Pizzerie z pražské burzy v problémech. Akcie padají, zavírá pobočky, dluhy skupují blízcí finančníci

Akcie společnosti Coloseum Holding ztratily od léta 2022 dvě třetiny své hodnoty. Prořídla i síť jejích restaurací, firma prochází restrukturalizací.

Luboš KrečLuboš Kreč

jan-muzatko-coloseum

Foto: Coloseum

Jan Mužátko, majitel sítě pizzerií Coloseum

0Zobrazit komentáře

Síť pizzerií Coloseum už při svém vstupu na pražskou burzu v létě 2022 budila hodně pozornosti – řada analytiků a ekonomů totiž upozorňovala, že silně zadlužená skupina, navíc z oboru, který procházel v důsledku covidové pandemie těžkým obdobím, se na veřejný trh nehodí. Primární úpis akcií skončil podle očekávání rozporuplně a nyní po dvou a půl letech firma v čele se svým zakladatelem Janem Mužátkem prochází krizovým záchranným plánem.

Se záchranou skupiny pomáhá investiční skupina Wood & Company, která ji v roce 2022 na burzu přivedla a která drží podle výroční zprávy za rok 2023 v holdingu podíl 22,64 procenta. Česko-slovenští finančníci postupně začali skupovat pohledávky za Mužátkovým holdingem.

Už loni měli Woodi odkoupit pohledávku za jednou z firem z Mužátkovy skupiny od rakouské Oberbank. Nyní Coloseum zveřejnilo na webu pro investory další informaci o více než padesátimilionové pohledávce, která skončila u Wood & Company: „Společnost WOOD&Co., která drží významnou zajištěnou pohledávku s hodnotou zajištění do výše 53,2 milionu korun, přistoupila k vymáhání svých pohledávek za společnostmi skupiny Coloseum skrze exekuční titul 134 EX 01435/24-425. V rámci této exekuce dojde k prodeji podílů formou dražby.“

CzechCrunch požádal jak Jana Mužátka, tak společnost Wood & Company o vyjádření. Zakladatel Colosea neodpověděl, ale finančníci potvrdili, že pracují na záchraně – v podnikových materiálech se píše o Plánu obnovy – holdingu: „Spolupracujeme se společností Coloseum Holding na stabilizaci její ekonomické situace, která by měla vést ke zvýšení hodnoty akcií na burze.“

Coloseum Holding se během let, co se s jeho akciemi obchoduje na trhu Start pražské burzy, nikdy nestalo žádným tradingovým šampionem – u většiny obchodních dnů svítí u titulu nula. Cenné papíry za tu dobu navíc ztratily dvě třetiny hodnoty a z 246 korun při IPO (anglická zkratka pro vstup na burzu) poklesly na nynějších 81 korun.

Společnost už několik let nevykázala čistý zisk, opakovaně končí ve ztrátě – v roce 2021 to bylo minus 95 milionů, předloni minus 43 milionů, loni minus 36 milionů a i letos se zatím pohybuje v červených číslech. Loni na podzim zakladatel a většinový majitel firmy Mužátko při rozhovoru s investory představil nového provozního ředitele Petra Vlastníka, který mu měl pomoct společnost posunout. Jenže letos na jaře už tam Vlastník nebyl a jako nový chief operations officer při callu s investory vystoupil Mužátko junior.

Loni na podzim také Mužátko uváděl jako perspektivní nový směr franchising kaváren Pascucci a ukazoval vizualizace nové kavárny na Můstku. Se synem o ní hovořil i během prezentace na jaře 2024.

Ovšem nyní už je tato provozovna zavřená a Mužátko v listopadovém vystoupení před investory bez detailů zmínil, že Pascucci se bude věnovat primárně B2B byznysu, nikoli obsluze retailu a veřejnosti.

Coloseum aktuálně provozuje osm restaurací, ze sítě postupně zmizely pizzerie v Liberci, Českých Budějovicích, v Průhonicích či v Praze v Dušní ulici. Společnost rozprodává svůj majetek, aby vybředla z dluhů, které ještě na konci loňského roku činily bezmála čtvrt miliardy korun. „Prodejem majetku Colosea Průhonice se nám podařilo snížit závazek vůči Unicredit Bank o 85 milionů korun,“ řekl Mužátko během prezentace počátkem listopadu.