Pavilon Bohemia na pražském Výstavišti je jako nový. Někdejší budova plzeňského pivovaru poslouží eventům

Bývalá restaurace na pražském Výstavišti o fous unikla demolici. Z původní budovy zbyly prakticky jen obvodové zdi. Dnes počítá i se svatbami.

Eliška NováEliška Nová

bohemia-8

Foto: Výstaviště/Jiří Šebek

Restaurace Bohemia po rekonstrukci

0Zobrazit komentáře

„Kdo měl na Jubilejní zemské výstavě v roce 1891 chuť na pivo, zcela jistě zamířil sem. Restauraci tu provozoval jako první známý pražský restauratér Václav Petzold,“ popisuje restauraci Bohemia web pražského Výstaviště. Bohemia je jedna z mála původních staveb v jeho areálu, kde stojí hned vedle Průmyslového paláce. Původně šlo o pavilon plzeňského měšťanského pivovaru, teď bude opravená budova sloužit především eventům.

Bohemia fungovala jako restaurační provoz ještě mnoho let poté, co většina výstavních prostorů skončila rozbalená na prvočástice. Být tady musel být zážitek. Bohemia prý měla pověst luxusního sálu, kde se scházela pražská smetánka, ta se ale postupně vytratila a restaurace začala chátrat, až provoz skončil úplně. Posledních dvacet let se budova rozpadala. Zachránila ji dlouho chystaná rekonstrukce, která se dokončila na sklonku minulého roku.

„Jedna z nejhezčích budov na Výstavišti byla téměř čtvrtstoletí opuštěná, chátrala a málokdo si pamatoval, jak krásná stavba to vlastně byla. Město se marně pokoušelo o její rekonstrukci už od roku 2006,“ líčí končící náměstek pražského primátora pro finance Pavel Vyhnánek.

Na plné využití staronové chlouby si ale budou muset Pražané ještě počkat. Zamýšlený provoz se tu rozjede teprve tehdy, až se dokončí i oprava Průmyslového paláce. Replika shořeného levého křídla by měla být hotova snad v roce 2024.

bohemia

Foto: Výstaviště/Jiří Šebek

Budova unikla demolici

Restaurace v pravém slova smyslu už tady ale nebude. Budova by měla nově sloužit konferencím včetně těch tiskových, banketům, výstavám a vernisážím nebo módním přehlídkám. Město je ale připraveno Bohemii také pronajímat pro privátní akce včetně svateb.

„Možností nabízí budova mnoho a má dostatečně velké zázemí. Provoz v následujících letech bude ovlivněn rekonstrukcí Průmyslového paláce. Jakmile bude dokončena, možná se nabídne i varianta otevřít gastronomické zázemí veřejnosti, což stavební práce nyní neumožňují,“ uvádí Vyhnánek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kapacita budovy je dohromady 160 osob, přičemž do hlavního sálu se jich vejde 80. Bar může obývat dalších 24 lidí, k dispozici jsou rovněž dva salonky, které pojmou 28 osob. Celková výměra je 703 metrů čtverečních a je tu také terasa. Byť historie budovy sahá do devatenáctého století, po rekonstrukci disponuje moderním vybavením.

Nechybí tu ani audio a video technika, z teras jsou bezbariérové vstupy. V zázemí je také kuchyně pro případný catering, druhá je v patře, kdyby se na místě konaly dvě akce najednou.

Neorenesanční stavba byla pro Jubilejní zemskou výstavu podle návrhu architekta Františka Buldry. Její rekonstrukce za bezmála 90 milionů korun byla poměrně náročná. „Zachovány byly prakticky jen obvodové zdi, střechy zázemí a věžiček,“ sdělil předseda představenstva Výstaviště Tomáš Hübl. Obnovu měla na starosti architektonická kancelář SGL Projekt.

bohemia-6

Foto: Výstaviště/Jiří Šebek

Budova je nyní bezbariérová a k dispozici je moderní technika

Nepodařilo se zachránit krov, u kterého hrozilo zřícení, v rámci rekonstrukce se proto vytvořila jeho přesná kopie. Nedochovaly se ani původní dveře, okna pak jen zčásti. Při rekonstrukci se také odkrylo jedno původní okno, které pak posloužilo pro výrobu těch nových, stejně jako pro výběr jejich barvy. Objevily se i zbytky břidlicové střechy, které rovněž zafungovaly jako vzor.

Oprava Bohemie je jen jednou z několika akcí na pražském Výstavišti. Dokončila se rekonstrukce objektů Pražan a Rychta. Oba byly kdysi restaurací, Rychta ale nově slouží jako prostor pro trávení volného času dětí i dospělých. Opravovat se začaly i pavilony obklopující Křižíkovu fontánu, přičemž hotovo by mělo být letos na podzim. V září by se mělo otevřít zrekonstruované Lapidárium Národního muzea, které ukrývá expozici cenných barevných soch.

Na přelomu roku se počítá také s dokončeným Divadlem Spirála – kruhový sál zničily povodně, nově by v něm měl být prostor pro divadelní představení, koncerty i společenské akce. Divadlo, ve kterém se hrál muzikál Jesus Christ Superstar, uniklo demolici. Vše by pak mělo být zakončené opraveným Průmyslovým palácem, který bude mít po letech opět obě křídla kompletní.

Zenové kanceláře s vlastní čajovnou. Společnost LMC ukázala nové zázemí v pražském meandru Vltavy

Čajový altánek, zenová zahrada a dřevo, kam se člověk podívá. V nových kancelářích předního HR hráče se podařilo propojit harmonii s efektivitou.

capexus-1

Foto: Capexus

Nové kanceláře LMC ukrývají mimo jiné malou čajovnu

0Zobrazit komentáře

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které nachází uplatnění i v současnosti. Jeho principy totiž staví na nastolení harmonie v prostoru tak, aby jím nerušeně proudila energie. A kde jinde by měla panovat harmonická atmosféra než na místě, kde velká část produktivní populace tráví vůbec nejvíce času, tedy v práci. S tímto přístupem se postavila společnost LMC k vytvoření nového zázemí pro své zaměstnance, za jehož návrhem a realizací stojí společnost Capexus.

Pod skupinu LMC patří projekty jako Jobs.cz, Atmoskop či Práce za rohem, což z ní činí významného hráče na českém HR poli. Právě v oblasti náboru zaměstnanců a jejich spokojenosti se dlouhodobě vedou debaty nad tím, jak by měl vypadat ideální pracovní prostor po odeznění pandemie. Více než kdy dříve totiž hrají významnou roli flexibilita a sounáležitosti v rámci týmu a vytvoření takového prostředí, do něhož se budou zaměstnanci s chutí vracet.

I z toho důvodu se vedení společnosti LMC rozhodlo přesídlit do nových kanceláří – své působiště našlo v libeňském komplexu DOCK in Five. „Dříve jsme byli ve čtyřech patrech v budově holešovického Lighthousu. V Docku jsme na jednom patře, což byl jeden z hlavních principů, který jsme od změny a nových kanceláří jako firma vyžadovali. Kanceláře už pro nás nejsou místem, kam musí jít člověk pracovat, ale jedna z možností, kam může jít pracovat,“ říká Markéta Kalinová, která má v LMC zaměstnaneckou pohodu na starosti.

Nové kanceláře přesahují plochu 2 000 metrů čtverečních a společnosti Capexus se s ní podařilo pracovat tak, že nebyla patrná redukce o téměř třetinu plochy oproti původnímu prostoru. Důležitou součástí zadání však bylo vycházet z principů feng-šuej, které společnost LMC dlouhá léta uznává.

capexus-2

Foto: Capexus

Celý prostor je navržený podle učení feng-šuej

„Již původní kanceláře byly podle tohoto učení navrženy. Žádal si to ale také charakter budovy – komplikovaný členitý půdorys, dlouhé chodby, otevřené prostory. To jsme museli pomocí feng-šuej léčit,“ dodává hlavní architekt společnosti Capexus Martin Židek. Do realizace projektu se zapojila také specialistka na feng-šuej Kamila Bajerová jako externí konzultantka. „S Kamilou jsme se radili již od fáze zónování, její posudek pro nás byl silným vodítkem pro to, s jakými materiály či barvami bychom kde měli pracovat a čeho se naopak vyvarovat,“ vysvětluje architektka ze společnosti Capexus Lucie Červinková.

Vliv tradičního asijského pojetí interiéru je v nových kancelářích LMC patrný na první pohled. V téměř každé části se nachází dřevo – na podlaze, na obložení nebo v podobě dřevěného nábytku. Zajímavým prvkem s asijským nádechem jsou také dělicí příčky, které evokují japonské posuvné stěny z rýžového papíru, nebo osvětlení s proutěnými i látkovými stínidly. Do evropského kontextu interiér posouvá stěna z keramických vínovek.

Pozornost upoutává čajový altánek, který se ve firmě Capexus rozhodli záměrně obléct do černé barvy, aby narušil nastolený řád. „Při navrhování čajovny jsme čerpali inspiraci z tradičních čínských altánků. Ty jsme pak přetavili do moderní podoby, aby vyhovovaly současným požadavkům na design a funkčnost. Chtěli jsme, aby návštěvníci cítili autentickou atmosféru čínských tradic a cítili se pohodlně a komfortně,“ přibližuje Martin Židek.

capexus-7

Foto: Capexus

Společnou část zdobí atypická svítidla

Pro relaxaci je kromě čajovny určená také zenová zahrada, knihovna, velká kavárna, pro soustředěnou práci pak speciální tichá místnost, ve které se nachází také atypická relaxační síť. Součástí recepce je navíc tiše zurčící fontána, což je další prvek typický pro interiér vytvořený podle učení feng-šuej. Voda se pak přeneseně objevuje také na velkoformátových tapetách s minimalistickým motivem vln.

„V interiéru je mnoho atypických prvků vyrobených na míru, všechny ale byly navrženy našimi architekty a vyrobeny v truhlářské dílně pod dohledem našeho týmu. Zajímavým elementem je masivní stůl v jídelní části či konferenční stůl organického tvaru. Velkou výzvou byl mobilní pojízdný paraván, kde se musela řešit náročnost s ukotvením kolejnice do zdvojené podlahy a jeho pohyb v této kolejnici,“ doplňuje Immo Bellman, vedoucí týmu interiérového vybavení ve společnosti Capexus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na míru pro prostor vznikla také velká atypická svítidla s téměř třímetrovým průměrem. Ta jsou umístěná v hlavní setkávací části, jíž se přezdívá náměstí. Vybavení, které nevzniklo přímo pro LMC, pochází od lokálních výrobců, například SilentLab, Rim či TON. Harmonii v prostoru pak dokresluje velké množství živých rostlin. Prostor navíc v budoucnu doplní díla od mladých českých umělců a umělkyň.

Významnou součástí celého projektu bylo i zapojení společnosti Flexjobs Consulting, která se zaměřuje na to, jak na každodenní procesy vhodně naroubovat hybridní styl práce. „Na projektu se propojily tři skvělé týmy. Za Flexjobs Consulting jsme poskytli analýzu zavádění flexibilních stylů práce. Výsledkem jsou kanceláře, u kterých věřím, že se v nich bude skvěle pracovat,“ komentuje realizaci Zdeňka Studená, zakladatelka společnosti.

capexus-6

Foto: Capexus

V místnosti na hluboké soustředění si lze zapřemýšlet také v relaxační síti