Pár ran za miliony. Jiří Procházka si za vyhraný zápas v UFC odnáší rekordní peníze

Sedm milionů korun navíc si odnáší český zápasník za výkon večera na prestižním turnaji UFC 300. Teď chce bojovat o pás šampiona.

Filip HouskaFilip Houska

xr:d:DAGCYBW-_6U:2,j:3822855011004737760,t:24041408

Foto: Archiv JP

Jiří Procházka po vyhraném zápase

2Zobrazit komentáře

Jiří Procházka se po půl roce vrátil zpátky do klece MMA, aby všem ukázal, že minulá prohra byla pouhým zaškobrtnutím v jeho jinak dobře rozjeté dráze v UFC. A dokázal to! Spolu s cenným vítězstvím, které ho může brzy posunout k boji o pás šampiona, si navíc odnesl i velice příjemný finanční bonus.

Smlouvy bojovníků nebývají veřejné, tudíž se nikdy přesně neví, kolik za zápas získají. Mnoho z nich se ale na svá klání v kleci soustředí i proto, aby odvedli co nejlepší možný výkon a vysloužili si nárok na takzvaný bonus večera. Ten může být i větší než částka, kterou mají ve smlouvě – a pro jubilejní turnaj s pořadovým číslem 300 ho šéf UFC Dana White ještě navýšil. Znatelně.

Standardně činí bonus za výkon večera 50 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,2 milionu korun. Teď se zvýšil na 300 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo sedmi milionů korun a také nejvyšší jednorázová prémie, jakou kdy organizace stanovila. Ambice zápasníků udělat v kleci pořádnou show se rázem zvýšily – toto už jsou peníze, které mohou stát za risk. A vnímal to tak i Jiří Procházka, pro něhož se galavečer UFC 300 stal velkým návratem.

Ve druhém kole si poradil s rakousko-srbským zápasníkem Alexandarem Rakičem a jeho ukončení, během kterého svého protivníka zasypal několika tvrdými ránami zleva a zprava, zaujalo vedení UFC natolik, že bonus ve výši 300 tisíc dolarů dostal. Nejúspěšnější český bojovník si tak z Las Vegas odnáší nejen důležitou výhru, ale i pořádný balík peněz.

Procházka vyhrál na technický knock-out, kdy musel zápas kvůli závažnosti úderů ukončit rozhodčí. A byť nešlo o žádnou zběsilou přestřelku nebo nečekaný závěr, patřil k jedněm z těch nejlepších večera. A jak sám White později na tiskové konferenci, kde bonusy ohlašoval, řekl, Procházka měl velkou šanci tento bonus dokonce zdvojnásobit.

Ve hře totiž bylo 300 tisíc dolarů i za takzvaný zápas večera, nikoliv pouze výkon večera. Šanci sáhnout si za v přepočtu čtrnáct milionů korun mu ale sebral bijec Max Holloway, který bojoval po něm a naprosto famózním způsobem v posledních vteřinách sestřelil tvrdého Justina Gaethjeho. Právě on oba bonusy dostal. Nutno říct, že zaslouženě.

xr:d:DAGCAyKsADQ:10,j:5378848385774523455,t:24041111

Přečtěte si takéUFC 300 je tady. Jak vypadá tréninkový den Jiřího Procházky?Jak trénuje Jiří Procházka na velký zápas v UFC? Ráno dá vločky, pak karate a před spánkem hořčík

Procházka teď bude mít nepochybně několik měsíců pauzu, než se do klece znovu vrátí. Sám po vyhraném zápase oznámil, že příště už chce bojovat o pás šampiona, který jednoho času v polotěžké váze v UFC držel. „Je jedno, kdo dnes vyhraje hlavní zápas. Chci čelit šampionovi,“ řekl Procházka v rozhovoru ihned po zápase – a jeho oči směřovaly na Alexe Pereiru.

Právě tento Brazilec Procházkovi loni v listopadu uštědřil první porážku za osm let, díky čemuž se nestal králem polotěžké váhy. A vzhledem k tomu, že Pereira svůj zápas také vyhrál, karty jsou v jeho hlavě rozdané. Jenže o tom nerozhodují zápasníci, ale UFC, které další zápas stanoví. Třešničkou na dortu včerejšího galavečera bylo navíc oznámení návratu slavného Conora McGregora, který bude mít zápas 29. června proti Michaelu Chandlerovi.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Přes 80 kilometrů v hodině na modré. Otestovali jsme lyže mistra světa vyvinuté ve spolupráci s Red Bullem

Na sjezdovkách rakouského Söldenu jsme vyzkoušeli lyže značky Van Deer-Red Bull Sports, za nimiž stojí lyžař Marcel Hirscher.

van-deer11

Foto: Van Deer-Red Bull Sports

Otestovali jsme lyže, za kterými stojí někdejší profesionální lyžař Marcel Hirscher

0Zobrazit komentáře

Vysoké teploty se pomalu ale jistě vkrádají i do Alp, jak jsem se přesvědčil minulý víkend v rakouském Söldenu. Sem jsem vyrazil za poslední lyžovačkou letošní sezóny, kterou jsem se rozhodl zpestřit něčím opravdu zajímavým. Na svahy jsem vyvezl lyže značky Van Deer, pod kterými je podepsaná legenda rakouského sjezdového lyžování Marcel Hirscher. A jelikož se na lyžích objevuje i logo červeného býka Red Bullu, bylo jasné, že o zábavu nebude nouze.

Hned na začátku přišla otázka, jaké lyže vlastně potřebuji. Vždy jsem totiž sahal po klasických carvingových modelech, jenže za poslední dobu se na trhu objevila celá řada kategorií, z nichž každá nabízí něco trochu jiného. Pro radu jsem proto vyrazil za experty do Endorphin Republic, kteří mě hlouběji zasvětili do současných typů sjezdových lyží.

Velmi zjednodušeně se dá říci, že čím jsou lyže užší, tím ostřejší a rychlejší projev na sjezdovce mají. Úzké lyže jsou vhodné na upravené sjezdovky s dokonalým manšestrem, ze kterých se můžete řítit dolů ve skutečně vysokých rychlostech. Ale čím horší sjezdovka je, tím více se hodí lyže široké.

Pro milovníky jízdy zcela mimo oficiální tratě v pořádně hlubokém prašanu jsou ideální takzvané freeridy. Případný kompromis představují all-mountain a all-round lyže, kdo si chce zablbnou ve snowparku, ten volí freestyle lyže, a kdo touží po rychlosti, měl by sáhnout po obřačkách, případně slalomkách.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Běžný lyžař se tak nejčastěji setká s all-round lyžemi, které jsou tou vůbec nejuniverzálnější kategorií se středně velkým rádiem, vhodným pro středně dlouhé a kratší oblouky. Oproti slalomovým lyžím a obřačkám jsou stabilnější a nabízejí dobrý základ i méně zdatným jezdcům. All-mountain lyže jsou přesně to, co potřebujete, když je vaše sjezdovka ráno jako z partesu, ale odpoledne se pod náporem paprsků a lyžařů mění v bažinu plnou boulí a těžkého mokrého sněhu. Jsou stabilní i v nerovném terénu, ale oproti all-roundům jsou o něco pomalejší.

V Endorphin Republic jsem nakonec vyfasoval relativně čerstvou novinku v podobě lyží od značky Van Deer. Za ní stojí někdejší rakouský profesionální sjezdař Marcel Hirscher, který je několikanásobným mistrem světa a také držitelem zlatých a stříbrných medailí ze zimních olympijských her. Vlastní značku lyží založil teprve v roce 2021 a o rok později se k ní přidal jeho sponzor Red Bull. Tak vznikl brand Van Deer-Red Bull Sports a ke stylizovanému jelenovi přibyl v logu i světoznámý červený býk, který vždy signalizuje, že adrenalin je na dosah ruky.

van-deer12

Foto: Van Deer-Red Bull Sports

Marcel Hirscher, někdejší profesionální závodník a zakladatel značky Van Deer

Bylo mi jasné, že Hirscherova značka a logo Red Bullu nebudou na lyžích jen tak. Spolu s expertem Janem Vokounem z Endorphinu jsme mi vybrali model z řady H-Power, který ve Van Deeru stvořili pro jezdce, kteří hledají kvalitu, ale rozhodně nepotřebují být u spodní kabinky lanovky jako první. Jenže i tak jsem u ní většinou první byl.

Nápovědou k tomu, že budou lyže rychlé, byla už jejich délka přesahující 182 cm na mou 178 centimetrů „vysokou“ postavu a rádius 19 metrů. Lyže mají ve svém středu rozměr 67 mm a jejich konstrukci tvoří dvě vrstvy titanalu v kombinaci s jádrem z jasanu a topolu.

Osobně mám rád ostřejší jízdu, rychlé střídání oblouků a vyšší rychlost, samozřejmě pod podmínkou, že jsou k tomu na trati podmínky. Pokud byly, na van deerech se mi dostávalo přesně toho, co jsem hledal. Když se mi podařilo být ráno na sjezdovce mezi prvními, bylo sjíždění naprosto neporušeného manšestru nádherným zážitkem. I přes jejich délku bylo ovládání lyží extrémně zábavné a reagovaly na každý můj povel. Dokonale odpovídaly na přenášení váhy, na čemž má svůj podíl i jejich extrémně nízká váha pouhých 2 240 gramů.

Snadná ovladatelnost otevírala prostor k dobře prováděné technice, a tedy vyšším rychlostem. Ostatním parťákům na svahu jsem proto často ujížděl, musím však přiznat, že jsem na ně po čase vždy rád počkal. Byla to totiž možnost, jak dát trochu odpočinout nohám. Se zvyšujícími se teplotami totiž začal i nahoře na ledovci sníh povolovat a kondice sjezdovek šla rychle dolů.

V takový moment jsem začal narážet na limity vlastní fyzické přípravy, kdy lyže bez ohledu na podmínky chtěly jet stále rychle, ale svaly už měly trochu problém jejich elán na rozbitém sněhu ukočírovat. Ve finále jsem si tak jízdu na van deerech nejvíc užíval na měkčím sněhu a modrých sjezdovkách, na nichž ovšem nebyl vůbec problém nabrat rychlost přesahující 80 kilometrů v hodině.

V Rakousku, kde své lyže Van Deer také vyrábí, zkrátka ví, co je ta nejlepší zimní zábava. Van deery řady H-Power jsou lyže, které udělají radost každému mírně pokročilému lyžaři, jemuž už nestačí pomalé oblouky, ale chce své lyžařské dovednosti posunout zase o kus dál. S tím tedy souvisí i vyšší cena, hovoříme zde o vybavení za částku okolo 25 tisíc bez vázání, tuto investici však lyže vrací plnými hrstmi. V řadě H-Power se navíc vyrábí například i freeridové modely, takže si na své přijde úplně každý.

van-deer1

Foto: Van Deer-Red Bull Sports

Van Deer nabízí i vybavení pro milovníky freeridu