Po rekordních letech přišlo ochlazení. Je boom fintechových startupů definitivně za námi?
Jindřich Benko z litevského startupu Kevin popisuje, co se děje z finančně-technologickými startupy a jaký další vývoj na tomto trhu můžeme očekávat.
Jindřich Benko z litevského startupu Kevin
Posledních minimálně deset let se neslo ve znamení finančních technologií, pandemie navíc způsobila rekordní ochotu spotřebitelů zkoušet inovativní platební metody. Loni se však po dlouhých letech rekordního růstu ocitl startupový svět v neklidných vodách a mnoho digitálních společností, které raketově rostly, nyní drtí obavy z budoucího vývoje. Takové dění na trhu pozoruje Jindřich Benko z litevského startupu Kevin, který chce nahradit Visu a Mastercard.
„Ocenění a investice v oblasti technologií letí dolů. Nepředvídatelné tržní klima zneklidňuje investory i samotné startupy,“ říká Jindřich Benko, který v komentáři pro CzechCrunch přibližuje, co se ve světě finančních technologií dělo v posledních letech, jak současná makroekomomická situace ovlivňuje startupy – a také se zamýšlí nad dalším vývojem.
***
Po pádu amerického giganta Lehman Brothers prohlásil v roce 2008 bývalý předseda amerického Fedu Paul Volcker, že poslední užitečnou bankovní inovací bylo zavedení bankomatu společností Barclays v roce 1967. Přísnější regulační požadavky na tradiční bankovní hráče a nedůvěra veřejnosti ve finanční sektor otevřely trh pro nové menší hráče.
Postupný důraz na snižování provozních nákladů pomocí moderních technologií vedl k nové éře inovativních finančních technologií. Od roku 2011 tak chrlí fintechový sektor desítky nových jednorožců. Zdálo se, že mladé technologické startupy nic nezastaví. Turbulentní první polovina roku 2022 ale ovlivnila ocenění podniků prakticky ve všech sektorech. Přípravy na možnou hospodářskou recesi, rostoucí úrokové sazby a vysoká inflace srazily ocenění fintechových startupů hluboko dolů. Podle deníku The New York Times zaznamenal index S&P 500 s poklesem o 21 procent vůbec nejhorší první pololetí od roku 1970.
Řada předních fintechových jmen však dopadla ještě hůře. Donedávna nejhodnotnější evropský fintech Klarna ztratil 85 procent hodnoty, když zaznamenal pokles valuace ze 46 miliard na 6,7 miliardy dolarů. Nejhodnotnější startup v Silicon Valley Stripe spadnul valuací o 31 procent. Společnost Stripe byla jednou z prvních fintechů souvisejících s platbami, která vystřelila přes ocenění 20 miliard dolarů.
Podle deníku Financial Times bylo v roce 2022 vymazáno z ocenění fintechových společností téměř bilion dolarů. Mnoha lidem se vrátily vzpomínky na kalifornský startup WeWork, který prožil příběh velkolepých ambicí a drtivého pádu. Medvědí trh se však nevyhnul ani zavedeným platebním společnostem.
Tržní kapitalizace společnosti PayPal se v létě 2022 smrskla na něco málo přes 110 miliard dolarů, což je dramatický pokles z maxima přes 360 miliard v červenci 2021. Na hranici možností se dostala také skupina takzvaných big tech firem (Apple, Meta, Amazon, Google, Microsoft), jejíž tržní hodnota dohromady klesla o více než 3,7 bilionu dolarů. S otřesem technologického trhu přichází také pokles financování.
Průzkum analytické společnosti CB Insights ukazuje klesající financování fintechových firem. Ve druhém kvartále roku 2022 se meziročně snížilo financování fintechového sektoru o 33 procent na 20,4 miliardy dolarů. Je však důležité zmínit, že rapidní pokles zaznamenalo celkové globální financování firem napříč sektory (největší čtvrtletní pokles za posledních deset let).
Ve třetím čtvrtletí roku 2022 získaly fintechové startupy celosvětově celkem 13,3 miliardy dolarů. To je o 64 procent méně než historické maximum sektoru finančních technologií z roku 2021. Nejoblíbenějším sektorem mezi investory zůstávají i nadále platby, které ve čtvrtletí zaznamenaly od investorů 3,4 miliardy dolarů.
Fintechoví investoři už jsou náročnější a při příležitostech k hodnocení se zaměřují na ziskovost a cash flow.
Rozpočty na rok 2023 budou napjaté a platby rozhodně nebudou výjimkou, stále ovšem zůstanou v hlavním hledáčku investorů, zejména startupy zaměřené na B2B platby. Finanční služby zaměřené na B2B platby mají totiž výrazně nižší tendenci odlivu zákazníků, než je tomu v případě platebních služeb zaměřených na spotřebitele.
Výraznou roli bude hrát také tlak podniků na snížení transakčních nákladů v ekonomicky turbulentní době. Kapitál určený do vznikajících projektů, jako je metaverse nebo implementace technologie blockchain, bude řada investorů přesměrovat do sektoru inovací v základní platební infrastruktuře.
Fintechoví investoři už jsou náročnější a při příležitostech k hodnocení se zaměřují na ziskovost a cash flow. Sami jsme tím prošli, když jsme loni získali 65 milionů dolarů (přibližně 225 milionů korun) v sérii A vedenou investičním fondem Accel, abychom přinesli A2A (account-to-account; přímá platba z účtu na účet) inovativní platební infrastrukturu Kevin do oblasti plateb na POS terminálech v kamenných obchodech.
Co se změnilo? Dříve investory zajímal hlavně potenciál růstu startupů a samotná efektivita tohoto procesu stála spíše v pozadí. Dnes je však situace dramaticky odlišná a na první místo se dostává kapitálová efektivita růstu společnosti. V praxi to znamená, že investoři kladou větší důraz na návratnost vložených finančních prostředků. Každý jeden investovaný dolar by měl vydělat dva, potažmo se tomu aspoň přiblížit.