Michal Mička zavírá krám. Pietro Filipi a Kara dluží přes 700 milionů korun a zamířily do insolvence

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-micka5

Foto: C2H

Michal Mička

0Zobrazit komentáře

Naděje na záchranu módních značek Pietro Filipi a Kara pomalu vyhasíná. Jejich majitel Michal Mička nedokázal najít pro firmy, jejichž závazky v součtu přesahují 700 milionů korun, nového investora, který by je udržel při životě. Pietro Filipi i Karu tak posílá do insolvence a podobný scénář zřejmě potká i další značku Etam a celou jeho skupinu C2H.

Před týdnem třiatřicetiletý podnikatel říkal, že minimálně o osudu Pietro Filipi se musí rozhodnout velmi rychle. Firmě totiž došly peníze a už nebyla schopna dál fungovat. Jediným řešením byla dohoda s investorem, který by do firmy vstoupil a provedl ji reorganizací, ale to nakonec neklaplo.

„Zájem ze strany investorů je, ale jednání trvají déle, než by bylo zdrávo pro to, aby firma mohla dál fungovat. Navíc domluvy se zajištěným věřitelem a s investorem se protahují, což je důvodem, že jsme v neděli podali insolvenční návrhy,“ uvedl Mička.

Na módní byznys dopadla ničivým způsobem pandemie koronaviru, která na dlouhé měsíce zavřela kamenné obchody, přičemž vládní opatření nadále přetrvávají. Módní byznys Pietro Filipi byl přitom z 90 procent postaven právě na prodeji v kamenných pobočkách, a tak jeho tržby spadly o polovinu (na 227 milionů korun). Propad téměř o polovinu registrovala i Kara.

michal-micka3

Foto: C2H

Michal Mička, majitel skupiny C2H

Přestože se Mička snažil do poslední chvíle najít jiné řešení a jednal mimo jiné se slovenskou investiční skupinou Aspin Jozefa Špirka a dalšími nejmenovanými investory, neuspěl. K 25. lednu společné pohledávky Pietro Filipi a Kary dosáhly na zhruba 722 milionů korun a nyní o jejich osudu rozhodne insolvenční správce.

Společnou řeč nedokázaly najít samotné společnosti s potenciálními investory a jediným zajištěným věřitelem, kterým je Česká spořitelna. Ta má za firmami Pietro Filipi a Kara pohledávky přes 200 milionů korun. Úplný konec obou módních značek, jejichž historie sahá u Pietro Filipi do roku 1993 a v případě trutnovské Kary dokonce až do roku 1948, to sice ještě neznamená, ale Mička už nemá situaci pod kontrolou.

„Co bude dál, to nyní záleží na věřitelích a insolvenčním správci. Za mě jediný způsob, jak se dá toto podnikání reorganizovat, připadá v úvahu v případě, že by určitý investor koupil pohledávku zajištěného věřitele a poté chtěl reorganizaci dělat. Ale už bez banky, protože u banky nepřipadá v úvahu, že by zůstávala dál po dobu reorganizace,“ uvedl Mička pro magazín Forbes.

Nejvíce peněz aktuálně dluží společnost Pietro Filipi s.r.o. – její závazky přesahují 400 milionů korun, přičemž pod ní spadá například vytváření designových návrhů oblečení či nákup materiálu. Činnost v obchodních centrech má značka oddělenou do společnosti pietro filipi stores s.r.o., kde závazky vůči pronajímatelům překročily 55 milionů korun – a tuto část poslal Mička rovnou do konkurzu.

„Ten konkurz byl plánovaný už delší dobu. Věděli jsme, že bude nutné, aby společnost zanikla, protože nebude mít na to, aby zaplatila závazky vůči pronajímatelům ve výši desítek milionů korun,“ uvedl Mička pro Hospodářské noviny. Tato společnost tedy ukončí činnost a její majetek se rozprodá. U druhé části Pietro Filipi i samotné Kary, jejíž závazky přesahují 260 milionů, je ještě možná záchrana.

„Nyní budu firmy řídit do doby, než přijde insolvenční správce, se kterým se domluvíme na dalším postupu společně s věřitelským výborem. Ale že já osobně budu ve všem do budoucna hrát roli, je, myslím, vyloučené,“ dodal Mička pro Forbes s tím, že nejcennějším aktivem jeho firem je teď zboží ve skladech a také ochranná známka.

peter-hajducek-footshop

Přečtěte si takéVelký teniskový obchod. Footshop kupuje největšího konkurenta Queens a společně vytvoří miliardový podnikVelký teniskový obchod. Footshop kupuje největšího konkurenta Queens a společně vytvoří miliardový podnik

Problémy Mičkova byznysu tím navíc nekončí. Podobnou cestou insolvence se totiž patrně brzy vydá i skupina C2H a módní značka Etam, již v Česku výhradně zastupuje. O francouzskou značku prý mají zájem dva investoři, a tak se ji možná podaří zachránit, ale insolventní je také celá C2H, v níž měl Mička vedle módy ještě další aktivity. Před týdnem tvrdil, že její závazky dosahují 850 milionů korun.

V nich by mělo být i přes 400 milionů korun v dluhopisech, které C2H prostřednictvím svých firem v posledních letech prodalo na další rozvoj. Společně s dalšími věřiteli nyní těm, co si dluhopisy pořídili, hrozí, že o své peníze přijdou. Vše bude předmětem jednání v následujících týdnech, přičemž za určitou část závazků ručí i sám Michal Mička jako fyzická osoba.