Padesát let čistoty. Během půl století vzniklo i Savo bez chloru, přesto nejvíc táhne původní receptura
Původně se Savo prodávalo ve skle a k dostání byl pouze jeden produkt. Padesát let od vzniku zná tento čistič bez přehánění každý Čech a Slovák.
Některé produkty se v průběhu let staly tak ikonickými, že jméno jejich značky používáme namísto toho, abychom řekli jejich původní název. Víme, že v sobotu je den úklidu, takže budeme luxovat a pak umyjeme nádobí jarem. A když o sebe chceme trochu pečovat, oholíme se žiletkou. Stejně je na tom český výrobek, který používáme na dezinfekci všeho, co musí být bezchybně čisté. Řeč je o Savu, které letos slaví padesátileté jubileum.
Savo se začalo vyrábět v roce 1973 v moravskoslezském Bohumíně pod taktovkou dnešní Bochemie. Původně ale nemělo tak široký záběr, na který jsme zvyklí dnes, ale bylo určeno zejména na dezinfekci vody. Odtud také pochází jeho název, který je zkráceným spojením slov „sanace vody“.
„Savo je tady s námi již několik generací, takže v souvislosti s čištěním a dezinfekcí zná tuto značku 99 procent dotázaných lidí. Produkt, kterým byla historie nastartována, je Savo Original. Ten se úplně původně prodával ve skle a lidé na něj stáli fronty,“ přibližuje Lenka Křížová ze společnosti Unilever. Ta značku Savo převzala v roce 2013.
Ze skleněného obalu se Savo přestěhovalo do praktičtějšího plastového a už v 70. letech z něj byl na domácím trhu hit na dezinfekci a čištění rozličných povrchů. Jeho původní receptura se přitom během padesáti let nezměnila: základní účinnou složkou je stále chlornan sodný, který přípravku propůjčuje i jeho charakteristický odér. Nemusí být každému úplně příjemný, ale Křížová podotýká, že jej spotřebitelé vnímají jako důležitý důkaz toho, že použití skutečně vede k dezinfikování povrchu.
„Chlornan sodný má z chemických látek nejsilnější dezinfekční účinky, bojuje proti celé řadě mikroorganismů, včetně bakterií, virů a plísní. Lidé si možná myslí, že jde o silnou chemii, ale jeho výhodou je, že se rychle rozkládá na aktivní chlór, soli a vodu. Různé podrobné vědecké průzkumy ukazují, že obvyklé domácí použití chlornanu sodného je pro životní prostředí bezpečné,“ doplňuje Křížová.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.