vodu pro ty, kdo ji nutně potřebují.

Jde o „brčko“, které dokáže přefiltrovat vodu z jakéhokoliv zdroje, zbavit ji bakterií a nečistot v ní obsažených a tak docílit toho, že voda bude pro člověka bezpečná. Ačkoliv byl produkt původně vytvořen pro lidi v nouzi, dnes LifeStraw a další produkty, které postupně do nabídky přibyly, využívají lidé po celém světě mimo jiné právě k pohodlnějšímu cestování.

lifestraw2

Příruční filtr vody

LifeStraw je malý přenosný filtrovač vody, který má za úkol vodu vyčistit a zaručit, že bude bezpečná pro konzumaci člověkem. Malý přístroj má tvar trubky o délce 310 milimetrů s průměrem 30 milimetrů, díky čemuž se vejde jednoduše do batohu a je praktický na cesty. Životnost produktu by měla být kolem 1 000 litrů přefiltrované vody, což je průměrná spotřeba člověka za celý rok.

Inovativní brčko dokáže zničit prakticky všechny druhy bakterií a parazitů, které se ve vodě nacházejí. Tvůrci sami uvádějí, že voda, která jím projde, bude nakonec zbavena 99,9 % bakterií, které se v ní předtím nacházely.

lifestraw

To, čím LifeStraw vyniká, a proč si tento produkt již stihlo oblíbit tolik lidí, je jeho schopnost čistit vodu bez užívání elektrické či chemické filtrace vody. Filtr funguje přirozeně, a přece je schopen zničit téměř všechny druhy mikrobů nacházejících se ve vodě.

cyborg

Přečtěte si takéV Praze se v září představí historicky první lidský kyborgV Praze se v září představí historicky první lidský kyborg

Jako když pijete běžným brčkem

Fungování filtrovacího brčka LifeStraw je založeno na jednoduchém principu sání. Stejně jako při užívání normálního brčka je tekutinu nutné vsát, čímž se vytvoří podtlak uvnitř tuby a to způsobí její proudění přímo do úst.

Voda je nejprve vtažena do tubičky, odkud se dostane do oblasti membrány s dutými vlákny, které obsahují mikroskopické póry velikostně mnohem menší než samotné bakterie a paraziti. Díky tomu, že jsou póry tak malé, se nečistoty o velikosti více než 0,2 mikronu na membráně zaseknou a skrze ni projde jen čistá voda.

lifestraw3

Filtrační láhev LifeStraw Go

LifeStraw má však v dnešní nabídce již několik dalších produktů, z nichž některé fungují na principu dvojité filtrace. Kromě membrány s dutými vlákny obsahují navíc ještě uhlíkovou kapsli, která zajistí vstřebání chemikálií, jako jsou například pesticidy či chlór. Některé produkty dokáží dokonce snížit množství těžkých kovů obsažených ve vodě.

Záchrana při přírodní katastrofě

Díky tomu, že je produkt praktický a přenositelný, má široké spektrum využití. Ať už na denní výlet do přírody, dovolenou v horách, kempování, rybaření či plavbu lodí. Filtrační pomůcka se však osvědčila především v místech, kde došlo k přírodním katastrofám, které obyvatele oblasti odstřihly od veškerého přísunu pitné vody. Tisíce produktů byly dopraveny například na Haiti po ničivém zemětřesení v roce 2010, při záplavách v Pákistánu ve stejném roce či po tsunami v Thajsku v roce 2011.

lifestraw4

Filtrační vak

Dnes již v nabídce nalezneme nejen LifeStraw, kterým to celé začalo. Do sortimentu během několika posledních let přibyly například také filtrační láhve a vaky či větší nádoby, které zajistí dostatek pitné vody pro několik lidí.

Není jistě pochyb o tom, že produkt, jako je právě LifeStraw, má do budoucna velký potenciál a celou řadu využití. Zejména v dobách nouze je totiž tento malý přístroj nesmírně cenný. Nejlevnější „osobní“ LifeStraw stojí 27 eur (700 korun) a v e-shopu WaterNlife, který produkty prodává, můžete koupit i další zmíněné varianty. Od tří produktů je poštovné zdarma a obchod zasílá i do České republiky.

lifestraw5

Nádoba LifeStraw určená k filtraci většího množství vody

CzechCrunch Jobs