Plnohodnotnější život pro chronické pacienty. Miliardář Karel Komárek investuje do přelomové americké aplikace

Peter BrejčákPeter Brejčák

karel-komarek-22

Foto: KKCG

Miliardář a majitel skupiny KKCG Karel Komárek

0Zobrazit komentáře

Digitální léčebná terapie, která pacientům s chronickými onemocněními umožňuje žít plnohodnotnější život. Takové je zaměření amerického startupu Mahana Therapeutics, který oznámil novou investici v přepočtu 1,3 miliardy korun, na níž se podílel i jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Karel Komárek.

Do finančního kola Series B, ve kterém Mahana získala 61 milionů dolarů, se český investor zapojil přímo přes svůj fond KKCG i Jazz Ventures, v němž je KKCG jedním z hlavních partnerů. Jazz Ventures byl společně s Gurnet Point Capital vedoucím fondem, k investici se připojily také Main Street Advisors a Lux Capital. Celkem už startup získal 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

„Jsme vděční za podporu předních investorů v oblasti digitálního zdraví, technologií a přírodních věd, kteří sdílejí naši vizi poskytovat pacientům cenově dostupné a účinné digitální nástroje, jež jim pomohou zvládat jejich chronická onemocnění,“ uvádí Steven Basta, ředitel Mahana Therapeutics.

Firma aktuálně na trh dodává svůj první produkt zaměřený na syndrom dráždivého tračníku. Během klinické studie u 558 pacientů díky léčbě podle vyjádření firmy došlo k výraznému zlepšení závažnosti příznaků onemocnění včetně bolestí břicha, nadýmání, poruch střevní funkce a nepříznivého dopadu na každodenní sociální aktivity.

Syndrom dráždivého tračníku se běžně léčí farmaceutickými prostředky, které sice vedou ke snížení závažnosti příznaků, mnoho pacientů však trápí přetrvávající problémy. Nejnovější vědecké poznatky přitom naznačily, že tzv. kognitivně-behaviorální terapie může patřit k nejúčinnějším dostupným způsobům léčby tohoto onemocnění, na čemž staví právě Mahana.

Její produkt už schválil americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), a to jak ve verzi programu, tak jako mobilní aplikaci. Pacienti se díky nim učí změnit své životní návyky, čímž dochází ke zmírnění příznaků onemocnění. Nově získaný kapitál chce teď startup využít na spuštění programu digitální terapie a nakopnutí vývoje produktů zaměřených na další chronická onemocnění.

Pro Karla Komárka přitom nejde o první investici související se zdravím. Během letošního roku KKCG poslala stovky milionů korun do německého startupu Freeletics, který vyvíjí jednu z největších fitness aplikací v Evropě. Letos se pak účastnil dvoumiliardového kola finské společnosti Oura, která prostřednictvím chytrého prstenu monitoruje spánek a další tělesné aktivity.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina