Otrávil se mu pes, a tak pro něj stvořil zdravý jogurt. Dnes zakladatel českého startupu Yoggies vyrábí i zdravé granule

Nela VítováNela Vítová

Yoggies-1
0Zobrazit komentáře

Sortiment společnosti Yoggies, kterou založil před několika lety Jiří Švihálek, začínal u probiotických jogurtů. Dnes již prodává i konzervy či za studena lisované granule bez obsahu chemie a obilí. Tento příběh však začal úplnou náhodou, když se mu v lese otrávil jeho pes Roxy, protože snědl něco, co neměl.

Pes otravu sice přežil, ale neznámý jed mu poničil trávící trakt a imunitní systém natolik, že jeho tělo odmítalo vstřebávat prakticky jakoukoliv potravu. Po vyzkoušení různých druhů „nejkvalitnějších“ krmiv i čistě syrové stravy se majitel začal sám zajímat o fungování zažívání psů, což ho přivedlo k myšlence vytvořit něco, co Roxymu pomůže. Vzhledem k tomu, že věděl, jaké účinky mají jogurty na lidské zažívání, ho napadlo vytvořit speciální jogurt, který dosáhne podobného efektu také u psů.

Po dvou měsících výroby doma vytvořil první jogurt, který se osvědčil nejen u Roxyho, ale i jiných psů natolik, že se rozhodl nápad rozšířit mezi veřejnost. Dnes jogurty a další zvířecí pamlsky prodává právě pod již zmíněnou značkou Yoggies.

jogurt pro psy

Jogurt pro psy a kočky

Probiotika a mléko jako klíčové přísady

Hlavním rozdílem mezi obyčejným lidským jogurtem a tím určeným pro psy je obsah speciálních probiotik vyvinutých pro psy a kočky, které jsou pro jejich zažívání vhodné. Střevní mikroflóru mají totiž psi a kočky velmi podobnou. Probiotika jsou živé organismy, které zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry a působí pozitivně na zažívání. Ty jsou pro psa (i člověka) naprosto přirozené a potřebné, proto by je vyvážená strava měla obsahovat.

Další důležitou složkou je mléko. Na základě faktů i konzultací s odborníky přišel Jiří Švihálek na to, že nejvhodnějším mlékem pro zdraví psa je díky své výživnosti mléko ovčí. To také použil k výrobě úplně prvního jogurtu, který sám vyráběl v domácím jogurtovači za použití speciálních mléčných kultur. Jenže při vývoji jogurtu nastal jeden problém. Zjistil, že pes ani kočka neumí trávit laktózu, která může být někdy spouštěčem průjmových onemocnění. I to se však nakonec podařilo s odborníky vyřešit a jogurty se dnes již vyrábějí bez laktózy. Postupem času si firma dokonce nechala jogurt pro psy a kočky patentovat.

jerry-javornicky-mm

Přečtěte si takéJerry Javornický z českého startupu SpaceKnow: Naše služby využívají i Bloomberg nebo JP MorganJerry Javornický z českého startupu SpaceKnow: Naše služby využívají i Bloomberg nebo JP Morgan

O kvalitní zvířecí stravu je zájem

Výroba čerstvého jogurtu probíhá na biofarmě na Vysočině, v těsné blízkosti zdrojů kvalitního mléka. Spousta mléka ovčího je však dovážená ze zahraničí, protože toho v Čechách dostatek není.

Šéf Yoggies tvrdí, že zájem o kvalitní zvířecí stravu se stále zvyšuje. Ostatně to potvrzují to čísla: firma dnes vyrobí měsíčně zhruba 10 tisíc jogurtů, které pak k zákazníkům a jejím zvířecím miláčkům putují ve speciálních polystyrenových boxech. Jogurty totiž musí být neustále chlazené, a to jak při skladování, tak při doručování – a právě v polystyrenových boxech vydrží v chladu jeden den, který je na transport potřeba.

yogg

Granule Yoggies

Zlepšování psího života

Jiří Švihálek chtěl ovšem zdraví svého psa nejen nadále udržet, ale i zlepšovat. Zjistil však, že klasické granule Roxymu nesvědčí. Na základě informací, které už nějakou dobu sbíral od veterinářů a chovatelů, se dozvěděl více o tzv. B.A.R.F., což ve volném překladu z angličtiny znamená „kosti a syrová potrava“, která je pro psy vhodná a přirozená. Rozhodl se proto postavit stravu pro Roxyho právě na B.A.R.F., který mu také vyhovoval nejvíce.

Právě tady pak došlo k vytvoření úplného základu receptur za studena lisovaných granulí vyrobených ze syrových surovin, které se pouze důkladně vysuší, rozemelou a vylisují. Takové granule pak mají přirozený obsah přírodních vitamínů, vlákniny i dalších potřebných živin.

yogg22

Sortiment Yoggies

Po důkladném vyzkoušení na svém mazlíčkovi i psů svých známých se nakonec Jiřímu Švihálkovi podařilo v roce 2016 prodat první balení granulí Yoggies. Pak už mu chybělo „pouze“ najít to správné místo pro výrobu. Takové, kde budou pracovat lidé se stejným vztahem k psům, jako má on sám. Jeho cesty po Evropě skončily v Německu, kde z výběru devíti fabrik nakonec vybral tu s adekvátní výrobní technologií, dlouholetou zkušeností a zaměstnanci, kteří byly na stejné vlně jako sám zakladatel. V Německu představil svou myšlenku i první recepturu, kterou následně ve spolupráci ještě patřičně upravili a v této podobě se právě dnes vyrábí.

Jednou z unikátních součástí granulí Yoggies jsou právě probiotika, která jsou pro psa naprosto přirozená a zajišťují jeho správné trávení i posilování imunitního systému. Receptura se tím vrací k naprosté přirozenosti psa lovit a žrát vnitřnosti zvířat, jež právě těchto látek obsahují spoustu.

jogg2

Eshop

Ekologické i vegetariánské balení

Dnes již „BARFuje“, tedy krmí psa syrovou potravou, mnoho chovatelů. „A proto jsme společně s kolegy vymysleli a vyvinuli granule bez masa jako vyváženou a plnohodnotnou přílohu k masu. I tato příloha bude obsahovat probiotika,“ slibuje Švihálek.

Zakladatel firmy vysvětluje, že spousta psů v dnešní době trpí různými nemocemi jater a ledvin, které jim mnohdy nedovolují požívat živočišné proteiny. Připravovanou novinkou granulí bez masa pak lze krmit i tyto psy. Samozřejmostí však je, že tento styl krmení je třeba konzultovat s veterinářem, aby pes dostal skutečně to nejlepší, co jeho tělo potřebuje. 

Yoggies však nechtějí být pouze o kvalitní stravě jako takové, byť je to pochopitelně klíčový bod celé firmy. „Naší odpovědností je vyrábět zdravá krmiva pro psy, ale chovat se zodpovědně i k prostředí ve kterém žijeme,“ říká Švihálek. Proto jsou granule i další krmiva baleny v ekologickém papírovém balení, které nezajišťuje pouze ohled na přírodu, ale především „zdravost“ granulí. Plastové obaly totiž často obsahují tzv. změkčovadla, neboli ftaláty, které díky tukům obsaženým v krmivech přestupují do krmiv a při dlouhodobém působení mohou být spouštěčem různých nemocí, u psů například rakoviny.

yoggies4

Zakladatel startupu Jiří Švihálek

Kromě granulí dnes v sortimentu Yoggies najdeme také konzervy a pamlsky, které neobsahují umělé vitamíny, cukr, chemické konzervanty či obiloviny. Jiří Švihálek si stojí za svou filozofií „zdraví začíná v misce“, a proto si přeje, aby lidé svým psům servírovali pouze kvalitní stravu.

Společnost se v procesu rozšiřování sortimentu později rozhodla vyrábět stravu určenou také pro kočky. Zákazníci mohou produkty značky Yoggies koupit online, ale také na veterinách a ve specializovaných obchodech pro zvířata po celé České republice i na Slovensku. „Naši čtyřnozí přátelé nás nikdy nezradí ani nepomluví a můžeme se jim svěřit s čímkoliv, a proto si zaslouží naši lásku i tu nejlepší péči,“ dodává Švihálek.

Do Prahy vstupuje finská služba na doručování jídla Wolt. Bude konkurovat Dáme jídlo

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

woltcou
0Zobrazit komentáře

V pátek 20. července do Prahy oficiálně vstoupí jedna z největších evropských služeb na doručování jídla Wolt. Finský startup u nás není tolik známý, ale Česká republika se stane již desátou zemí, kde bude od svého založení v roce 2014 působit. Wolt slibuje skvělý zákaznický servis a férové podmínky pro kurýry.

V rámci mobilní a webové aplikace bude zpočátku k dispozici téměř 50 partnerských restaurací. Původem finská služba, která vládne hlavně v severských zemích, bude zatím fungovat v centru Prahy, konkrétně na Vinohradech, Letné, v Holešovicích, Karlíně, ale také v částech Žižkova a Smíchova.

woltapp

Vše ve Woltu funguje tak, jak bychom od služby na doručování jídla očekávali. V mobilní aplikaci (i na webu), která za své provedení získala ocenění od Applu, si budete moci objednat kurýra, jenž vám jídlo přiveze domů. Můžete si ale svou objednávku přes Wolt v restauraci také sami vyzvednout, případně na místě jídlo rovnou sníst.

„Praha je pro expanzi Woltu dalším logickým krokem. Progresivní a ctižádostiví lidé, ale také neskutečně různorodá a rychle rostoucí food scéna,“ říká Marianne Vikkula, ředitelka expanze Woltu, který má po Evropě již přes 900 tisíc registrovaných uživatelů a působí ve více než 25 evropských městech, konkrétně ve Finsku, Dánsku, Švédsku, Norsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Gruzii a Maďarsku.

damejidloceo

Přečtěte si takéDameJidlo.cz spouští v Praze a Brně novou funkci pro dovážku do piknikových místDameJidlo.cz spouští v Praze a Brně novou funkci pro dovážku do piknikových míst

„Nabídneme jednoduchý a příjemný způsob, jak si objednat to nejlepší jídlo ve městě až ke dveřím. Oceňovaná aplikace, bohatý výběr z těch nejoblíbenějších restaurací, doručení za půl hodiny a k tomu rychlá, lokální zákaznická podpora. Věříme, že jde hlavně v této sféře o silný koktejl, na který si Pražané rádi zvyknou,”​ dodává David Krátký, marketingový manažer Woltu pro Českou republiku.

Wolt už v České republice v posledních týdnech svou službu testoval, od pátku 20. července ale startuje naplno. V první fázi má nasmlouvaných téměř 50 restaurací, které zahrnují například populární Dish, Wokin, Salt’n’Pepa Kitchen, Burrito Loco, Casa de Carli, Forky’s, artic Bakehouse, Modrý zub nebo třeba síť vietnamských restaurací Banh-Mi-Ba.

Konkurence Praze prospěje

„Wolt vnímáme jako závan svěžího větru na trhu doručování jídla v České republice. Moderní uživatelské prostředí a důraz na kvalitní produkty je to, co tady chybělo,“ říká Petr Míšek, generální ředitel Banh-Mi-Ba, a jeho slova potvrzují i jiní provozovatelé. Dosud totiž v Praze na doručování jídel z restaurací fungovalo pouze Damejidlo.cz, jemuž by mohla nová konkurence prospět.

woltw

Wolt navíc není jediný, kdo do Prahy míří. Konkurenci pro dosavadního monopolistu Dáme jídlo vytvoří také Uber se svou doručovací službou Uber Eats. Pro ni má připravený český web, ale zatím nechce komentovat, kdy přesně do Prahy vstoupí. Dle našich informací by to mělo být v nejbližších týdnech.

Prozatím tak ani není jasné, jakou strategii Uber Eats v Česku zvolí. U Woltu můžeme očekávat důraz na selekci kvalitních restaurací na základě doporučení, což by mohla být pro mnoho lidí výhoda právě proti Dáme jídlo, kde je dnes již přes dva tisíce restaurací a ne vždy se daří držet vysoký standard, ať už co se týče samotného jídla nebo jeho doručení.

Na druhou stranu česká služba funguje ve 167 městech, Wolt zatím bude působit jen v Praze. Kromě jiného nabídne také sledování aktuální pozice kurýra na mapě.

wolt-zakaznici

Partnerští kurýři a kurýrky Woltu budou jídlo doručovat v tepelně regulovaných boxech, a to na kolech, skútrech a v autech. Doručení bude trvat okolo 30 minut včetně přípravy jídla a bude začínat na 49 korunách. Při startu pak právě kurýry Wolt pochopitelně hledá, ať už brigádníky nebo zaměstnance na plný úvazek. Všem přitom garantuje minimálně 160 korun na hodinu.