Platební obr Visa vidí v NFT budoucnost obchodu. Koupil proto animovaného punkáče za miliony korun
Zatímco na přelomu tisíciletí se sbíraly hokejové kartičky, dnes se do popředí dere podobné sběratelství, akorát ve virtuální podobě, s větším investičním potenciálem a za násobně vyšší částky. Trend ze světa kryptoměn pod názvem NFT nabývá v posledních měsících obrovsky na síle, což nově vnímá i provozovatel největší sítě elektronických plateb Visa. Ten investoval do svého prvního obrázku a má s NFT velké plány.
Koncept NFT může být pro mnohé poměrně složitě uchopitelný. Ve zkratce se ale jedná o možnost, jak se stát unikátním, certifikovaným majitelem konkrétního digitálního předmětu. Typicky nějakého obrázku nebo uměleckého díla. Poté, co takový předmět na bázi NFT za kryptoměny koupíte, budete zapsáni v digitální účetní knize blockchain, což je důkaz, že jste jeho jedinečným vlastníkem.
Za tuto výsadu fanoušci neváhají platit horentní sumy, které se šplhají i ke stovkám milionů korun. Jedním z důvodů zvýšeného zájmu o NFT, na které nasedl i například český satirik TMBK s McDonald’s, je investiční potenciál – protože vlastně držíte originál ve virtuálním světě, můžete s ním nakládat tak, abyste do budoucna vydělali tím, že dílo prodáte za vyšší cenu.
A byť je NFT pořád na svém začátku, začíná pronikat i do vysokých korporátních pater. Příkladem může být právě karetní vydavatel Visa, který si pořídil své první NFT ve formě pixelovitého avatara z populární edice CryptoPunks. Za postavičku s pořadovým číslem #7610 zaplatil v přepočtu z kryptoměny ethereum 3,3 milionu korun (150 tisíc dolarů).
„NFTs mají potenciál stát se silným akcelerátorem ekonomiky tvůrců a mohou snížit vstupní bariéru pro jednotlivé tvůrce, aby si mohli vydělávat na živobytí prostřednictvím digitálního obchodu. NFTs začínají zavádět novou formu sociálního obchodu, která posiluje postavení jejich autorů i sběratelů,“ říká Cuy Sheffield, který ve Vise řídí divizi pro kryptoměny.
„NFTs by mimo jiné mohly pohánět i malé a střední podniky, protože jim dávají příležitost využít veřejné blockchainy k výrobě digitálního zboží, které lze okamžitě doručit do kryptopeněženky. Dokážeme si představit budoucnost, ve které se vaše kryptoadresa stane stejně důležitou jako vaše poštovní adresa,“ dodává Sheffield.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCo konkrétního má Visa s NFT v plánu, zatím nezmiňuje. Pořízený CryptoPunk, na jehož zakoupení spolupracovala s firmou Anchorage Digital, má být teprve začátkem, na kterém si Visa tento kryptotrend osahá. Podle ní jde totiž o ideální odrazový můstek, jelikož CryptoPunks patří k vůbec prvním kolekcím, které ve formě NFT vznikly. Mimo jiné zaujali i aukční síň Christie’s, která v květnu vydražila devět těchto postaviček za více než 350 milionů korun.
Do budoucna lze očekávat, že na NFT bude nasedat čím dál více hráčů z korporátní sféry. Myslí si to i Pavel Přecechtěl, spoluzakladatel firmy VR Education, který se nyní naplno věnuje kryptoměnám a investuje i do decentralizovaného financování DeFi. „Očekávám, že více firem a korporátů se bude ubírat stejnou cestou. Visa všem ukázala, že i NFT je uchovatel hodnoty v dlouhodobém horizontu,“ říká pro CzechCrunch.
Celý trend se navíc teprve rozbíhá. Po úvodních výstřelech, o které se postaraly celebrity jako rapper Eminem nebo zpěvák The Weeknd, se i podle Přecechtěla NFT nachází teprve v „první vlně mainstreamu“ a je zřejmé, že celá oblast bude růst. Minimálně to naznačuje platforma OpenSea, kde se s NFTs obchoduje – ta včera stanovila nový rekord, když v denním objemu transakcí protočila zhruba 195 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).