Pěší zóna se třemi javory a vodními prvky. Praha ukázala novou podobu Mariánského náměstí
Kvalitu, akceschopnost či úspěšnost aktuálního pražského magistrátu hodnotit objektivně nelze, protože takové hodnocení je vždy věcí názoru a politického přesvědčení. Určité filozofické směřování vedení města ovšem odtušit lze. Koalice vedená primátorem Zdeňkem Hřibem do města vnesla jakýsi „mladší“ pohled na vedení, jehož ústředním motivem je liberalismus a stavění města více „pro lidi“ a méně „pro auta“. A právě tento přístup nyní získává svou reálnou ikonu – novou vizualizaci Mariánského náměstí.
Právě plácek přímo před radnicí je místem, které Pirátům a Hřibovi již delší dobu leží v žaludku. „Když jsem před dvěma lety vyrazil na inspirační cesty pro evropských metropolích, nikde jsem neviděl, že by měli před radnicí jen ošklivé parkoviště, jaké jsme tu měli donedávna my,“ píše Hřib na svém Facebooku a dodává, že město již udělalo ve zvelebování náměstí velký pokrok a nyní celá snaha stojí před završením.
Novou podobu Mariánského náměstí představilo architektonické studio Xtopix, které Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) v loňském roce vysoutěžil a které při návrhu reflektovalo potřeby vyjádřené občany Prahy. Ti prý z náměstí chtěli primárně místo vhodné k odpočinku, jež bude zároveň zahrnovat zónou pro pořádání kulturních akcí.
Mariánské náměstí se nachází v samotném středu města a je místem, kde kromě Magistrátu hl. m. Prahy sídlí i další zásadní pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna. Vzhledem k tomu, že vedení již delší dobu usiluje o proměnu prostoru, v současné době náměstí funguje v jakémsi testovacím režimu, který počítá s tím, že celý prostor vyžaduje zásadnější a trvalou proměnu.
„Těší mě, že náměstí před pražským magistrátem konečně nabude reprezentativní podoby, kde si lidé mohou odpočinout od rušného centra. Jako velice důležitou součást nové podoby Mariánského náměstí vidím vysazení nové zeleně – konkrétně tří javorů. Javory dobře snáší sucho i náročné podmínky, které v centru města máme, a já se už moc těším, až si pod nimi posedím,“ popisuje proměnu Hřib.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNávrh počítá s tím, že se náměstí promění v pěší zónu s nově zasazenými javory, které poskytnou potřebný stín, lavičkami, stolky, ale také vodními prvky. Na náměstí bude umístěna kašna, několik pítek i vodní trysky, jež by měly v horkých dnech poskytovat osvěžení a zároveň posloužit coby hravý prvek pro děti.
Jižní část náměstí má pak poskytnout variabilní prostor pro pořádání kulturních akcí, které bude mít v režii Městská knihovna. Kulturní program se zaměří na divadelní představení, koncerty, veřejná čtení i pořádání trhů. „Ze šetření v loňském roce vyšlo, že Mariánské náměstí má mít lokální charakter a nemá se stát druhým Staroměstským náměstím. Naopak má fungovat pro sousedská setkání i menší kulturní akce,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Návrh zároveň myslí i na úpravu okolních ulic (Platnéřské a Kaprovy) i náměstí Franze Kafky. V Platnéřské ulici má být rozšířeno tzv. koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hl. města Prahy. V ulici Kaprova pak má být vysazeno nové stromořadí.
S úpravou lokality souvisí i dopravní změny. Náměstí bude sloužit zejména pěším a cyklistům, takže před knihovnou se již nebude parkovat. Nezbytný průjezd autům a dopravní obsluze ale umožněn bude. V návrhu se počítá s rozšířením chodníků a vznikem pěších a obytných zón.
Nová podoba má zároveň respektovat historii tohoto místa, protože Mariánské náměstí v průběhu staletí prošlo mnoha výraznými změnami, které formovaly jeho podobu. Architekti pracovali s tzv. pražskou asanací a její linii vyznačili pomocí umístění lavice, návrhu dlažby i již zmíněných vodních prvků.
„Oceňuji, že na proměně náměstí pracoval multioborový tým složený z architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře i krajinářských architektů. Náměstí tak splňuje nejenom estetické kvality, ale i funkční. Návrh myslí i na mikroklima ve městě tam, kde jej není možné zlepšit umístěním vzrostlé vegetace. Náměstí je totiž místem archeologických nalezišť a umístit zde více stromů je nereálné. Právě proto bude ochlazování prostoru řešeno pomocí vody, tedy umístěním kašny a mlhoviště,“ popisuje náměstek primátora Petr Hlaváček.
Nového náměstí se pochopitelně nedočkáme hned. Když vše dobře půjde, rekonstrukce by měla být zahájena v roce 2022. Pokud si ale chystané náměstí chcete prohlédnou již nyní, od 9. do 12. září je možné se s modelem nového náměstí seznámit v Dílně Ústřední knihovny na adrese Mariánské náměstí 1. Vystaven je zde model náměstí, jeho vizualizace i doplňující informace o projektu.