Po Seznamu další úspěšný byznys. Z aplikace pro počasí Windy Iva Lukačoviče se stává stroj na peníze

Firma loni výrazně narostla na 140 milionů korun a překlopila se do zisku na úrovni 30 milionů. V reakci na Apple Keynote představila nové funkce.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ivo-lukacovic-windy-boxed-minInsider

Foto: Windy.com

Zakladatel Seznamu a Windy.com Ivo Lukačovič

0Zobrazit komentáře

Vlastní jednu z největších technologických firem u nás, tedy Seznam.cz, díky čemuž patří mezi nejbohatší lidi ve státě, dlouhodobě se ale vyhýbá pozornosti médii. Ivo Lukačovič vybudoval českou internetovou jedničku, jež funguje jako dobře namazaný automat na peníze, později založil další startup, který v mezičase prodal za stovky milionů, posledních sedm let pak pracuje na aplikaci Windy. A z ní se pomalu také stává dobře vydělávající byznys.

Oficiální účetní závěrky jsou jednou z mála možností, jak nahlédnout do zákulisí fungování Windy.com, globální jedničky mezi aplikacemi pro pokročilou předpověď počasí. I když tedy CzechCrunch nedávno příležitost k oficiálnímu pohledu za oponu exkluzivně získal. Díky funkcím určeným pro nejnáročnější uživatele i širokou veřejnost, včetně sledování hurikánů či nově také předvídání možnosti vzniku a šíření požárů, ji každý měsíc využívají desítky milionů lidí. To bylo také jedním z důvodů, proč se o firmu zajímal Microsoft, jenž Lukačovičovi podle všeho nabízel velkorysé podmínky pro její odkup – což k překvapení technologického obra úspěšný český podnikatel odmítl.

Zdá se, že šlo o správný krok. Windy Lukačovič založil v roce 2016, protože nedokázal najít dostatečně dobrou aplikaci pro předpověď počasí, aby se mohl věnovat své vášni – kitingu. První léta fungovala čistě jen z finančních darů od svých uživatelů, před třemi lety pak zavedla předplatné, které odemyká pokročilejší funkce. A to nyní přináší své ovoce.

Zatímco v roce 2018 Windyty (oficiální název firmy) dosáhla obratu ve výši osm milionů korun se ztrátou téměř třinácti milionů, v roce 2021 byl již obrat na úrovni 55 milionů se ztrátou necelých sedm milionů. Loni pak podle závěrky došlo k výraznému navýšení – celkem šlo o obrat 139 milionů a zisk 30 milionů. Ve srovnání se Seznamem, který se v tržbách loni přiblížil šesti miliardám a profit dosáhl 1,3 miliardy, jde z pohledu Lukačoviče jako majitele o relativně malou firmu, ovšem působící na celosvětové úrovni s hodně úzce definovaným produktem.

A i když Windy navštíví desítky milionů lidí měsíčně, na rozdíl od mnoha konkurenčních aplikací jim nezobrazuje reklamu. Předplatné je tak jediným zdrojem příjmů firmy. „Roky 2018 až 2020 byly ve znamení hledání a zkoušení obchodních modelů, které by uhradily počáteční investice a pomohly v dalším rozvoji společnosti. V roce 2020 bylo zavedeno předplatné, jehož zakoupením si uživatelé mohou rozšířit aplikaci o prémiové funkce. Tento rok se zároveň stal prvním rokem ziskovým, když výnosy z předplatného pokryly běžné výdaje společnosti,“ píše Windy v závěrce za rok 2022 podepsané ředitelem Tomášem Zámečníkem. Ten sdílí podobný názor jako Lukačovič a všeobecné mediální pozornosti se vyhýbá. Sám Lukačovič ale poměrně aktivně využívá sociální síť Twitter, kde nabízí vhled do svého přemýšlení.

Zmiňovaný rok 2020 byl pro Windy prvním ziskovým, do loňska ale také jediným, předloni totiž firma také vykázala ztrátu. Loni se již hospodaření firmy překlopilo do černých čísel výrazněji a možná se tak vydá na dlouhodobě ziskovou trajektorii. „V roce 2022 jsme rozšířili funkce například o nový Hurricane Tracker, měření radioaktivity, lokální modely pro Austrálii, Velkou Británii a USA nebo některé nové předpovědní parametry. Dále jsme se zaměřili na vývoj nového modelu předplatného, který byl nasazen počátkem roku 2023,“ píše závěrka.

Zpoplatněné měsíční předplatné aplikace (při roční platbě) je za 1,60 eur, tedy asi 39 korun, ročně pak za 18,99 eur, respektive 467 korun. Jednorázová platba bez závazku na jeden rok uživatele vyjde na 29,99 eur, v přepočtu 737 korun. Protože příjmy Windy byly loni 139 milionů, můžeme odhadnout, že jeho prémiové funkce si předplácí již nižší stovky tisíc uživatelů.

Nové funkce v reakci na Apple Keynote

Apple tento týden představil své nové zařízení a operační systémy, jež nabízejí pro vývojáře aplikací další možnosti. Toho využívá také Windy. Konkrétně například v rámci iOS 17 představil Apple funkci StandBy, která bude plnit funkci chytrého budíku při nabíjení. Apple na tomto místě umožní dvě umístění pro widgety, což je pro Windy přínosem.

„Počítáme s tím, že pro StandBy režim bude jednoznačně nejoblibenější widget Day Overview, krásný, čistý widget bez detailních informací. Pro uživatele, kteří nepotřebují hlubokou analýzu počasí, ale jen rychlý přehled, je to ideální typ. Navíc obsadíme půlku opravdu velké plochy, což je pro budování naší značky dobrá zpráva,“ komentuje David Polášek z Windy.

obrazek_2-min

Foto: Windy

Widgety aplikace Windy pro iPhone

Velkých změn se dočká i desátá verze watchOS, kde Apple představil Smart Stack, pro který Windy nejen předělalo své současné widgety, ale přidalo i widget meteoradaru. Uživatel bude mít možnost zobrazit aktuální situaci na radaru přímo na komplikacích a nemusí chodit do aplikace na hodinkách ani na mobilu.

Spíše kosmetických změn z tohoto pohledu doznal iPadOS 10, kde Apple nově umožňuje mít widgety i na zamčené obrazovce, což představil minulý rok pro iOS 16. „Tady mě Apple trochu zklamal, protože při vertikálním použití iPadu lze použít pouze menší widgety, přitom ta plocha iPadu je obrovská. Uživatelům ale samozřejmě nabídneme vše, na co jsou zvyklí z iPhonu nebo hodinek,“ zakončuje Polášek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym