Po krachu svých módních značek do insolvence zamířil i sám Michal Mička. Dluží nejméně 120 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

micka

Foto: C2H

Dluhopisy Michala Mičky připravily lidi o stovky milionů

0Zobrazit komentáře

Nejprve firmy se značkami Kara a Pietro Filipi, následně celá skupina za nimi a teď i samotný Michal Mička. Třiatřicetiletý podnikatel se vinou svého krachujícího byznysu ve světě módy dostal do dluhů, které nedokáže splácet, a podal na sebe insolvenční návrh. Mičkovy závazky činí nejméně 120 milionů korun, přičemž se mohou zvýšit s ohledem na to, že ručí za některé dluhy jeho firem ze skupiny C2H.

S tuzemskými značkami Pietro Filipi a Kara měl původně Michal Mička velké plány. Chtěl s nimi prorazit i ve světě, ale nakonec vše zarazila koronavirová pandemie a velké zadlužení. V souvislosti se značným propadem tržeb a narůstajícími závazky, které již Mička nebyl schopen splácet, postupně poslal většinu svých firem do insolvence.

V únoru se závazky přesahující 700 milionů korun poslal do insolvence značky Pietro Filipi a Kara, o jejichž přežití by se podle všeho mělo dál jednat, a o dva měsíce později přišlo na řadu i několik klíčových firem ze zastřešující skupiny C2H. Také jejich závazky se počítají ve stovkách milionů korun a nyní podal insolvenční návrh Michal Mička i sám na sebe.

„Dlužník má splatné dluhy ze zápůjček, které vůči němu již byly uplatněny ve výši přesahující částku 120 milionů korun,“ píše se v insolvenčním návrhu. „Dlužník je dále ručitelem (resp. směnečným avalistou) za některé dluhy společnosti C2H Equity, a.s., které vč. příslušenství přesahovaly ke dni 31. 3. 2021 částku 280 milionů korun. Je pravděpodobné, že dluhy z titulu ručení za závazky společnosti C2H Equity, a.s. budou věřiteli vůči dlužníku uplatněny.“

Jak tento týden informoval jako první deník E15, mezi věřiteli Mičkových firem je i několik tuzemských miliardářů. V insolvenčním návrhu se jako největší věřitel zmiňuje pražský realitní podnikatel Martin Hess, jenž si nárokuje 117 milionů korun. S Mičkou se měl potkat v realitním projektu Rezidence U Hvězdy, z něhož však musel majitel skupiny C2H kvůli jejím problémům vystoupit. Mezi dalšími věřiteli jsou zhruba s pětimilionovými pohledávkami také například Vlastislav Bříza mladší z Koh-i-nooru či zakladatel Livesportu Martin Hájek.

Vedle firem provozujících módní značky Pietro Filipi a Kara poslal Michal Mička do insolvence postupně také klíčové společnosti C2H Equity, C2H Retail Holding a C2H Financial z mateřské skupiny C2H. Přes ně v posledních letech vydával dluhopisy za několik stovek milionů korun, jimiž financoval především zmíněný módní byznys. Dluhy celé skupiny by měly být kolem 800 milionů korun, přičemž zhruba polovinu tvoří právě majitelé dluhopisů.

„Do skupiny C2H přitekly ze strany drobných investorů stovky milionů korun a tolik peněz logicky nemůže jen tak zmizet, proto se snažíme zjistit i to, co se s investovanými penězi stalo,“ říkal v dubnu Vojtěch Sucharda, partner advokátní kanceláře Arrows. Pod ní se seskupilo několik stovek věřitelů s pohledávkami ve stovkách milionů korun za firmami Michala Mičky. V následujících týdnech či měsících se bude rokovat o tom, jak by mohly být v rámci insolvenčního řízení uspokojeni.

Dál se také jedná o tom, zda dokáží přežít jednotlivé módní značky. V případě Pietro Filipi se hovořilo o zájmu slovenského řetězce s pánskou módou Otto Berg, který potvrzoval i sám Mička, ale zda se situace posouvá, není známé. Konkrétnější kroky již byly provedeny v případě trutnovské Kary, do jejíž záchrany se společně s investiční skupinou Natland vložil její bývalý majitel Zdeněk Rinth. Ani v tomto případě ale zatím není o dalším vývoji oficiálně jasno.