Zátiší otevřelo svůj první fast food. Rychlý fine dining je budoucnost gastronomie, říká Sanjiv Suri
Zakladatel Zátiší Group nechce ustrnout, ale neustále inovovat. V rozhovoru říká, že se inspiruje mimo jiné i tím, jak funguje McDonald's.
Zakladatel Zátiší Group Sanjiv Suri s kuchaři v novém podniku Pop Up ze Zátiší
Po položení otázky, jak začala jeho cesta na místo jednoho z nejzásadnějších hráčů na české gastronomické scéně, se Sanjiv Suri začne hlasitě smát: „Nevím, jestli jsem zásadní, ani jestli hráč… Měl jsem prostě štěstí.“ Vždy dobře naladěnému, nekonečně optimistickému podnikateli však i přes jeho pokoru nelze upřít, že se už v devadesátých letech začal podílet na rozvoji českého kulinářského světa. Před třiceti lety se totiž začala rodit jeho skupina Zátiší, pod kterou dnes patří jedny z nejúspěšnějších pražských restaurací, cateringová firma a školní i firemní kantýny. Pro Suriho je ale zásadní neustálý pohyb kupředu. Proto se nyní zaměřuje na to, jak svůj byznys inovovat, zefektivňovat a posunout za hranice Česka.
Sanjiv Suri se narodil v Indii, kde žil do svých 24 let. V domovině vystudoval hotelovou školu, takže se smíchem říká, že v oboru je již téměř pět dekád. Poté se přesunul na studia do Francie, kde získal také první zkušenost s vedením hotelu, a přes západní Afriku se oklikou dostal až do střední Evropy, kde nakonec zakotvil. Roli sehrála i jeho někdejší přítelkyně, která získala pracovní místo v Praze, konkrétně na švédské ambasádě.
„Do Prahy jsem se přestěhoval v roce 1990 a do roku 1993 jsem bydlel v horním patře švédské ambasády. Bylo mi 31 a každý den jsem chodil jíst někam ven. Tehdy to ale bylo trošičku složitější, restaurace byly všechny státní, protože ještě nedošlo k malé privatizaci. Už v té době jsem měl brouka v hlavě, že budu podnikat, takže jsem si řekl, proč nezkusit něco v gastronomii,“ vypráví v rozhovoru pro CzechCrunch Sanjiv Suri.
Měl štěstí, že potkal Danu Krautstenglovou, podnikatelku, která sdílela jeho zápal. Ta ve svých 50 letech opustila svou tehdejší práci a společně se pustili do budování rozličných gastronomických byznysů. V roce 1991 začali provozovat kavárnu pod schodištěm Národního muzea, krátce nato otevřeli restauraci Zátiší. Následovaly restaurace Parnas, Bellevue, U Patrona, U Modré růže a klub Corona Bar Latino Café, na jehož místě se dnes nachází restaurace Mlýnec – ta je rovněž součástí Zátiší Group.
Počet podniků se zmenšil po prvním velkém otřesu, který rozsáhlý byznys Sanjiva Suriho zažil. Byly jím povodně v roce 2002. „Neměli jsme dostačující pojistky, všechno odplavalo, a i když nám pojišťovny proplatily vše, na co se naše smlouvy vztahovaly, nestačilo to. Museli jsme tak opustit jeden břeh Vltavy a zůstaly nám Bellevue, Zátiší a Mlýnec,“ vzpomíná podnikatel.
V průběhu let zažil Sanjiv Suri několik dalších turbulencí, ta nejhorší přišla s covidem. A i když se obrat jeho skupiny ze dne na den propadl z 80 milionů měsíčně na půl milionu, více než čtyři roky po začátku pandemie se Zátiší Group vrátila takřka do původních kolejí. Skupina aktuálně provozuje dvě restaurace zaměřené na zážitkovou gastronomii Zátiší a Mlýnec, cateringovou firmu, stará se o firemní kantýny a školní jídelny a nově se pustila do gastronomického startupu. Jeho prostřednictvím chce Sanjiv Suri obor, ve kterém působí takřka půl století, demokratizovat.
Když se člověk ohlédne za tím, co vše má Zátiší Group za sebou, je patrné, že zásadní proměna přišla nejprve s povodněmi a několik let poté s finanční krizí v roce 2008. K jakému vývoji ve vašem podnikání tehdy došlo?
Zaměřovali jsme se jen na fine dining restaurace a špičkový catering, takže když přišla v roce 2008 krize, tržby nám ze dne na den spadly o 60 procent. Založili jsme proto novou divizi Fresh and Tasty, se kterou jsme se zaměřili na finančně dostupnější jídlo. První kontrakt byl pro americkou školu ISP, kam chodily studovat i moje děti. Bývalá manželka mi pořád říkala, proč neděláme jídlo pro školy, na což jsem jí odpovídal, že přece nebudeme dělat školní jídelny. Ale nakonec mě přesvědčila, vyhráli jsme tendr v ISP a dnes tam vaříme už patnáct let.
V současnosti tak poskytujeme stravu asi čtyřem tisícům dětí každý den a stejnému počtu dospělých. Staráme se o osm z devíti mezinárodních škol v Česku, nadto máme kantýny také v korporacích, jako je Kooperativa, ČPP a Raiffeisenbank, či v různých technologických společnostech. Tady dosahujeme největšího počtu obsloužených, začali jsme s tím ale až v momentě, kdy přišla krize. Museli jsme inovovat a odklonit se od fine diningu.