Otevírá se letištní Terminál 4, kde vítali Obamu i Jana Pavla II. Festival Open House chystá novinky
Festival Open House Praha již po deváté otevírá zajímavé budovy v Praze. Letos láká nejen na osvědčené domy, ale také na 27 novinek.
Vítali jsme tu Baracka Obamu nebo papeže Jana Pavla II., vzácné návštěvy začínaly svou cestu do Česka na Letišti Václava Havla. Ovšem na Terminálu 4, o kterém běžný cestující rozhodně neuslyší v hlášení zastávek hromadné dopravy. Právě do těchto míst se budou nyní lidé, alespoň na dva dny, moci podívat. A to v rámci festivalu Open House Praha.
Akce, která byla na začátku svého působení malým zjevením, slaví letos už devátý ročník. V něm se zpřístupní dohromady 109 jinak nepřístupných budov. Celkem se přitom v letošním ročníku objeví 27 novinek. Mezi nimi je právě i Terminál 4 a jeho vládní a prezidentský salonek. „Administrativní a odbavovací hala letiště, Terminál 4, bude letos jedním z největších lákadel,“ říká tisková mluvčí festivalu Michaela Pánková.
Terminál 4 je jednou z nejstarších částí pražského letiště a je určený právě pro vládní delegace. Pánková připomíná, že funkcionalistická budova podle návrhu Adolfa Beneše získala hned po svém otevření v roce 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Celá stavba včetně salonků je navíc po rozsáhlé rekonstrukci, která ji uvedla do původní podoby.
Mezi novinkami jsou ale například i úspěšné konverze industriálních objektů. Nahlédnout půjde do areálu Branického pivovaru, kde se jedna budova přerodila na Dům tanečního umění. Navštívit bude možné Vanguard Prague, projekt, který proměnil někdejší továrnu bratrů Vinopalových, již zde vyráběli palubní přístroje, na bydlení v luxusních loftech. Úspěšnou konverzí je ale také například karlínská tovární hala Breitfeld-Daněk, kde dnes sídlí vydavatelství Economia, otevře se i sousední Machine House, v běžném provozu sídlo studia Qarta Architektura.
Vítr může jedince se zájmem o architekturu zavát také na pražský Smíchov, a to do někdejší trafostanice, kde je dnes galerie. Foukat ale může i směrem do Vršovic, do někdejší továrny Koh-i-noor, kde se ještě nedávno vyráběly stiskací knoflíky, které jsou tu stále vidět na zemi.
Mezi nováčky v rámci festivalu patří letos také Keramický salonek Jana Kotěry v areálu Všeobecné fakultní nemocnice, poprvé bude možné nahlédnout i do historické loděnice Českého Yacht Klubu, který je jedním z nejstarších ve střední Evropě a letos slaví 130 let od svého založení.