PlayStation Portal dorazil do Česka a hned se vyprodal. Další kusy budou v únoru, zájem zůstává velký

Obchody Alza, CZC, JRC a Smarty hlásí velký zájem o zařízení, které není plnohodnotný handheld, ale spíš dálkový ovladač. Jenže poptávka hovoří jasně.

Michal MančařMichal Mančař

playstation-portal

Foto: Sony

Nový PlayStation Portal kombinuje handheld s dálkovým ovladačem

0Zobrazit komentáře

Konzole PlayStation 5 byla jednu dobu nedostatkovým zbožím – a teď se podobně zaprášilo po dalším produktu od japonského Sony. Dálkový ovladač PlayStation Portal navzdory prvotním pochybnostem učaroval českým zákazníkům. Ti první várku Portalů v mnoha případech vykoupili ještě dřív, než je obchody stačily nabídnout v běžném prodeji.

Není to ruční konzole po vzoru Nintenda Switch nebo Steam Decku. Je to vlastně přehrávač a ovladač. PlayStation Portal se dálkově propojí s vaším PS5 a umožní vám z něj streamovat hry na svůj displej, aniž byste museli sedět před televizí s připojenou konzolí. Může vám to na první pohled přijít trochu jako zbytečnost – do doby, než si uvědomíte, že se tím vyhnete soubojům o obrazovku anebo že nemusíte rušit okolí puštěnou televizí.

Tyto výhody si podle domácích obchodů uvědomil nebývale vysoký počet hráčů. Novinka od Sony na český trh oficiálně dorazila minulý pátek, ale sehnat ji bylo přinejmenším extrémně náročné. Bez dřívějšího předobjednání skoro nemožné. A byť Alza, CZC, Smarty i Xzone shodně hlásí, že v následujících týdnech naskladní další kusy, poptávka stále zůstává velmi vysoká.

„Všechny kusy byly vyprodány v rámci předobjednávek. Zájem zákazníků výrazně přesáhl množství dostupných kusů, proto nebylo možné je nabídnout do volného prodeje,“ říká například zástupkyně Alzy Eliška Čeřovská na dotaz CzechCrunche. „Uvedení Playstation Portalu se setkalo mezi našimi zákazníky s mimořádným ohlasem. Poptávka byla vyšší než množství dostupných kusů,“ uvádí za CZC marketingová specialistka Anna Procházková.

playstation-portal-sony

Foto: Sony

PlayStation Portal, dálkový ovladač s nádechem handheldu pro použití s PlayStation 5

Také od herních specialistů zní stejná písnička. V případě obchodu Xzone dokonce ještě silnější. „Celá alokace byla vyprodaná již před Vánoci. O toto zboží byl velký zájem ihned po spuštění předobjednávek, kdy se za první den prodaly vyšší desítky kusů,“ přibližuje Jiří Pospíšil. „Ve Smarty a JRC jsme byli schopni pokrýt zhruba třetinu předobjednávek. Zbylé dvě třetiny zákazníků na své kusy čekají,“ doplňuje i za tyto společnosti Petr Kratochvíl.

Všichni oslovení prodejci nicméně svorně přidávají alespoň pro někoho nadějnou zprávu – ačkoliv úvodní vlna předobjednávek smetla první dodané kusy, další Portaly se blíží. A to už v následujících týdnech. Stále ale platí varování, že na zájemce, kteří se o nákupu rozhodli třeba až v posledních dnech, nemusí zbýt kdovíjak velké počty dálkových ovladačů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„PlayStation Portal bude skladem opět v průběhu února a měli bychom být schopni pokrýt zbylé předobjednávky,“ uvádí zástupce JRC. Stejný termín naskladnění říká i Xzone: „Na únorový závoz sbíráme předobjednávky. Očekávám, že zvládneme pokrýt ty, které do té doby získáme.“ Na stále trvající zájem upozorňují i Alza a CZC.

Portal se přes wi-fi nebo internet připojí na zapnutý či uspaný PlayStation 5 a umožní vám hrát hry na osmipalcovém displeji s full HD rozlišením. Tituly se na zařízení streamují prostřednictvím existující funkce Remote Play, která umožňuje také propojení konzole s telefonem. Zahrajete si tedy hry jak pro pátou generaci populární konzole, tak ty určené pro PS4. Během hraní sice nelze se samotným PlayStationem nic moc dalšího dělat, ale zbytek rodiny například může sledovat televizi. V českých obchodech je PlayStation Portal k dostání za cenu 5 390 korun.

konzole

Přečtěte si takéPo Steam Decku představily herní handheldy také Sony a LenovoPo Steam Decku a ROG Ally představily herní handheldy také Sony a Lenovo. Nemůžou být rozdílnější

Návrat krále českých her. Studio Bohemia Interactive překonalo miliardu a opět vládne hernímu průmyslu

„Jak to možnosti a kapacita umožní, budeme se věnovat i práci na našich budoucích hrách,“ uvedl ředitel známé české firmy Marek Španěl.

Michal MančařMichal Mančař

marek-spanel-bohemia-interactive

Foto: Bohemia Interactive

Marek Španěl, spoluzakladatel a šéf českého herního studia Bohemia Interactive

0Zobrazit komentáře

České hry mají (staro)nového krále. Jedno z nejznámějších herních studií Bohemia Interactive zveřejnilo finanční výsledky a potvrdilo v nich předpoklady o překonání miliardy korun v tržbách. Spolu s taktéž nově vydanými výsledky dalšího domácího studia Beat Games došlo k výměně na pomyslném trůnu domácího herního průmyslu.

Bohemia Interactive je v počtu pracovníků největší české herní studio, světově úspěšné hry v něm tvoří více než čtyři stovky lidí. A nově – vlastně opět – je největší i z pohledu financí. Právě vydaná výroční zpráva vývojářů slavné série vojenských her Arma ukazuje za účetní rok 2022 tržby ve výši 1,15 miliardy korun, mírný nárůst oproti předchozímu období s 1,12 miliardy korun. Videoherní společnosti nicméně klesl zisk z 616 milionů na 552 milionů korun.

„Rok 2022 byl pro nás opět velmi úspěšný z hlediska tržeb, růstu naší společnosti a ziskovosti. Tato stabilita je pro nás velice potřebná. Žijeme v době, která je opravdu přelomová a nepřehledná, což s sebou přináší i obrovské zrychlení toků informací, bouřlivý rozvoj technologií, ale i nová rizika. Je to též doba plná nejistoty, rostoucího napětí ve společnosti a velkých politických proměn,“ uvedl ve výroční zprávě Marek Španěl, spoluzakladatel a ředitel Bohemia Interactive.

Jeho firma v dřívějších letech platila za českou jedničku, o prvenství ji však předloni připravilo studio Beat Games, tvůrci hitu pro virtuální realitu Beat Saber. Aktuálně zveřejněná čísla Beat Games však ukázala výrazný pokles jejich tržeb kvůli nové smlouvě se společností Meta – ze dvou miliard korun na méně než pětinu. „Bohemce“ se tak uvolnilo místo pro návrat na špičku žebříčku největších českých herních studií.

marek-spanel-boxed

Přečtěte si takéMarek Španěl z Bohemia Interactive: České hry mají jedinečný rukopisZakladatel Bohemia Interactive Marek Španěl: České hry mají jedinečný rukopis. V něčem jsou nejlepší na světě

Zástupci Bohemia Interactive o opětovném překonání miliardové mety hovořili už závěrem loňského roku. Během něj studio uvedlo na trh titul Arma: Reforger, který představuje návrat ke kořenům firmy. Ta si udělala jméno realistickou vojenskou hrou Operace Flashpoint, jež se později kvůli sporům o práva na značku proměnila na první díl série Arma. Zobrazovala konflikt během studené války a Reforger se do tohoto zasazení prostřednictvím nových videoherních technologií vrací.

„Jedná se o dosud největší a nejodvážnější vývojový projekt Bohemia Interactive a jsme si vědomi, že bude trvat ještě mnoho let, než budeme moci naplno využít jeho potenciál,“ uvedl ve výroční zprávě Španěl. „Současně budeme pokračovat v podpoře všech stávajících her, zejména DayZ, Arma 3, Vigor a Ylands. A jak to možnosti a kapacita umožní, budeme se věnovat i práci na našich budoucích hrách,“ zmínil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Poslední poznámka by mohla být zajímavým signálem pro věrné fanoušky tvorby Bohemia Interactive. Ti totiž netrpělivě očekávají jakékoliv informace ohledně plnohodnotného pokračování série Arma. Její třetí díl sice vývojáři zásobují rozšířeními a doplňky, na pokračování se čtyřkou v názvu se nicméně čeká už od roku 2013.

Velice drobný náznak toho, nad čím v Bohemia Interactive uvažují, zmínil Marek Španěl v rozhovoru pro CzechCrunch. „Zaujal mě Starfield. Byť recenze nejsou moc pozitivní, mně se ta hra zdá velice dobrá. I žánrově je mi blízká a do budoucna nás třeba i nějakým způsobem zajímá,“ prohlásil v rozhovoru, ve kterém zaznělo také to, jak výjimečné české hry jsou.

„V žánru takových těch tradičnějších, náročnějších her opravdu patříme na světovou špičku. Tam si troufám říct, že je česká stopa neuvěřitelně silná,“ uvedl Španěl. Jak potvrzují miliardové výsledky jeho firmy, silnou stopu domácí hry zanechávají především díky studiu Bohemia Interactive.