Plnohodnotné vepřové z laboratoře. Startup z Brna kultivuje maso, uspěl mezi 300 globálními konkurenty
Brněnské Mewery získalo miliony na výzkum, pomocí kterého chce kultivovat buňky, aby byla chuť masa stejná jako u klasického vepřového.
Vypěstovat v laboratoři maso z reálných živočišných buněk, tedy bez nutnosti zvíře zabíjet. Cíl brněnského startupu Mewery je ambiciózní. Jeho zakladatel Roman Lauš však věří, že pokud se vyvinutá technologie ukáže jako úspěšná, má potenciál zásadně změnit celé odvětví. Nyní tyto plány podpoří globální akcelerátor a fond Big Idea Ventures, který do firmy zároveň investuje jednotky milionů korun.
Většina firem v takzvaném foodtechu, tedy v oboru spojujícím jídlo a technologie, se při výrobě „nemasa Nemaso Rostlinné maso i maso kultivované v laboratořích bez utrpení zvířat vzalo gastronomii… Více informací “ soustředí spíš na rostlinné náhražky, protože takový postup vyžaduje výrazně nižší vstupní náklady. Na trhu se již etablovalo mnoho firem, a to i v Česku, přičemž častým limitem je chuť a textura. Odvětví kultivovaného masa, které se „pěstuje“ v laboratoři, se ale právě tyto nedostatky snaží změnit.
„Problém s masem z rostlinných náhražek je v tom, že si pouze ‚hraje‘ na maso. Chuť masa mohou kazit stopy hrášku, sóji, ale i struktura, která má k běžnému masu daleko. Mewery pracuje přímo s živočišnými buňkami, proto chuť bude téměř stejná jako u klasického vepřového,“ vysvětluje Lauš.
Cílem Mewery je tak vyvinout v laboratoři plnohodnotné maso, na čemž pracuje s týmem vědců na půdě brněnské Mendelovy univerzity a do výzkumu se zapojuje také Akademie věd. První vzorky by měl startup mít hotové již v létě. Z odborného hlediska se maso kultivuje ze savčích buněk prostřednictvím růstového média na bázi mikrořas a podle Lauše je tato metoda v oboru ojedinělá.
Proto brněnský startup připravuje podání patentu – a tento přístup zaujal také akcelerátor Big Idea Ventures. Mewery se svou technologii obstálo v konkurenci 300 společností z celého světa. Podpořených firem z nich nakonec bylo patnáct, z Evropy dokonce jen pět.
„Každá společnost v této skupině, bez ohledu na to, zda pracuje s fermentací, buněčnou genetikou nebo rostlinným přístupem, zastupuje specifickou potřebu na trhu podpořenou silnou technologií, skvělým týmem a také firemním a mentorským ekosystémem Big Idea Ventures,“ uvedl Andrew D. Ive, zakladatel fondu, který se podporou startupů snaží řešit největší globální výzvy a problémy.