Po prvním lockdownu měly splaskávat valuace a být levné podíly. To se nestalo, říká Filip Major z Busymana
Filip Major, šéf investorské platformy Busyman.cz
Tuzemská platforma Busyman propojuje angel investory se startupy a během letošního roku oslavila deset let od svého založení. Během této doby došlo v celém ekosystému k mnoha změnám, investoři i startupisté jsou mnohem profesionálnější, i když zakladatelé dravých firem teď častěji vyžadují co nejvyšší valuace už při prvních investicích.
Podle spoluzakladatele Busymana Filipa Majora to podle očekávání některých lidí na trhu měla změnit pandemie koronaviru – valuace startupů měly splaskávat a investoři měli mít možnost nakupovat podíly ve firmách levněji než předtím. „Nemám pocit, že by se to stalo skutečností,“ popisuje.
I startupový ekosystém byl sice podle čtyřiatřicetiletého Majora pandemií zasažen, situace se však postupně vrací do normálu a všichni aktéři se učí žít v nových podmínkách. To ostatně dělá i samotný Busyman, který měl díky dobrým loňským výsledkům dostatečné rezervy a letos se pustil do automatizace a digitalizace samotného investičního procesu.
O tom, jak vše probíhá, i o desetiletém vývoji přístupu startupistů a investorů, mluvil Filip Major v rozhovoru pro CzechCrunch.
Jak se za deset let, co funguje platforma Busyman, proměnilo české startupové prostředí?
Velmi. Jak už jsem někde historicky uváděl, tak to bylo pro představu v podstatě odrazem seriálu Den D. Šlo často spíše o vynálezy a různé pokusy, nežli o nějaká softwarová řešení a digitální technologie, na které jsme zvyklí dnes. Celkově se přirozeně také změnil přístup startupistů a investorů k připravenosti na společná jednání.
Jak to bylo předtím?
Dříve prostě nikdo nevěděl, do čeho jde a co byl měl mít připravené. Dnes už si téměř každý startupista, co k nám přijde, zažil nějaká jednání s investory či veřejnou prezentaci svého řešení v rámci soutěží a eventů. U investorů je to obdobné. S tím souvisí i snaha neustálé edukace a sebezlepšování, což velmi podporuje rychle se rozvíjející česká startupová infrastruktura v posledních několika letech.
Mění se přístup startupů k investorům?
Ne vždy je to pravidlem. Abych byl upřímný, dříve jsem možná intenzivněji cítil, že většinu startupistů spojovala větší úcta k tomu, kdo je ochoten podpořit je svými penězi. Teď často vnímám, jako by bylo samozřejmostí, že když mám jen trochu zajímavý technologický projekt a umím o něm pěkně mluvit, že mi do něj někdo peníze stejně dá. Spíše se řeší, ať je těch peněz co nejvíc, aby se dotyčnému dal co nejmenší podíl, a tím se od počátku patřičně „předfoukla“ valuace pro další kola.
Možná bych tyto věci říkat neměl, ale jsem zastáncem toho, aby byla vždy dodržována určitá rovnováha. Na druhou stranu, když za námi přijde founder, který už má například jednu úspěšnou věc za sebou, do daného projektu vložil nějaké prostředky ze svého, rozumí trhu, má tým, má perfektně a smysluplně připravené materiály obhajují a popisují, proč zrovna poptávaná investice a jak bude využita, tak na to samozřejmě koukáme jinak.
Co opačně, mění se přístup investorů ke startupům?
I investoři na sobě intenzivně pracují a neustále se snaží v tomto segmentu vzdělávat, což je pak vidět na „druhé straně stolu“ při vyjednávání. Často se navíc během let sami dokázali obklopit vlastní infrastrukturou profesionálů – právníků, účetních, daňařů, odborných konzultantů, kteří jim utváří potřebnou podporu pro jejich vstupy do nových věcí.
To jsou ti „seniornější angelové“, ale vedle toho k nám samozřejmě proudí poměrně velké množství nových angel investorů. Snažíme se udělat vše, abychom jejich potřeby naplnili a abychom jim poskytli co nejbezpečnější podmínky pro jejich první investice. Jednou ze žádaných věcí je pak spojování právě těch seniornějších angelů s nováčky v našem klubu pro následné investice.
„Někteří trochu znervózněli a vyčkávají, jiní jsou naopak ještě více přitahováni světem startupů a progresivních technologií.“
Jak v tomto ohledu zasáhl startupový ekosystém letošní rok a pandemie koronaviru?
Zasáhl, dopady však vnímám v určitých vlnách. Je to asi tím, že je to pro nás všechny něco nového, a proto se nálada průběžně mění. Aktuálně mám ale pocit, že se už postupně vracíme k „normálu“ a vše se trochu stabilizuje. Řekněme, že asi společnost přijala situaci a nezbývá než s ní umět spolužít.
Mají teď investoři větší zájem investovat do startupů, aby si zajistili diverzifikaci portfolia, nebo spíš hledají bezpečnější aktiva?
Platí obojí. Někteří trochu znervózněli a vyčkávají, co přinesou další měsíce. Jiní jsou naopak ještě více přitahováni světem startupů a progresivních technologií, snaží se u nás vysledovat nové trendy, které tato doba naopak ještě více umocňuje. Mně osobně se v tomto kontextu líbí, že společnost byla v podstatě „dotlačena“ k používání některých nástrojů, které tady sice již byly, avšak „stará škola“ je popírala a odmítala. Teď je prostě přijmout musela a nakonec jim přišla na chuť.
Jak se chování investorů podepisuje na valuaci startupů?
Bezprostředně po zahájení prvního lockdownu jsem ze všech stran slyšel, jak budou konečně splaskávat valuace a že se budou levně nakupovat podíly. Nemám pocit, že by se to stalo skutečností. Možná občasnou, ale rozhodně ne pravidelnou. Určitě na tom nebyli dobře ti, kteří se například v březnu nebo dubnu chystali na raisování. Je jasné, že když má někdo v nádrži na pár týdnů, tak přichází o „neotřesitelnost“ svého vyjednávání s investory o podmínkách a může být přitlačen ke stěně. Teď mi ta situace ale přijde podstatně víc stabilizovaná.
Jak se v letošním roce dařilo Busymanovi?
Naštěstí jsme měli velmi úspěšný minulý rok, kdy jsme vygenerovali dostatečné rezervy. Letos jsme si řekli, že než abychom se honili za podobnými výsledky, tak využijeme doby a vezmeme si trochu klidu na digitalizaci a automatizaci většiny našich procesů, abychom se mohli významně posunout v příštím roce.