Peníze pominou, krása ne, říká miliardář, hráč a sběratel Leon Tsoukernik. A ukazuje, za co utrácí
Bonviván a muž, který vydělal jmění na pokeru a hazardu, je vášnivým sběratelem moderního umění. To je nyní unikátně k vidění.
Damien Hirst, Vasilij Kandinskij, Tony Cragg, Emil Filla, Auguste Renoir, Jindřich Štýrský, Henri Matisse i Toyen. Ta jména nejspíš znáte, možná jste jejich díla viděli v Národní galerii, v Louvru, v Albertině… Ale na jednom místě v malé výstavní síni u metra Invalidovna? I takové zázraky se dějí a na svědomí je má finanční skupina J&T a muž, který je sám také tak trochu zázračný – Leon Tsoukernik.
Původně slovenská investiční skupina J&T je známá tím, že dlouhodobě spolupracuje se špičkami zdejšího byznysu a pomáhá jim s financováním jejich projektů a také jim jejich bohatství zhodnocuje. Leon Tsoukernik je jedním z nich, například v roce 2016 mu pomáhala s nákladnou, miliardovou stavbou hotelu u jeho rozvadovského kasina. „Jsme spolu už opravdu dlouho,“ říká Tsoukernik, když provází galerií Magnus Art, kterou J&T zřídila ve své centrále na hranici pražského Karlína a Libně.
Padesátiletý bonviván má na očích tmavé sluneční brýle, na sobě lehké lněné kalhoty, trendy kecky On, funkční sportovní tričko a vypráví a vypráví. Že si svou uměleckou sbírku zásadně spravuje sám a nemá žádné kurátory ani kurátorky, že i ta nejdražší díla za desítky milionů korun má pověšená doma na zdech či umístěná na zahradě, aby se na ně mohl dívat, že touží po Marku Chagallovi, ale ne a ne ho sehnat, že za žádné dílo zásadně nepřeplácí víc než 10 procent nad částku, kterou si předem vytyčil jako maximální.