Pilulka se dál zmítá v problémech. Nový šéf oznámil zhoršení výhledu pro letošní rok
Šéf Pilulky Peter Klekner, který do firmy přišel z Čuprova TCF Capital, vystoupil před investory. Na začátku příštího roku očekává zlepšení.
Ani ne před dvěma měsíci dostal zakladatel Rohlíku Tomáš Čupr zelenou k převzetí Pilulky – nejprve od českého, pak i od slovenského antimonopolního úřadu. A po několika dnech začal úřadovat. Do čela online lékárny poslal svého manažera Petera Kleknera, zároveň se z vedení Pilulky stáhli její zakladatelé, bratři Martin a Petr Kasovi. Klekner nyní vystoupil na setkání investorů firmy, aby blíže popsal její proměnu a představil výsledky za třetí čtvrtletí.
Čupr tehdy zdůvodňoval změny nepříznivým stavem, který v Pilulce panuje. Situaci se prý proto pokouší napravit společně s týmem investičního vehiklu TCF Capital, který rovněž patří do jeho impéria a jemuž donedávna šéfoval právě Klekner. „Na základě posledních dostupných informací, které Pilulka zveřejnila, je jasné, že je situace ve firmě mnohem vážnější než v době, kdy jsem jí poskytl půjčku,“ prohlásil koncem září zakladatel Rohlíku.
Klekner, který má poměrně rozsáhlé manažerské zkušenosti, i to nyní před investory zmínil. Online lékárna utržila ve třetím čtvrtletí 262,1 milionu korun, což představuje meziroční propad o více než 40 procent. Mezikvartálně pak tržby klesly o 23 procent. Ukazatel EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů) vykazuje ztrátu téměř 20 milionů korun.
Zatímco ještě v červnu firma očekávala, že letos celkem utrží kolem 1,8 miliardy korun, teď už počítá jen s konečným číslem lehce přesahujícím 1,3 miliardy, meziročně o 38 procent méně. Dosud Pilulka za letošek utržila lehce přes miliardu, nemá ale pozitivní cash flow. „Ano, zatím to tak dobře nevypadá, pracujeme však na tom. A předpokládáme, že se během prvního čtvrtletí příštího roku situace zlepší,“ řekl Klekner investorům.
Podle něj se ale Pilulce v některých ohledech daří. „Podařilo se nám zlepšit obchodní podmínky s největšími dodavateli, snížit marketingový rozpočet bez negativního dopadu na výkon. A také jsme optimalizovali personální náklady na centrále i náklady v logistice, a to díky lepším podmínkám od externích dopravců,“ tvrdí. Firma teď prý navíc dál pracuje na zlepšování zákaznické zkušenosti, chce revidovat portfolio nabízených výrobků a ekonomicky se stabilizovat. „Prioritou je také zvýšit procento opakovaných nákupů v jednom měsíci,“ doplnil.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSíť lékáren se zmítá v problémech již delší dobu. Loni prohloubila čistou ztrátu meziročně o více než 110 milionů na 175,9 milionu korun a tržby jí klesly zhruba o 12 procent na 2,1 miliardy korun. E-shop si současně dojednal pokračování kontokorentu ve výši 100 milionů korun u České spořitelny, aby dokázal svůj ztrátový provoz financovat. Úvěrová linka trvá do konce příštího února.
Ve třetím letošním kvartálu si navíc Pilulka vyjednala úvěr do výše 80 milionů korun se společností Growth Expert ze skupiny TCF Capital. Ta obsahuje opci ve prospěch úvěrujícího na nabytí kontrolního podílu ve firmě, k jejímu uplatnění nicméně ještě nedošlo. Proběhl navíc přesun slovenských aktivit Pilulky do Česka, díky čemuž se očekává měsíční úspora fixních nákladů ve výši dvou milionů korun.
S akciemi Pilulky se na trhu Start pražské burzy začalo obchodovat v říjnu 2020. Během pandemie její akcie vystřelily vzhůru, loni v létě ovšem nastal výrazný propad. Kdy a zda vůbec se Čuprova firma nakonec stane majoritním vlastníkem Pilulky, není známo.