Papír, nebo zvuk? Audioknihy a knihy nejsou konkurence, doplňují se, říká tvůrce české aplikace

Chceme podporovat lidi, aby četli, i když ušima, popisuje zakladatel Elredo. Audioknihy prý zvyšují počet přečtených knih o 40 procent ročně.

Peter BrejčákPeter Brejčák

elredo-foudnersStory

Foto: Elredo

Zakladatelé aplikace Elredo Hana Langerová a Matěj Schmalz

0Zobrazit komentáře

Matěj Schmalz rád čte, je ale dysgrafik i dyslektik, takže mu tato kratochvíle nejde tak dobře a rychle, jak by chtěl. Audioknihy jsou tak pro něj nejlepším způsobem konzumace literatury. Když před pár lety hledal aplikace nabízející audioknihy, navíc se systémem personalizovaného doporučení, co vůbec číst, pohořel. „Žádná aplikace nesplňovala potřeby moderního čtenáře. Musel jsem využívat několik řešení. To mě štvalo a řekl jsem si, že to jde přece dělat lépe,“ krčí rameny. Rozhodl se to změnit vlastní aplikací Elredo, kterou nedávno představil světu.

„Rozhodnutí bylo postavit něco jako Netflix, kde je moře obsahu a také skvělá doporučení, a Duolingo, které uživatele motivuje k tomu, aby si k učení jazyků vytvořili dlouhodobý návyk. Chceme tak podporovat lidi, aby četli – i když ušima,“ usmívá se Schmalz během rozhovoru pro CzechCrunch.

Jak Schmalz dále vysvětluje, knihy a audioknihy totiž nejsou konkurence. „I když si to spousta lidí myslí a vydavatelé z toho mají strach. Data ukazují, že se naopak doplňují,“ říká s tím, že konzumace audioknih je spojená s pohybem například při sportu, v autě, či při domácích pracích. Zatímco papírové knihy lidé čtou, když v klidu sedí a chtějí mít čas jen pro sebe. „Audioknihy zvyšují počet přečtených knih asi o 40 procent ročně,“ doplňuje Schmalz.

Elredo začalo vznikat před dvěma lety, Schmalze jako zakladatele projektu doplňuje také Hana Langerová, kolegyně z vývojářské agentury, kde oba předtím pracovali. „Dělali jsme hodně společných projektů a uvědomili jsme si, že nám jde spolupráce skvěle. Proto jsme přemýšleli i nad vlastním byznysem,“ popisuje Schmalz. Dvojici zakladatelů o něco později doplnil i technologický ředitel Jakub Růžička, aktuálně tým tvoří již dvanáct lidí.

elredo-aplikace-copy

Foto: Elredo

Aplikace Elredo

První rok a půl práce na aplikaci zahrnoval zejména dohadování spolupráce s knižními vydavateli v Česku a na Slovensku, bez čehož by Elredo nemohlo ani fungovat. V současnosti s nimi uzavírá smlouvy na jednorázový prodej, jak funguje například platforma Audible. Cílem je ale nabízet všechen obsah dostupný nonstop ve formě předplatného podobně jako streamovací platformy nebo Spotify.

Při následné validaci Schmalz se svým týmem narazili na dva hlavní problémy uživatelů. Prvním je, že lidé nemají čas na čtení a chybí jim k tomu návyk. Druhým je rozhodovací paralýza při výběru, co číst. „Podobně jako na Netflixu, kde strávíš hodinu hledáním toho, na co chceš koukat, až se naštveš, nekoukáš na nic a jdeš spát,“ směje se Schmalz.

Audioknihy zvyšují počet přečtených knih asi o 40 procent ročně.

V Elredu se z těchto důvodů zaměřili na podporu zdravých čtecích návyků, kde si uživatel dokáže nastavit své roční cíle, tedy kolik knih chce přečíst. Tyto cíle se automaticky rozplánují na měsíce a týdny, aplikace pak dělá tracking jejich dosažení. Pomáhat s motivací číst mají také prvky gamifikace a různé notifikace. Pro správné nastavení personalizovaného doporučení Elredo při registraci od lidí zjišťuje, jaké se mu líbí žánry, tituly či autoři.

Aktuálně má Elredo již přes 7,5 tisíce titulů, do konce roku by jich mělo být asi deset tisíc – zatím všechno audioknihy. Do budoucna vidí dva směry, kterými se vydat. „Buď budeme do aplikace přidávat elektronické knihy, nebo další audio formáty jako podcasty, každopádně se bude jednat o takzvaný ‚slow content‘,“ líčí Schmalz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Aplikace je přitom spuštěna teprve pár týdnů, pilotní verzi předtím testovalo tři sta uživatelů. Pro ně je Elredo dostupné za poplatek 289 korun měsíčně, nebo 244 korun za jednu knížku. „To by mělo být asi o osmdesát až sto korun levnější, než když si to koupí v běžné distribuci,“ doplňuje Schmalz. V testování je také model B2B, kdy chce Elredo nabízet předplatné pro firemní zákazníky jejich zaměstnancům.

Aktuálně se zaměřuje na český a slovenský trh, do budoucna chce růst díky rozšiřování nabídky knih podle jazyků zejména v regionu střední a východní Evropy. „Pro nás je výhodou i nevýhodou časová vstupní bariéra na nový trh asi jednoho roku, kdy je nutné uzavřít smlouvy s dostatečným množstvím vydavatelů,“ vysvětluje Schmalz. To se sice váže s velkými náklady na vyjednávání se všemi vydavateli, zároveň to ale funguje jako časová výhoda oproti jiným potenciálním konkurentům.

První miliony od investorů

Této vizi pak věří také investoři. Zatímco doteď se Elredo financovalo jen z úspor zakladatelů a za podpory Technologické inkubace od CzechInvest, teď startup podpořila trojice andělských investorů částkou v rámci jednotek milionu korun. Jedním z nich je Petr Sochora stojící za skupinou 12bullets a mimo jiné mentor CzechCrunch Startup Academy, kterou Elredo prošlo.

„Spojila nás právě Startup Academy, Matěj mě přesvědčil svým zápalem a přístupem. Způsob konzumace knižního obsahu se v čase mění. Věřím, že digitální trh poroste. Elredo jako jednoduchá platforma usnadní konzumaci knih a pomůže zlepšit čtecí návyky,“ komentuje Sochora.

Další z investorů, Petr Bláha ze společnosti Eurowag, pak říká, že je fanouškem čtení, ale kvůli velkému vytížení číst nestíhá: „Elredo představuje řešení mého problému. Oceňuji, že Matěj a jeho tým přišel s inovativním přístupem, který je zajímavý pro jednotlivce, stejně tak pro velké společnosti jako benefit pro jejich zaměstnance. Věřím v úspěch nejen na lokálním trhu, ale také v zahraničí.“

radoslav-cuha-a-zdenek-fred-fous-z-purposetech-2

Přečtěte si takéSpoluzaložil šest firem. Některé nevyšly, ale vydělal desítky milionůSpoluzaložil šest firem. Některé nevyšly, ale vydělal desítky milionů. Teď pomáhá dalším

Trojici investorů doplňuje Martin Ježek: „V našem regionu neexistuje vyhovující platformní řešení pro poslech audioknih. Bariérou je hlavně fragmentace a velikost trhů, ale i špatný přístup k UX. Zároveň se mění uživatelské chování i očekávání. Zdá se mi, že Matěj je se svým týmem na správném místě ve správný čas. Rychlost, jakou se začali posouvat dopředu, mě utvrdila v rozhodnutí se tou oblastí více zabývat.“

Co teď Elredo čeká dál? „Výzvou teď bude najít správnou go-to-market strategii, rozvoj, držet správný produktový vývoj s důrazem na funkce, které lidem budou opravdu pomáhat víc číst. A také se správně připravit na zahraniční expanzi, v našem případě jde o to náročnější disciplínu,“ uzavírá Schmalz.

Konzole mi nesmí do ruky aneb Co hrají šéfové českých startupů? Kromě videoher i figurkové válčení

Čím se bavíte, když budujete milionový byznys? Třeba plastovými miniaturními válečníky z Warhammeru 40 000. Anebo drcením kolegů v Mortal Kombatu.

good-game-cz-startupy-boxed

Foto: CzechCrunch Good Game / Better Stack / Applifting / Patron GO

Lukáš Vršecký (Patron GO), Juraj Masár (Better Stack) a Vratislav Kalenda (Applifting). V pozadí Warhammer 40 000

0Zobrazit komentáře

Jejich firmy patří k těm nejzajímavějším v Česku. Však mezi nimi najdete i startup, který je nejžhavějším adeptem na dosažení miliardové hodnoty. V dolarech. A přece si zakladatelé a šéfové mladých firem najdou čas na zábavu – a zdaleka ne jen tu digitální. Co hrají foundeři startupů Applifting, Better Stack, Partory nebo Patron GO? To se dozvíte v novém vydání newsletteru Good Game.

Odebírejte newsletter Good Game

Zajímá vás herní průmysl v Česku i ve světě? Přihlaste se k odběru.

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Juraj Masár. Filip Kirschner s Vratislavem Kalendou. Lukáš Vršecký. Jakub Málek. Jestli se pohybujete ve startupovém světě, ta jména dobře znáte. A firmy, které (spolu)zakládali, taky. Ale znáte je natolik dobře, abyste věděli, že jsou mezi nimi vojevůdci plastových vojsk, milovníci Mortal Kombatu nebo odmítači herních konzolí?

Hraju Warhammer a chci založit deskoherní studio

Filip Kirschner, Applifting

Jedna z mých nejoblíbenějších her je teď Warhammer 40 000. Stolní hra, ve které velíte armádám modelů. Spíš než hraní mě ale baví barvení figurek. Je to skvělý relax a stačí na něj klidně jenom půl hodiny denně, mnohdy hned ráno před prací. Nedávno jsem se vrátil z Londýna, kde jsem byl na kurzu s profi malíři.

Občas jsem taky barbar v Dungeons & Dragons nebo vyšetřovatel nadpřirozených jevů v deskovce Mansions of Madness. Můžu si tak vyzkoušet být někým jiným, dává mi to odstup od běžných problémů a učí mě to optimálním reakcím. A většinu volného času směřuji k dlouholetému snu – založení deskovkového studia.

games-workshop-warhammer-003

Foto: Games Workshop

Vesmírní mariňáci se vrhají do boje. Sci-fi Warhammer je sice futuristický, ale často dojde i na řež na blízko

Elden Ring mě frustruje, tak jdu radši pracovat

Vratislav Kalenda, Applifting

V létě jsem rozehrál logickou hru The Talos Principle 2. Ve světě, kde lidé vymřeli, se ujímáte role robota, který postupně objevuje své „lidství“. Během řešení hádanek – podobných těm ze hry Portal – vás příběh nutí přemýšlet o tom, co znamená být vědomou bytostí.

A jako velký fanoušek žánru her Dark Souls dlouhodobě hraju Elden Ring. Používám ho jako metodu proti prokrastinaci. Tahle hra je tak těžká, že mi stačí 30 minut, během kterých desetkrát umřu a začnu být tak frustrovaný, že jdu raději pracovat.

elden-ring1

Foto: FromSoftware

Elden Ring je nejen náročná hra, ale i rozsáhlý fantasy svět

Konzole mi nesmí do ruky, za moje PC by bylo auto

Lukáš Vršecký, Patron GO

Jsem od malička PC gamer. Konzole mi nesmí do ruky! Herní vášeň mě chytla už jako kluka, když jsem poprvé zapnul Sinclaira. Od té doby jsem prošel přes 486 a první Pentium až k dnešnímu stroji, za který by se dalo pořídit ojeté auto. Dříve jsem hrál hodně kompetitivní hry, hlavně Counter-Strike. S týmem jsme se dostali i na mistrovství ČR a často jsme končili na bedně. Řešili jsme vztahy v týmu, nábor nových hráčů, budování sponzorství, prostě dost věcí, které člověk potřebuje i v podnikání.

Dnes hraju ve volném čase jednu online hru, kde vedu tým s poměrně hodně lidmi. Takže se to zase chová jako firma. Je ale pravda, že už toho času není tolik. Nicméně když zrovna nebuduju startup, stavím impéria ve hrách a užívám si každou minutu. Myslím, že takový budu i za deset let.

counter-strike

Foto: Valve

Counter-Strike ušel od roku 1999 do současnosti pořádný kus cesty

Kolo a Age of Empires 2

Juraj Masár, Better Stack

Po večerech se rád věnuji novým technologiím nebo programování, například na projektech pro rychlé a efektivní zpracování dat. Baví mě to a zároveň mi to pomáhá zlepšovat mé dovednosti, aniž by to bylo přímo klíčové pro byznys Better Stacku. Když si chci skutečně odpočinout, zahraju si s kamarády Age of Empires 2 Definitive Edition. A když je pěkné počasí, rád vyrazím se protáhnout na kolo.

aoe2-dawn-dukes-karlstejn

Foto: Microsoft

V rozšíření Dawn of the Dukes pro remaster Age of Empires 2 nechybí ani hrady inspirované Karlštejnem

Kolegové dostali v Mortal Kombatu nářez

Jakub Málek, Partory

Už od střední hraju webovou hru Forge of Empires, a dokonce bych řekl, že celkem úspěšně. Držím si 20. příčku v českému cechu a celkově jsem v prvních 15 procentech hráčů z daného světa, kterých je celkem osm. Hraju na letišti, v čekárně u doktora nebo v jakékoli situaci, kdy si krátím chvíli.

Klasické PC hry mě přešly v době, kdy jsem objevil programování. To mi bylo tuším 14 let. Do té doby jsem však hrával Transport Tycoon, což je tak trochu symbolické i pro to, co děláme dnes v Partory. A nedávno jsme ve firmě dělali hackathon, odjeli na chatu a hráli Mortal Kombat. Skromně konstatuji, že kolegové dostali nářez. Nicméně čerstvý vzduch a čas strávený s rodinou a přáteli nic nepřekoná.


Zajímá vás, co hrají další zajímavé osobnosti Česka? Anebo která dvě dema – jedno české a jedno velice kultovní – právě vyšla na Steamu? Či snad chcete prozkoumat podivné problémy Robloxu? Tak se přihlaste k odběru našeho newsletteru Good Game. Posíláme ho ve čtvrtek ráno a dozvíte se v něm to nejzajímavější z českého i zahraničního herního průmyslu.