Pán prstenů dává sbohem Novému Zélandu. Druhá řada obřího seriálu Amazonu se bude točit v Evropě

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

lord-of-the-rings-amazon-series-valinor-2

Foto: Amazon Studios

První fotografie ze seriálového Pána prstenů od Amazonu

0Zobrazit komentáře

Pán prstenů se odehrává v bájné Středozemi, všichni diváci ale dobře vědí, že na cestách s Gandalfem, Frodem nebo Bilbem se kochají převážně novozélandskou přírodou. Platit to bude i pro chystaný seriál Amazonu, podle nových informací ale snad jen u jeho první řady. Druhá, a dost možná také další z minimálně pěti plánovaných, má vzniknout v Evropě.

Konkrétně hlavně ve Spojeném království, kde se mají přípravy natáčení druhé sezóny nejdražšího televizního projektu všech dob rozjet už počátkem přístího roku. Amazon zde natáčel už více projektů a chce tak zemi využít jako základnu, odkud se případně bude moci vydávat na lokace po Evropě. Momentálně se podle informací magazínu Deadline zajišťují prostory, kam se přesunou rozsáhlé kulisy seriálového Pána prstenů.

Ten se tak stane první významnější adaptací Tolkienova díla za posledních dvacet let, která z většiny či kompletně nezvnikne na Novém Zélandu. Sem kultovní fantasy zavedl novozélandský rodák, režisér a scenárista Peter Jackson, jež chtěl jednak podpořit svůj domov a jednak si Pána prstenů s místní krajinou přirozeně spojil, když ho četl. Ačkoliv se na tom zdaleka všichni neshodnou, mnozí fanoušci si dnes Tolkiena bez Nového Zélandu neumí moc představit.

Stejně to přitom platí i naopak. Země s poloviční populací oproti Česku se okamžitě po uvedení filmové trilogie stala obrovskou turistickou atrakcí, což pokračuje dodnes. Například vesnička Hobitín představuje takový místní Disneyland. Snad ještě větší dopad měl ale Pán prstenů na místní filmový průmysl, když zaměstnal tisíce lidí ve vlastních i jiných produkcích a výrazně přispěl k rozvoji natáčení na Novém Zélandu.

hobbiton-new-zealand-lord-of-the-rings

Foto: Andres Iga/Unsplash

Hobitín patří k velkým turistickým atrakcím Nového Zélandu

Teď to znamenalo zase návrat k Tolkienovi, dokonce ještě dražší než Jacksonovo dílo. Amazon vyšla první řada seriálu na 465 milionů dolarů, což je i po započtění inflace podstatně více než trojice filmů z počátku tisíciletí. Přímo v zemi měl přitom Amazon utratit přes 100 milionů novozélandských dolarů, tedy více než 1,5 miliardy korun, výměnou za výrazné slevy na daních. Novozélandský ministr ekonomického rozvoje a turismu Stuart Nash to označil za skvělou smlouvu na několik let.

Jen o pár měsíců později to ovšem vypadá, že několik let se rychle smrskne stěží ke dvěma. Amazon nedávno oznámil, že celá první řada Pána prstenů je natočená a premiéru stanovil na 2. září 2022. Teď jsme se dověděli, že postprodukce má trvat až do června příštího roku, takže lze očekávat mnoho složitých vizuálních efektů. Ještě významnější je však právě přesun produkce druhé řady primárně do Spojeného království.

Na první pohled to dává smysl. Sám Tolkien totiž svůj fantazijní svět do velké míry modeloval podle anglického venkova. Naneštěští ale náhle ohlášený přesun překvapil jak novozélandské filmaře a malé podniky profitující z natáčení, tak vládu země. Podle Bloombergu je rozhodnutí Amazonu pro Stuarta Nashe zklamáním. S firmou vyjednal pět procent daňových úlev navíc oproti standardním dvaceti. I když Američané pětiprocentní bonus nakonec nedostanou, zbytek představuje 92 milionů dolarů (skoro dvě miliardy korun).

Ještě víc než státní kasa ale nenadálý odchod Pána prstenů do Velké Británie pocítí místní filmový průmysl. O potenciální práci na seriálu může přijít skoro dva tisíce lidí a mnoho dalších najednou zbytečně investovalo do svého byznysu, když počítali s příjmy kolem natáčení jako catering nebo logistika.

Odchod z Nového Zélandu hrozil už při Hobitovi

Podle vyjádření Amazonu je hlavním důvodem pro přemístění produkce snaha ustanovit zde centrálu pro většinu filmových a televizních projektů firmy. Magazín Deadline ovšem přišel s trochu jinou interpretací. Na seriálu už tak pracuje mnoho Britů, kteří museli kvůli striktním protipandemickým opatřením Nového Zélandu strávit skoro dva roky daleko od rodiny. Šíření koronaviru varianty Delta by podobnou situaci mohlo ještě protáhnout.

Přesunutí produkce do Evropy hrozilo také při tvorbě Jacksonovy hobití trilogie v roce 2010. Filmařské odbory tehdy nesouhlasily se smlouvami od Warner Bros. a New Line Cinema a zakázaly svým členům na snímcích pracovat. Multimiliardové firmy proto začaly zvažovat, že Hobita půjdou natáčet jinam. Novozélandská vláda ale v obavách o odliv turismu a potenciálně miliardové ztráty s tím spojené představila speciální legislativu v zásadě zakazující vytvářet odbory.

hobbit-2

Foto: HBO

Filmová adaptace Tolkiena byla na plátnech naposledy před osmi lety

Nyní to vypadá, že se něco podobného opakovat nebude a Pán prstenů bude od druhé řady jednoduše vznikat jinde. Pokud je analýza magazínu Deadline správná, ze strany vlády Nového Zélandu by zvrácení situace neznamenalo „jen“ omezení odborů a jistou formu útisku filmařů, ale změnu pozice celé země vůči pandemii. To se zdá velmi nepravděpodobné, takže se kamery počátkem příštího roku rozjedou v Evropě.

Natáčení první řady Pána prstenů skončilo 2. srpna. Amazon zároveň s tímto ohlášením zveřejnil také první fotografii ze seriálu, kterou jsme rozebrali v samostatném článku a blíže také v newsletteru CC Watch. Podle všeho by měla vyobrazovat město Valimar ve Valinoru. Takzvaná Země neumírajících má bohatou historii sahající do prvního věku, tedy ještě tisíce let před hlavním dějem seriálového Pána prstenů.

Ten se má zaměřit na druhý věk, dlouho před událostmi filmů z počátku tisíciletí i Hobita. Bližší detaily zatím nejsou známy, takže si prozatím musíme vystačit s informací o velkém boji s nastupujícím zlem. Jeho ztělesněním by měl být Morgoth, božská bytost a Sauronův pán.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym