Po Steam Decku a ROG Ally představily herní handheldy také Sony a Lenovo. Nemůžou být rozdílnější

PlayStation Portal není to, co by někteří fanoušci chtěli, ale příznivce si najde. Lenovo Legion Go zase sází na plnokrevný hardware.

Michal MančařMichal Mančař

konzole

Foto: Sony / Lenovo

PlayStation Portal a Lenovo Legion Go

0Zobrazit komentáře

Videohry i mimo stůl s herním PC nebo konzolí připojenou k televizi budou ještě dostupnější. Už dnes si můžete zahrát tituly zakoupené na Steamu na ruční konzoli Steam Deck, k tomuto hernímu handheldu od Valve (anebo k Nintendu Switch, pokud se smíříte s omezenou nabídkou her) se nedávno přidal hardwarově výkonnější Asus ROG Ally. A oznámení posledních dní ukazují, že nabídka přenosného hraní se brzy ještě rozšíří. Svá zařízení totiž představili výrobci Sony a Lenovo. Každý na to jde ale trochu jinak.

Steam Deck a ROG Ally jsou jednoduše řečeno zmenšené počítače. Na druhém jmenovaném běží přímo Windows, steamovský handheld zase používá upravený operační systém Linux, ale s trochou bastlení na něj Windows také dostanete. V principu se ale neliší od vašeho domácího stroje. Nainstalujete hru, spustíte hru, dohrajete hru. Právě představený Lenovo Legion Go pracuje na stejném principu.

Lenovo Legion Go

Handheld od známého výrobce notebooků sází oproti konkurenci na mírně lepší technické parametry, které jsou ale vykoupeny většími rozměry a hmotností. Procesorovým srdcem přístroje využívajícího Windows 11 je AMD Ryzen Z1 Extreme, který doplňuje 16 GB operační paměti, tedy stejná výbava jako u Asusu. Podle vybraného modelu dostanete 256, 512 nebo tisícigigabajtové SSD úložiště.

Oproti Ally je ale Legion Go vybaven dotykovým displejem s úhlopříčkou 8,8 palce (Steam Deck a Ally mají jen 7 palců), rozlišením 2 560 na 1 600 bodů a obnovovací frekvencí 144 Hz. Na stoprocentní využití obrazovky procesor a grafika AMD RDNA v nejnáročnějších titulech stačit nebudou, ale stáhnout rozlišení na vzhledem k velikosti displeje stále dostačující Full HD by mělo být řešením.

legion-lenovo-go

Foto: Lenovo

Legion Go, výkonný herní handheld od Lenova

S velikostí 299 × 131 × 41 milimetrů bude novinka od Lenova v každém rozměru o centimetr až dva větší než Ally. Steam Deck je o něco menší na výšku, ale zase mírně tlustší. Oproti oběma zmíněným zařízením je nicméně Legion Go výrazně těžší – se dvěma připojenými (a po vzoru Nintenda Switch odnímatelnými) ovladači má 854 gramů, tedy v případě Ally o 250 gramů víc a oproti handheldu od Valve o dvě stovky. A zatímco stávající přístroje mají 40Wh baterii, Lenovo přidává hodnotu 49,2 Wh.

Ve výbavě handheldu je také výklopný stojánek pro méně mobilní hraní, 3,5mm jack, dvojice céčkových USB portů a čtečka microSD karet. Jeden z ovladačů navíc skrývá neobvyklou funkci. Zaprvé je na něm trackpad, ale především ho lze usadit do přibaleného podstavce a proměnit na něco jako myš. Pro hraní stříleček jako dělané, však Lenovo tuto možnost označuje jako FPS režim. Lenovo Legion Go se i do českých obchodů dostane už v říjnu s cenou 19 tisíc korun. ROG Ally se prodává za podobnou cenu, Steam Deck je levnější.

PlayStation Portal

Dlouhotrvající spekulace o chystaném novém zařízení od Sony se oficiálně potvrdily koncem srpna, kdy japonská společnost odhalila PlayStation Portal. Jenže kdo doufal v plnohodnotné a nezávislé zařízení schopné hrát hry z playstationovského portfolia, byl zklamán. Nejde o herní handheld v pravém slova smyslu, ale o zařízení pro hraní na dálku. Novinka bude pomyslným portálem (ho ho ho) do vaší konzole.

Abyste totiž využili možnosti PS Portalu, musíte jej připojit ke svému PlayStationu 5 přes wi-fi. Na osmipalcové obrazovce s 1080p rozlišením a obnovovací frekvencí 60 snímků za sekundu tak budete moci nainstalované hry hrát i jinde než před televizí. Tituly určené pro virtuální hrátky prostřednictvím PSVR2 ani hry z cloudové služby PlayStation Plus Premium však Portal nepodporuje.

sony-portal-playstation

Foto: Sony

PlayStation Portal, handheld pro použití s PlayStation 5

Přístroj od Sony používá prověřený ovladač DualSense a najdete na něm i 3,5mm audio jack. Chybí však bluetoothové připojení. Pokud pro vás omezené využití Portalu není překážkou, příznivou zprávou bude i cena, kterou Sony uvádí ve výši 519 eur neboli zhruba 5 300 korun.

PlayStation Portal má být dostupný v půlce listopadu. Jistě to není vysněné zařízení fanoušků Sony, ale kdo už má PlayStation 5, nechce utratit dvacet tisíc za plnokrevný handheld a chce si zahrát třeba, no, hmm, i jinde než v obýváku, toho může potěšit.