Péče o Doom i zahradu. Slavnou střílečku si po těhotenském testu, traktoru a bakteriích zahrajete i na sekačce

Těhotenský test. LEGO kostka. Bankomat. Samoobslužný kiosek v mekáči. A nyní i sekačka na trávu. Doom spustíte fakt už všude.

Michal MančařMichal Mančař

doom-1

Foto: CzechCrunch / Husqvarna

Jestli máte Doom se zahradou, novinka od Husqvarny se o něj postará

0Zobrazit komentáře

Značku Husqvarna nejspíš znáte jako výrobce zahradní techniky. Nově vám ale usnadní péči o Doom i zahradu. Švédská společnost své robotické sekačky na trávu obohatí o aktualizaci, která k řídicímu softwaru přidá možnost hrát kultovní střílečku z roku 1993. Kromě posekaného trávníku si tak užijete i rozsekané zplozence pekel.

Hry před třiceti lety měly – logicky – mnohem nižší hardwarové nároky než dnes. Ale že je měly až tak malé, že si i ty největší tehdejší hity pustíte třeba na kalkulačce? No, měly. Vezměte si takový Doom. Démonický císař všech stříleček z pohledu první osoby opanoval snad všechna představitelná (i nepředstavitelná) zařízení. Od dubna si ho po aktualizaci softwaru zahrají i čeští majitelé robotických sekaček Husqvarna.

Tuhle podivnou, ale úsměvnou spolupráci herní firmy Bethesda, pod níž dnes tvůrci Doomu patří, a Husqvarny měli hardcore fanoušci slavné střílečky možnost okusit už v prosinci. Na akci Dreamhack Winter 2023 proběhl mimo jiné turnaj v Doomu hraném právě na sekačkách. V soubojích jeden na jednoho účastníci tak dlouho kroutili ovládacím kolečkem na zahradním pomocníkovi, dokud se nepokosili.

Nyní se kuriózní možnost dostane i k širší veřejnosti – i když kdovíjak široké rozhodně ne. Cena modelu Nera, pro který je Doom určený, vystřeluje vysoko nad padesát tisíc korun. Hra má být navíc dostupná jen do září. Nicméně pokud vám dávka retro akce na malém displeji sekačky za cenu solidního herního PC nestojí, třeba by vás zlákaly jiné a neméně podivné způsoby, jak Doom hrát. Sekačka je mezi nimi vlastně ještě docela normální.

Jen pár týdnů nazpátek využila pro hraní Doomu studentka Lauren Ramlanová z MIT bakterie E. coli. Ty byly speciálně upravené fluorescentním proteinem, aby vytvořily miniaturní displej. A právě na něm mladá vědkyně vyzkoušela i Doom. Má to nicméně poměrně velký háček v podobě obnovovací frekvence obrazu. Biologický systém vykreslí asi tak tři snímky za den. Celá hra by trvala stovky let.

O něco, ale ne o moc lepší výkon pro hraní Doomu nabízí… těhotenský test. Programátor Foone Turing ho už před čtyřmi lety využil jako obrazovku, na kterou Doom streamoval. Podobně jako biotechnoložka s bakteriemi neobvyklé zařízení nevyužil pro spuštění střílečky, tu rozjel standardní cestou na jiném zařízení.  Ale v minulosti samozřejmě došlo i na ty nestandardní cesty. Třeba v případě traktoru John Deere.

Zemědělské vozidlo posloužilo k pekelné sklizni se vším všudy, tedy nikoliv jako pouhá obrazovka, ale jako hardware, na kterém Doom skutečně běžel. Hackerský počin byl mimochodem spojený s vážnějším tématem – výrobce traktorů dlouhodobě čelil kritice kvůli tomu, že znemožňoval uživatelské úpravy a opravy svých strojů. Všechno muselo jít skrz drahé oficiální servisy.

Příjemnější příchuť měl ještě dřívější kousek teprve devatenáctiletého Ryana Edgara. Ten Doom rozjel na samoobslužném kiosku McDonald’s. Takže ani fakt, že dokonce už před deseti lety parta šikovných Australanů proměnila bankomat na doomomat, vás nejspíš nepřekvapí. Až se chce říct, že místo PINu do něj vyťukávali PAIN

Každopádně kultovní Doom nedávno oslavil třicet let od vydání, takže není divu, že ho rozjedete na bramboře. Což je jen lehce nadsazený popis dalšího neobvyklého způsobu hraní. Hromadou brambor totiž youtuber s přezdívkou Equalo napájel kalkulačku TI 84, na níž Doom spustil. Že na vědeckých kalkulačkách běží, se koneckonců potvrdilo přinejmenším už v roce 2011.

Nejsou to přitom jen hardwarová kouzla, která umožňují jedné z nejpopulárnějších stříleček herní historie ovládat všemožné (a nemožné) platformy. Vezměte si podobně kultovní, ale mnohem modernější videohru Minecraft. Ta je vyhlášená svými kreativními možnostmi, v Minecraftu postavíte i počítač, na kterém běží Minecraft. A díky nim si v minecraftovském prostředí spustíte i pekelnou akci. Hrajete Minecraft, zatímco hrajete Doom.

Kromě vybraných příkladů se na bránu do pekel proměnily i tlačítkové telefony, tiskárny nebo excelovské tabulky. Doom jste mohli hrát i přes Twitter nebo v kostce LEGO. Bizarní, ale úctyhodné pokusy dostat hru doslova všude svědčí o neskutečném dopadu, který nejen na videoherní průmysl měla. „Je to hra, která měla ohromný vliv na hodně lidí. A myslím si, že spousta lidí díky tomu dokázala velké věci,“ prohlásil před časem jeden z jejích tvůrců John Carmack, ze studia idSoftware, které Doom vymyslelo.

Nepřeháněl, Doom byl přiznanou inspirací pro nespočet skoro stejně slavných pokračovatelů. Nebýt Doomu, kdo ví, jak by dnes giganticky populární žánr stříleček z pohledu první osoby vypadal. Však si ho vyzkoušejte sami. Robotickou sekačku na trávu na to naštěstí nepotřebujete, stačí Steam nebo GOG a pár korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym