Pár ran za miliony. Jiří Procházka si za vyhraný zápas v UFC odnáší rekordní peníze

Sedm milionů korun navíc si odnáší český zápasník za výkon večera na prestižním turnaji UFC 300. Teď chce bojovat o pás šampiona.

Filip HouskaFilip Houska

xr:d:DAGCYBW-_6U:2,j:3822855011004737760,t:24041408

Foto: Archiv JP

Jiří Procházka po vyhraném zápase

2Zobrazit komentáře

Jiří Procházka se po půl roce vrátil zpátky do klece MMA, aby všem ukázal, že minulá prohra byla pouhým zaškobrtnutím v jeho jinak dobře rozjeté dráze v UFC. A dokázal to! Spolu s cenným vítězstvím, které ho může brzy posunout k boji o pás šampiona, si navíc odnesl i velice příjemný finanční bonus.

Smlouvy bojovníků nebývají veřejné, tudíž se nikdy přesně neví, kolik za zápas získají. Mnoho z nich se ale na svá klání v kleci soustředí i proto, aby odvedli co nejlepší možný výkon a vysloužili si nárok na takzvaný bonus večera. Ten může být i větší než částka, kterou mají ve smlouvě – a pro jubilejní turnaj s pořadovým číslem 300 ho šéf UFC Dana White ještě navýšil. Znatelně.

Standardně činí bonus za výkon večera 50 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,2 milionu korun. Teď se zvýšil na 300 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo sedmi milionů korun a také nejvyšší jednorázová prémie, jakou kdy organizace stanovila. Ambice zápasníků udělat v kleci pořádnou show se rázem zvýšily – toto už jsou peníze, které mohou stát za risk. A vnímal to tak i Jiří Procházka, pro něhož se galavečer UFC 300 stal velkým návratem.

Ve druhém kole si poradil s rakousko-srbským zápasníkem Alexandarem Rakičem a jeho ukončení, během kterého svého protivníka zasypal několika tvrdými ránami zleva a zprava, zaujalo vedení UFC natolik, že bonus ve výši 300 tisíc dolarů dostal. Nejúspěšnější český bojovník si tak z Las Vegas odnáší nejen důležitou výhru, ale i pořádný balík peněz.

Procházka vyhrál na technický knock-out, kdy musel zápas kvůli závažnosti úderů ukončit rozhodčí. A byť nešlo o žádnou zběsilou přestřelku nebo nečekaný závěr, patřil k jedněm z těch nejlepších večera. A jak sám White později na tiskové konferenci, kde bonusy ohlašoval, řekl, Procházka měl velkou šanci tento bonus dokonce zdvojnásobit.

Ve hře totiž bylo 300 tisíc dolarů i za takzvaný zápas večera, nikoliv pouze výkon večera. Šanci sáhnout si za v přepočtu čtrnáct milionů korun mu ale sebral bijec Max Holloway, který bojoval po něm a naprosto famózním způsobem v posledních vteřinách sestřelil tvrdého Justina Gaethjeho. Právě on oba bonusy dostal. Nutno říct, že zaslouženě.

xr:d:DAGCAyKsADQ:10,j:5378848385774523455,t:24041111

Přečtěte si takéUFC 300 je tady. Jak vypadá tréninkový den Jiřího Procházky?Jak trénuje Jiří Procházka na velký zápas v UFC? Ráno dá vločky, pak karate a před spánkem hořčík

Procházka teď bude mít nepochybně několik měsíců pauzu, než se do klece znovu vrátí. Sám po vyhraném zápase oznámil, že příště už chce bojovat o pás šampiona, který jednoho času v polotěžké váze v UFC držel. „Je jedno, kdo dnes vyhraje hlavní zápas. Chci čelit šampionovi,“ řekl Procházka v rozhovoru ihned po zápase – a jeho oči směřovaly na Alexe Pereiru.

Právě tento Brazilec Procházkovi loni v listopadu uštědřil první porážku za osm let, díky čemuž se nestal králem polotěžké váhy. A vzhledem k tomu, že Pereira svůj zápas také vyhrál, karty jsou v jeho hlavě rozdané. Jenže o tom nerozhodují zápasníci, ale UFC, které další zápas stanoví. Třešničkou na dortu včerejšího galavečera bylo navíc oznámení návratu slavného Conora McGregora, který bude mít zápas 29. června proti Michaelu Chandlerovi.