Po Seznamu další úspěšný byznys. Z aplikace pro počasí Windy Iva Lukačoviče se stává stroj na peníze
Firma loni výrazně narostla na 140 milionů korun a překlopila se do zisku na úrovni 30 milionů. V reakci na Apple Keynote představila nové funkce.
Zakladatel Seznamu a Windy.com Ivo Lukačovič
Vlastní jednu z největších technologických firem u nás, tedy Seznam.cz, díky čemuž patří mezi nejbohatší lidi ve státě, dlouhodobě se ale vyhýbá pozornosti médii. Ivo Lukačovič vybudoval českou internetovou jedničku, jež funguje jako dobře namazaný automat na peníze, později založil další startup, který v mezičase prodal za stovky milionů, posledních sedm let pak pracuje na aplikaci Windy. A z ní se pomalu také stává dobře vydělávající byznys.
Oficiální účetní závěrky jsou jednou z mála možností, jak nahlédnout do zákulisí fungování Windy.com, globální jedničky mezi aplikacemi pro pokročilou předpověď počasí. I když tedy CzechCrunch nedávno příležitost k oficiálnímu pohledu za oponu exkluzivně získal. Díky funkcím určeným pro nejnáročnější uživatele i širokou veřejnost, včetně sledování hurikánů či nově také předvídání možnosti vzniku a šíření požárů, ji každý měsíc využívají desítky milionů lidí. To bylo také jedním z důvodů, proč se o firmu zajímal Microsoft, jenž Lukačovičovi podle všeho nabízel velkorysé podmínky pro její odkup – což k překvapení technologického obra úspěšný český podnikatel odmítl.
Zdá se, že šlo o správný krok. Windy Lukačovič založil v roce 2016, protože nedokázal najít dostatečně dobrou aplikaci pro předpověď počasí, aby se mohl věnovat své vášni – kitingu. První léta fungovala čistě jen z finančních darů od svých uživatelů, před třemi lety pak zavedla předplatné, které odemyká pokročilejší funkce. A to nyní přináší své ovoce.
Zatímco v roce 2018 Windyty (oficiální název firmy) dosáhla obratu ve výši osm milionů korun se ztrátou téměř třinácti milionů, v roce 2021 byl již obrat na úrovni 55 milionů se ztrátou necelých sedm milionů. Loni pak podle závěrky došlo k výraznému navýšení – celkem šlo o obrat 139 milionů a zisk 30 milionů. Ve srovnání se Seznamem, který se v tržbách loni přiblížil šesti miliardám a profit dosáhl 1,3 miliardy, jde z pohledu Lukačoviče jako majitele o relativně malou firmu, ovšem působící na celosvětové úrovni s hodně úzce definovaným produktem.