PlayStation 5 se už neprodává se ztrátou. Sony díky tomu zvyšuje zisk, ale obří poptávku stále nestíhá

Michal MančařMichal Mančař

ps5

Foto: Jan Vašek

Ovladač DualSense k herní konzoli PlayStation 5

0Zobrazit komentáře

Když navštívíte české e-shopy, u herní konzole PlayStation 5 vás stále přivítají nápisy „dostupnost neznámá“, „není skladem“ nebo „přijímáme předobjednávky“. A byť pro nedočkavé zájemce o nejnovější konzolové hity je obrovská poptávka po PS5 důvodem ke smutku, pro Sony znamená převážně opačné emoce. Japonský výrobce totiž především díky ní zvýšil svůj provozní zisk v prvním fiskálním kvartále o více než čtvrtinu. Jako celý trh ho však trápí nedostatek čipů, který neumožňuje hardware vyrábět v ještě větším množství.

První fiskální čtvrtletí letošního roku ukončené v červnu přineslo Sony tržby 2,26 bilionu jenů (444 miliard korun) s 15% meziročním navýšením. Ještě výraznější nárůst pak japonský konglomerát zaznamenal v ukazateli provozního zisku, jenž vzrostl z 222 miliard jenů o 26 procent na 280 miliard (ze 44 na 55 miliard korun). Čistý zisk pak společnost vyčíslila na 212 miliard jenů (téměř 42 miliard korun), tedy částku o 9,4 procenta vyšší oproti loňskému období.

Za úspěšné měsíce Sony vděčí v první řadě nesmírně vysokému zájmu o PlayStation 5. Před pár týdny se totiž stal nejrychleji prodávanou herní konzolí Sony, když se na deset milionů prodaných kusů dostal během osmi měsíců od své listopadové premiéry. Oproti svému předchůdci se čtyřkou v názvu dorazil na úctyhodný milník o měsíc rychleji.

Výroba next-gen konzole navíc v těchto dnech dosáhla další důležité mety. Jak zmiňuje magazín Bloomberg, podle finančního ředitele společnosti Hirokiho Totokiho už Sony nemusí PlayStation 5 prodávat se ztrátou. Náklady na jeho produkci se tak konečně dostaly pod prodejní cenu, ačkoliv ještě nedávno musel výrobce své konzole dotovat.

Finanční výsledky japonské společnosti díky PS5 dokonce překonaly očekávání, která naopak naznačovala meziroční pokles. Analytická společnost Refinitiv před zveřejněním čísel za duben až červen předpovídala provozní zisk na značně nižší úrovni přibližně 208 miliard jenů (41 miliard korun). Výrazně lepší výsledky navíc Sony doprovodilo i optimističtější prognózou do budoucna.

Do konce fiskálního roku tak vedení japonského giganta očekává provozní zisk 980 miliard jenů (192,5 miliardy korun) oproti původnímu o 50 miliard nižšímu výhledu. Předpověď čistého zisku pak navýšila o 40 miliard jenů na úroveň 700 miliard (137,5 miliardy korun). A pokud se zlepší situace s dostupností konzolí, respektive čipů, bez kterých je nelze vyrábět, dá se očekávat další navyšování původních prognóz.

Globální nedostatek polovodičů nicméně sužuje i odvětví mimo herní hardware. Sony ho coby významný výrobce elektroniky silně pociťuje například ve výrobě televizorů a fotoaparátů, u nichž taktéž zaznamenalo nárůst poptávky. Jak ale kromě Sony ukazují rekordní čísla automobilky Tesla, nemusí být nepřekonatelnou překážkou k vynikajícím výsledkům.

S přispěním ČTK.