Peníze nejsou zadarmo a je to normální. Startupy i investoři vyčkávají, hodnotí rok odborníci
Český ekosystém se má dobře, ale hlavně proto, že se u nás obvykle zásadní částky do startupů neposílají. Firmy pro ně dlouhodobě musejí do ciziny.
Petr Očko, ředitel agentury CzechInvest
Trh je pomalejší. Lidé vyčkávají. A místo procitnutí jsou stále především opatrnější. Tak investoři hodnotí aktuální nastavení startupového ekosystému, ve kterém letos koluje daleko méně peněz, než na jaké byly mladé firmy zvyklé dříve. Anebo slovy Davida Marka ze Springtide Ventures: „Rok 2023 byl z hlediska investic do startupů divný.“
Z investorské strany to však neznamená zásadní problém. „‚Divný byl i ten rok předtím. Myslet si, že peněz je spousta a jsou zadarmo, není normální. Trh se normalizoval. V našem přístupu ale nevidím zas tak velký rozdíl, nebyl to takový šok,“ doplňuje Petr Šíma z Depo Ventures.
Oba – spolu s dalšími odborníky – vystoupili na Investiční konferenci agentury CzechInvest. Na akci, která se odehrála v Lobkowiczkém paláci v Praze, se sešlo více než dvě stě hlavních aktérů startupového ekosystému v Česku a během panelových diskusí řešili aktuální témata z oblasti investic a rozvoje inovací v Česku. I za podpory CzechCrunche jako mediálního partnera.
Investice, které se nenosí
České startupy jsou aktuálně ve specifickém postavení. V zemi probíhají spíše menší investiční kola a pro startupy to je paradoxně výhoda – právě kola označovaná jako pre-seed a seed podle odborníků nepostihl takový problém jako ta pozdější. „Dotkl se spíš těch větších, které tady v České republice prakticky nevidíme,“ popisuje David Marek. „Prostředí vysokých úrokových sazeb nebude trvat věčně, korekci očekáváme v řádu měsíců,“ dodává.
„Ve světě se paradoxně zvyšují valuace v seedu a pre-seedu. Protože investoři mají peníze, ale vzhledem k valuacím v pokročilejších startupech vědí, že se do nich musejí dostat brzy. A tak se peníze přesouvají do dřívějších kol. To se k nám naštěstí snad nikdy nedostane,“ doufá Šíma.
Přesto však zdejší startupy své problémy mají. Samy se umějí proti zahraniční konkurenci hůře prodat. A vedle toho podle řečníků narážejí na konzervatismus a zkostnatělost českého kapitálu i korporátů. Investovat do startupů se stále příliš nenosí. „Když porovnám absolutní počet investic, je za námi snad už jen Bulharsko. Třeba Švédsko má asi 90krát víc investic. A Nizozemsko zhruba 60krát víc,“ zmínil Šíma.